Češi si odříkají hypotéky. Zájem klesl kvůli regulaci až o desítky procent

  1:00aktualizováno  1:00
Banky po rekordním září hlásí výrazný propad poptávky o půjčky na bydlení. Pokles zájmu dosahuje až desítek procent. Může za to zpřísnění pravidel, které od hypoték odstřihlo část žadatelů. Navíc finanční domy dál pomalu zvyšují úroky.
Nový byt (ilustrační foto)

Nový byt (ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Banky musí od začátku října u zájemců o hypotéku přísněji posuzovat poměr dluhu a příjmu žadatele. Už nyní se ukazuje, že to část lidí odradilo.

„V říjnu zaznamenáváme poměrně významný pokles počtu podaných žádostí, který se v následujících týdnech projeví i poklesem počtu poskytnutých hypotečních úvěrů,“ říká mluvčí Hypoteční banky Andrea Vokálová.

„V prvních dvou říjnových týdnech jsme zaznamenali pokles nových žádostí o hypotéku ve srovnání s prvním pololetím roku zhruba o 20 procent. Byl způsoben jak nedostatkem nemovitostí na trhu a jejich rostoucí cenou, tak přísnějšími doporučeními centrální banky, která začala platit v říjnu,“ říká mluvčí České spořitelny Filip Hrubý.

Pokles o 20 procent zaznamenala například také UniCredit Bank. Mohou být za ním i další vlivy, jako je tradičně nižší aktivita prodejců ze začátku čtvrtletí. Je tedy možné, že celkový propad nebude nakonec tak hluboký.

„Podle našeho odhadu by se letošní říjen mohl pohybovat zhruba na úrovni loňského roku, kdy se sjednaly hypotéky za necelých 18 miliard korun. Část úvěrů rozjednaných v září se objeví ve vykazované produkci až v tomto měsíci,“ říká ředitel poradenské společnosti Golem Finance Libor Ostatek.

Porovnejte si sazby hypoték a vyberte tu nejvýhodnější.

Navíc řada klientů, kteří by na hypotéku podle přísnějších pravidel již nedosáhli, o ni zažádala již během léta. V září poptávka kulminovala. „Bezprostředně před účinností nové regulace jsme zaregistrovali vyšší podíl zájemců, kteří nové limity nesplňovali, což jsme očekávali,“ potvrzuje Petr Plocek z UniCredit Bank.

Vedle přísnějších pravidel snižuje dostupnost hypoték také zdražování. Zvyšování úrokových sazeb České národní banky se postupně promítá i do úroků u půjček na bydlení. Zatímco ještě v lednu byla průměrná sazba 2,28 procenta, v září se podle Hypoindexu vyhoupla na 2,57 procenta.

Jak si Češi půjčují na bydlení.

A do Vánoc se může přiblížit třem procentům. Prakticky všechny banky v posledních týdnech posunuly své sazby nahoru o desetiny procentního bodu, některé dokonce opakovaně. Nejnižší sazby tří lídrů trhu – České spořitelny, Hypoteční banky a Komerční banky – jsou už nyní u pětiletých fixací na hranici tří procent.

Letos se rychle zvedá i průměrná výše hypotéky. Podle Hypoindexu stoupla od ledna do září o více než sedm procent na 2,27 milionu. Podle bankéřů je za tím hlavně raketový vzestup cen domů a bytů, který nepřevážilo ani dvojí zpřísnění podmínek, podle nichž už je možné hypotéku poskytovat jen na část hodnoty nemovitosti.

„Určitou váhu v tomto trendu má i nízká míra nezaměstnanosti, respektive růst nominálních mezd a silná ekonomická situace,“ říká Plocek. „Více se staví, lidé jsou ochotní si připlatit za lepší bydlení, kupují lépe vybavené byty, byty v novostavbách nebo po rekonstrukci,“ doplňuje Ostatek.

Zda a jak se v cenách a ve výši hypoték projeví nová regulace, se teprve ukáže. „Už teď ale dochází k oslabení žadatelů s nižšími příjmy, kteří si berou hypotéky v podprůměrné výši. A celkový průměr se kvůli tomu posouvá nahoru,“ říká analytička Partners Lucie Drásalová.

Na hypotéku do budoucna nedosáhnou všichni. „Jako hlavní překážku k pořízení vlastního bydlení – zejména pro prvonabyvatele a mladé rodiny – vidíme v limitech výše úvěru k hodnotě nemovitosti (ukazatel LTV) a zvýšených požadavcích na vlastní zdroje klientů,“ říká Ostatek. „Bude přibývat klientů, kteří nedosáhnou na svou vysněnou nemovitost a spokojí se například s menším bytem. V jiných případech může například žádat o hypotéku více klientů, aby byly splněny ukazatele poměru dluhu k příjmům (DTI a DSTI),“ říká mluvčí Komerční banky Pavel Zúbek.

Hrubý doplňuje, že v souvislosti se stoupajícími cenami nemovitostí roste obliba dlouhodobých fixací na osm, deset a více let. „Klientům dávají jistotu neměnných úroků i v případě relativně vysokých hypotečních úvěrů,“ říká Hrubý.

Nejčtenější

Češi usilovně třídí, recyklaci PET lahví však bojkotuje „rukávek“

Smršťovací fólie na PET lahvích obsahuje chlor. Proto bez odstranění takzvaného...

Češi patří v Evropě v třídění PET lahví mezi lepší spotřebitele, zpět se těchto lahví vybere osm z deseti. Některé...

ANALÝZA: Auta zdraží, hrozí kolaps trhu. Poděkujte Bruselu

Nová platforma koncernu Volkswagen pro elektrická auta

Volkswagen řekl, co se ostatní bojí říct nahlas: Kvůli přísnějším limitům CO2 auta výrazně podraží. Automobilky jsou...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Do obchodu s vlastní taškou. Zvyk ze socialismu se vrací

Svoje příznivce má síťovka i v éře igelitových tašek.

Síťovka byla v dobách socialismu nejlepším přítelem člověka, který šel do samoobsluhy. Teď v dobách konzumu a zároveň...

S klidem půjčují lidem. Bankám ještě zatopíme, tvrdí šéf Zonky

Pavel Novák, šéf Zonky

Vzít si půjčku v bance byl ještě před pár lety proces na několik dní. Technologie pustily do finančního světa další...

Další z rubriky

Pražské letiště mělo rekordní rok. Odbavilo přes 16 milionů cestujících

Vstup do letové haly letiště Václava Havla v Praze

Pražské Letiště Václava Havla v loňském roce odbavilo rekordních 16,8 milionu cestujících, což je meziročně o devět...

Zdravý rozum zvítězí, věří exportéři. Pokud ne, na hranicích budou fronty

Odpůrci brexitu demonstrují v Birminghamu během konference Konzervativní...

Špatná zpráva. Tak hodnotí Asociace exportérů úterní odmítnutí dohody o brexitu v britském parlamentu. Může být ale...

Regulace makléřů na obzoru. Dostálová představila realitní zákon

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) na tiskové konferenci informovala o projednávání dlouho...

Najdete na iDNES.cz