Bankéři ČNB se pokusili zlevnit půjčky snížením úroků. Většina bank se ale jejich politikou neřídí a  hypotéky naopak podražily. Ilustrační foto.

Bankéři ČNB se pokusili zlevnit půjčky snížením úroků. Většina bank se ale jejich politikou neřídí a hypotéky naopak podražily. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Hypotéky nezlevňují ani po zásahu ČNB, některé banky naopak zdražují

  • 65
Hypoteční banky neslyší na snahu své představené – České národní banky – která chce "nakopnout" zpomalující se ekonomiku levnějšími půjčkami. Až na výjimky (Komerční banka, LBBW) totiž zvyšují úrokové sazby z hypoték nebo je drží na stejné úrovni i tři týdny poté, co ČNB razantně snížila klíčový úrok o 0,75 procenta.

A to v situaci, kdy zájem o půjčky na bydlení klesá – za první tři čtvrtletí dostalo hypotéku 51 tisíc lidí, což je meziročně téměř o pětinu méně.

"Nejvíce sazby zdražily GE Money Bank, Volksbank a Raiffeisenbank. ČSOB a Hypoteční banka to udělaly těsně před zlevněním úroků ze strany ČNB," říká úvěrový specialista Fineo Group Alexandr Kosík.

U některých bank je podle odborníků těžké říci, o kolik sazby zvedly, protože s nimi hýbají každý týden, a to u každého produktu jinak. "To dělá i Česká spořitelna, která sice svoji klíčovou sazbu drží stejnou od konce srpna, s ostatními úroky však interně hýbe, což je pro trh nečitelné," říká poradce na hypotéky, který si nepřál uvést své jméno.

Nižší splátky? Spíš ne

Ivana Žáková z poradenské firmy AWD i přes kolísání sazeb vysledovala, že "v průběhu posledních dvou týdnů zvýšila úroky většina bank, někdy až o 0,5 až jedno procento". V praxi to znamená, že splátka dvoumilionové hypotéky poskytnuté na třicet let podražila proti průměrným říjnovým sazbám téměř o 650 korun, respektive o 1 300 Kč.

Soukromé banky tak reagovaly zcela opačně, než centrální banka zamýšlela. Kdyby totiž kopírovaly krok ČNB a snížily své sazby o 0,75 procenta, mohli lidé splácet měsíčně až o 930 korun méně.

"Před krizí ČNB téměř určovala cenu peněz na mezibankovním trhu. Dnes je váha jejího rozhodnutí výrazně nižší," konstatuje generální ředitel mBank Jiří Báča.

Centrální bankéři si z toho však mnoho nedělají. "Je brzy. Udělali jsme hodně překvapivý krok a banky si to teprve vyhodnocují," uvedl viceguvernér ČNB Miroslav Singer.

Bankovní domy vysvětlují svůj odmítavý přístup ke snižování hypotečních splátek "drahými penězi", tedy vysokými úroky na půjčky mezi jednotlivými bankami.

"Český mezibankovní trh v tuto chvíli prakticky neexistuje, snížení sazeb ČNB se na něm neprojevilo," říká mluvčí Raiffeisenbank Tomáš Kofroň. Tlumočí tak de facto názor všech ostatních bank.

Podle statistik ČNB se však důvěra mezi bankami zlepšuje a jejich argument tak ztrácí na síle. Sazby jednodenních půjček mezi bankami (PRIBOR) klesly od 6. listopadu, kdy ČNB ohlásila snížení klíčové sazby, o 1,3 procenta, sedmidenních o téměř 0,7 procenta a tříměsíčních o 0,35 procenta.

Některé banky proto naznačují, že by mohly sazby snížit. Ve svých reakcích jsou však opatrné a ponechávají si pootevřená vrátka. "Volksbank průběžně sleduje vývoj na trhu a v případě potřeby podnikne kroky, které se mohou projevit v úrokových sazbách," říká ředitel marketingu a komunikace Volksbank CZ Petr Žibřid.

 Kolik budete měsíčně splácet*  
 Banka  Úrok  Splátka
 Volksbank  6,79 %  13 026
 Hypoteční banka**  5,74 %  11 659
 ČSOB**  5,74 %  11 659
 mBank  5,73 %  11 647
 GE Money Bank  5,7 %  11 608
 Raiffeisenbank  5,64 %  11 532
 UniCredit Bank  5,54 %  11 406
 Wüstenrot hypoteční banka  5,54 %  11 406
 Komerční banka  5,44 %  11 281
 Česká spořitelna  5,13 %  10 995
 LBBW  4,66 %  10 325
 * Kupní cena 2,5 mil Kč, hypotéka 2 mil Kč, tj. 80 % zástavní
hodnoty nemovitosti, splatnost 30 let, fixace 3 roky, bonita klientů je dostatečná. Splátky jsou uváděny bez dalších možných slev, pouze za předpokladu, že klient bude vést svůj běžný účet u dané banky (** kdo bude mít půjčku u Hypoteční banky či ČSOB a účet vedený u ČSOB, bude mít sazbu 5,59 % a splátku 11 469 Kč).

Pramen: Hypoindex.cz, člen Asociace hypotečních makléřů

Podle odborníků je pravděpodobné, že banky do konce roku či začátkem příštího hypotéky mírně zlevní. V jejich další pokles však většinou nevěří. "Z dlouhodobého hlediska by měly mít spíše vzrůstající tendenci, protože v Evropě máme stále jedny z nejnižších sazeb," domnívá se Žáková.

Podle Kosíka navíc banky případné zlevnění vyváží přísnějšími požadavky na bonitu klienta – tedy prověřením schopnosti splácet úvěr. Na ten už nyní dosahuje méně lidí než loni. Podle hypotečních poradců se podíl odmítnutých žadatelů zvýšil z průměrných pěti procent až na deset.

Nejdražší hypotéky (při přepočtu na 80 % hodnoty nemovitosti) nabízí nyní Volksbank. Když si u ní třicetiletý živitel rodiny pořídí dvoumilionovou půjčku na 30 let, bude měsíčně splácet přes 13 tisíc korun. Když si zajde na přepážku LBBW, v současné chvíli nejlevnějšího poskytovatele hypoték, ušetří měsíčně 2 700 Kč.

,