Sčítání lidu ženě vyneslo hodinky

  16:20aktualizováno  16:20
Čtyři tisíciny procenta. Takový rozdíl dělil Jaroslavu Hlaváčovou od absolutně přesného odhadu výsledku sčítání lidu. Při tipování počtu obyvatel České republiky podstřelila skutečný počet, tedy 10 188 049 lidí, o pouhých 401 občanů. Nikdo se výsledku nepřiblížil víc. Přesný odhad jí vynesl stříbrné hodinky, které jí osobně darovala předsedkyně Českého statistického úřadu Marie Bohatá.

Jak se to Jaroslavě Hlaváčové podařilo uhodnout? V práci se dívala na stránky ČSÚ a náhodou si všimla ankety. Napadlo ji, že si zkusí tipnout. "Podívala jsem se na poslední výsledky sčítání. Taky jsem věděla, že nás ubývá. Dala jsem si to dohromady a vymyslela nějaké číslo," vysvětluje výherkyně z Prahy.

Pak na celou soutěž zapomněla. Jednoho dne ji však zavolala maminka, že jejich sousedka slyšela jméno Jaroslavy Hlaváčové v rádiu. Prý vyhrála nějakou soutěž. Vítězka tomu nevěřila. Přece nikde nesoutěžila. Po obdržení dopisu z ČSÚ jí vše bylo jasné.

Jedenačtyřicetiletá tipařka nesází a nemyslí si, že by byla dítětem Štěstěny. Její největší výhrou bylo donedávna roční předplatné odborného časopisu. Teď se ale může pyšnit hodinkami v hodnotě 5000 korun. Je to osobní dar, protože Marie Bohatá je zaplatila z vlastních peněz. Úřad totiž pro podobné případy nedisponuje žádnými zvláštními fondy.

Dalších deset nejlepších tipařů získalo publikace ČSÚ. Slavnostního předání se účastnil jeden z nich - Martin Hájek z Pardubic. O tipovací akci se dozvěděl z rádia poslední den před jejím ukončením. Číslo odhadl náhodně. V soutěžích není nováčkem. V regionálním rádiu už vyhrál zájezd za deset tisíc korun.

A proč získala vítězka zrovna hodinky? "Je v tom určitá symbolika. Úřad totiž působí v oblasti, kde je velmi důležitá přesnost. Zároveň hodinky mají trvalou hodnotu. Není to věc, kterou někde vystavíte a pak na ni zapomenete," řekla předsedkyně ČSÚ. S jejich nákupem musela ale počkat, dokud nezjistili, zda je vítězem muž nebo žena.    
 
Český statistický úřad vyhlásil tipovací soutěž v souvislosti se sčítáním lidu. Od poloviny ledna do 1. března se jí zúčastnilo téměr 2500 návštěvníků webových stránek. V průměru soutěžící odhadovali, že v Česku žije 10 375 999 lidí. To není tak velký rozdíl od předběžného výsledku 10 188 049 občanů.

Paní Jaroslava Hlaváčová z Prahy si prohlíží hodinky, které vyhrála v souteži Českého statistického úřadu. Při odhadu výsledku sčítání lidu se od konečného čísla odchýlila o pouhých 401 lidí.

Paní Jaroslava Hlaváčová z Prahy se při odhadu výsledku sčítáni lidu se od konečného čísla odchýlila o pouhých 401 lidí. Od ČSÚ získala za přesný tip hodinky.

Předsedkyně Českého statistického úřadu Marie Bohatá (vpravo) spolu s úspěšnými soutežícími - Jaroslavou Hlaváčovou (vlevo) a Martinem Hájkem

Autoři:

Nejčtenější

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

A nechcete náhodou garáž? Předkupní právo obyvatel domu může brzy skončit

Studenti zde mají garáž pro kola, stejně tak jako podzemní garáž pro auta.

Poslance čeká schvalování novely občanského zákoníku, která má zavést výjimku z předkupního práva pro garážová stání....

Další z rubriky

Investor Mička prodal svůj podíl v Liftagu, vydělal mu desítky milionů

Silný rok. Investor Michal Mička koupil v roce 2017 českou módní značku Pietro...

Pražský obchodník Michal Mička prodal svůj 14% podíl v české alternativní taxislužbě Liftago. Podle svých slov spatřil...

Češi rádi sladké, na zdravější nápoje si zvykají jen pomalu

Ilustrační snímek

Stále častěji se na etiketách nejrůznějších výrobků objevují nápisy lákající na produkty bez cukru či nízkokalorické...

Měli bychom více spořit, ať máme polštář na krizi, říká Michl

Člen bankovní rady ČNB Aleš Michl.

Když si dnes vložíte peníze na účet, ve většině bank nedostanete skoro nic. Prostor pro vyšší úroky však existuje,...

Najdete na iDNES.cz