IKEA se marně snaží o megamarket v Moskvě

  12:30aktualizováno  12:30
Moskva prozatím zůstane bez megamarketu, který má provozovat švédská společnost IKEA. Ani na třetí pokus se jí nepodařilo otevřít nový obchodní komplex Mega-2. Oficiálním důvodem, proč úřady firmě povolení odmítly, je plynovod vedoucí pod jednou z přístupových cest.

Podle Švédů je to zlovůle
Zástupci švédské společnosti, která je hlavním investorem a provozovatelem obchodního centra, ale tvrdí, že narazili na byrokratickou zlovůli a doplatili na to, že nedávali úplatky.

Původní datum otevření nového centra v Chimkách se plánovalo na 2. prosince. Protože ale neměli všechna povolení, odložili provozovatelé slavnostní zahájení na 10. prosince.

Na slavnost pozvali stovku hostů, mezi nimi i velvyslance Švédska a Německa. Jen pár minut před přestřižením symbolické stuhy přišlo oznámení, že státní komise nový komplex neschválila, a nelze jej proto  otevřít.

Brány se neotevřely ani napotřetí
Třetí pokus o otevření podnikli zástupci IKEA v neděli - i napotřetí ale zůstaly brány obchodního centra uzavřeny.

"Oficiální důvod zákazu otevření centra Mega-2 je plynovod, který prochází pod Leningradskou ulicí, po hranicích nám přiděleného území a pod jedním z vjezdů na parkoviště. Proto představitelé státní komise nepodepsali nezbytné papíry.
Navrhovali jsme vybudovat pod zemí speciální ochranu plynovodu, ale nedali nám na povolení," uvedl v listu Gazeta ředitel společnosti IKEA pro Rusko Lennart Dahlgren.

Konflikt koncernu IKEA s ruskými úřady už přerostl za hranice Ruska. Britský list The Financial Times napsal, že "incident souvisí s všeobecným zhoršením podnikatelského prostředí v Rusku" a varoval zahraniční podnikatele před investováním v této zemi.

Miliony do stavby
Do vybudování obchodního centra v Chimkách vložila společnost IKEA 300 milionů dolarů; o 100 milionů víc, než investovala do prvního obchodního centra, které v Moskvě otevřela v roce 2000.

Kromě toho zaplatili Švédové čtyři miliony dolarů za výstavbu mostu, kterým se má k centru přijíždět od přetížené Leningradské třídy. Podle ruského tisku přispěl investor i na další stavební projekty v okolí megamarketu.

V Rusku má dnes společnost IKEA čtyři obchodní centra - dvě na okraji Moskvy a po jednom v Leningradské oblasti a Kazani. Obchodní centrum Mega-2 v Chimkách, které IKEA dostavěla letos, má rozlohu 230 tisíc metrů čtverečních.

V novém centru budou mít pronajatá místa například francouzský hypermarket Auchan či německá síť OBI. Zahraniční nájemci ale už začínají být nervózní. Každým dnem oddálení totiž přicházejí o zisky, které jsou před Vánoceni i dvakrát vyšší než jindy.

Autor:

Nejčtenější

Kůrovcový byznys: vydělat na něm může každý, stačí mít aspoň 50 tisíc

Kůrovcová kalamita, vichřice, Šternbersko, Bruntálsko, Lesy ČR, Lesy města...

Kůrovcová kalamita je neštěstí pro životní prostředí a vlastníky lesů, ale také vidina peněz pro firmy, které ji...

Za Česko zelenější. Vláda připravuje zdanění uhlí a plynu

Ústecké komíny (ilustrační snímek).

Uhlíková daň se blíží, bude se týkat topení uhlím a zemním plynem. V září má vláda dostat na stůl návrh, jak snížit...

PŘEHLEDNĚ: Peníze, nebo stravenky? Otázky a odpovědi na chystanou revoluci

Stravenky Cheque Déjeuner (ilustrační snímek)

Ministryně financí přišla s návrhem nabídnout zaměstnavatelům alternativu ke stravenkám: místo nich by mohli...

Německo se chystá na recesi. Ochranný val by je stál 50 miliard eur

Kancléřka Angela Merkelová se spolkovým ministrem financí Olafem Scholzem...

Když v roce 2008 udeřila na Německo ekonomická krize, odpověděli v Berlíně zavedením slev na nové auto, pro které se v...

Nejen zelenina. Rychle zdražují desítky potravin včetně čaje, masa i sladkostí

Ilustrační snímek

Fakt, že potraviny rychle zdražují, začal vnímat skoro každý. Nejde ovšem jen o často zmiňované extrémy, kterými jsou...

Další z rubriky

Tatra vybaví českou armádu. Dodá nákladní auta za půl miliardy korun

Tatra Tactic 4x4

Kopřivnická automobilka Tatra Trucks dodá české armádě v příštích letech 71 nákladních vozidel. Hodnota těchto zakázek...

KOMENTÁŘ: Odborář Středula jde proti zaměstnancům

PENÍZE, NEBO STRAVENKY: Ministryně financí přišla s návrhem nabídnout...

Bitva o stravenky a novou podobu zaměstnaneckých obědů se přiostřuje. Autorka navržené změny, ministryně financí Alena...

Nejen pivo a zmrzlina. Letní prodejní hity jsou i zavařovačky a repelenty

zavařování, ilustrace

Přestože zmrzlina a vychlazené pivo nebo limonáda jsou hlavními symboly léta, existují i výrobky, které se v parných...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz