Čínský Huawei dodá technologie České televizi i na ministerstva

  16:24aktualizováno  16:24
Technologický gigant Huawei dodá na Kavčí hory diskové pole za 7 milionů korun. Další společnost Huatech dodá televizi router za 1,9 milionů korun. Huawei uspěl i v zakázkách pro ministerstvo kultury a vnitra. Spojené státy vydaly varování, že přehodnotí sdílení informací se zeměmi, které budou využívat technologii této čínské firmy v budoucích sítích 5G.

Značka Huawei na veletrhu Consumer Electronics Show v Šanghaji | foto: Reuters

Čínská firma se k zakázkám na ministerstvu kultury dostala prostřednictvím partnerské firmy Inovit. Ta do budov rezortu dodá síťové přepínače za 737 tisíc bez DPH. Úřad jejich pomocí navýší své kapacity a propustnost celé infrastruktury, informoval server Lupa.cz.

Huawei budeme řešit s celou Unií, říká Babiš

„Jednotlivé lokality ministerstva kultury jsou v současné době propojeny pronajatými optickými kabely s propustností 1 GB a tuto propustnost chceme zvýšit,“ uvedlo ministerstvo kultury. Budovy úřadu jsou nyní spojeny optikou, kterou posílí přepínače Huawei v objektech pražském na Maltézském náměstí a v ulicích Milady Horákové a Sodomkova. Inowit ministerstvu dodá i další koncové přepínače za 931,2 tisíc. Stejná firma už má disková pole za téměř 2 miliony. Firma u zakázek uspěla díky nejnižší cenové nabídce.

Před několika měsíci komunikační prvky od Huawei prostřednictvím státního IT podniku NAKIT nakoupilo také ministerstvo vnitra, a to za 982 tisíc. Není to první soutěž pro tento úřad, kterou čínské technologické společnosti vyhrály. Firmám Huatech a Huawei se nedávno podařilo vyhrát i tendr pro Policejní prezidium. Firmy nabídly přepínače za cenu 2,1 milionu korun.  

Miliony od České televize

Společnostem Huatech a Huawei se podařilo dostat své technologie i do České televize. Ta vypsala tendr v celkové hodnotě 14 milionů korun na pořízení diskových polí. Zakázka byla rozdělena na dvě části. V obou případech se jednalo o uzavření dohody s jedním dodavatelem. „Do zadávacího řízení byla podána jediná nabídka, členové komise hodnocení neprovedli a vybrali tohoto účastníka jako vítěze,“ uvedla Česká televize v obou případech. 

Huatech dále ve veřejnoprávní televizi uspěl v tendru na výměnu páteřního routeru v hodnotě přes 1,9 milionu korun bez DPH. Kritériem pro výběr byla vedle splnění technických požadavků opět nejnižší cena.

Huawei je největším světovým výrobcem telekomunikačních zařízení a třetím největším výrobcem chytrých telefonů na světě. Firma je mimo jiné největším dodavatelem mobilních sítí a další infrastruktury pro české operátory. V posledních měsících se v USA, Německu či Británii hovořilo o tom, že čínská vláda by pomocí technologií této firmy mohla provádět kybernetickou špionáž. Huawei toto tvrzení dlouhodobě odmítá. 

USA přehodnotí sdílení informací se státy, které použijí Huawei

Spojené státy přehodnotí sdílení informací se zeměmi, které budou v budoucích sítích 5G využívat technologii této čínské firmy. Podle agentury Reuters to prohlásil přední americký diplomat pro kybernetickou politiku Robert Strayer. 

Zároveň dodal, že nevidí rozdíl, pokud se zařízení nespolehlivého výrobce použije ve strategických či nestrategických částech sítí. Technologie Huawei mohou podle USA znamenat bezpečnostní riziko a čínská vláda by je mohla využívat ke špionáži. Huawei to odmítá.

„Postoj Spojených států spočívá v tom, že zapojení Huaweie nebo jakéhokoli jiného nedůvěryhodného prodejce do jakékoli části telekomunikační sítě 5G je rizikem,“ řekl Strayer z amerického ministerstva zahraničí, kde má na starosti kybernetické otázky a mezinárodní komunikace. 

Pokud jiná země umožní nedůvěryhodným subjektům vybudovat sítě 5G, nebo umožní stát se jejich dodavateli, pak budeme muset přehodnotit možnosti sdílení informací a vzájemného propojení, jaké nyní máme, dodal.

Agentura Reuters v této souvislosti poznamenala, že podle jejích informací se britská Národní bezpečnostní rada (NSC) rozhodla vyloučit Huawei z výstavby strategických částí sítě 5G, do budování neklíčové infrastruktury by se ale čínská firma zapojit mohla.

Před výrobky Huawei a také další čínské firmy ZTE varoval na konci loňského roku český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).

Firmy Huawei se opakovaně zastal český prezident Miloš Zeman, podle něhož nebyly předloženy žádné důkazy pro takové tvrzení. Spor kolem firmy označil za nekalou obchodní soutěž a během návštěvy Číny, kterou o uplynulém víkendu ukončil, pak za příklad servility.

Vyloučit Huawei z účasti na budování sítí páté generace (5G) nehodlá podle televize CNBC Německo ani Francie. Ve Francii se ale debatuje o přijetí zákona, který by zavedl přísné testování, jehož smyslem je prověřit, zda zájemce o výstavbu sítí 5G skutečně nepředstavuje bezpečnostní riziko. Vyloučit Huawei z tendrů na sítě 5G nemá v úmyslu ani Itálie.

Varování úřadu pro kybernetickou bezpečnost je vágní, říká šéf Huawei ČR:

Autoři: ,

Nejčtenější

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Podnikatelský „zázrak“ socialismu. Za úspěchem JZD Slušovice stála StB

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Fenomén, socialistický zázrak – tak se o třítisícových Slušovicích obvykle mluví. Legenda praví, že JZD Slušovice byl...

Obchod s vyřazeným zbožím skupuje věci, které nechtějí ani některé řetězce

ilustrační snímek

Skleničky, hrnečky, brýle, baterie, džíny, sekačky na trávu, sponky do vlasů nebo krém na ruce, to je jen zlomek toho,...

Zemřel Štěpán Popovič, uznávaný manažer, který pomohl Petru Kellnerovi

Předseda představenstva a generální ředitel AGC Flat Glass Czech Štěpán Popovič

Ve věku 73 let zemřel Štěpán Popovič, nejvýraznější polistopadový manažer, který působil na severu Čech, a jeden z...

Jak vyvést stamiliony z dopravního podniku? Plán vznikal už v roce 2016

Bývalý ředitel DPMLJ Luboš Wejnar, jehož v roce 2017 spolu s Pavlem Šulcem...

MF DNES rozplétá složitou korupční síť, kdy se lidé napojení na firmu BusLine pokoušeli vytunelovat a zničit liberecký...

Další z rubriky

Policisté si na 2 500 nových aut počkají. Antimonopolní úřad zrušil tendr

Ilustrační foto

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zrušil výběrové řízení na osobní i policejní auta pro ministerstvo vnitra...

Sklo je v módě, sklárny nestíhají vyrábět obaly na nápoje a potraviny

Sklárna O-I Czech Republic v Dubí

Potravináři a nápojáři soutěží o volné kapacity na výrobu obalového skla. Kvůli vysokému zájmu v posledních letech...

Češi se naučili být nároční. U exotických dovolených vyžadují německou kvalitu

Zanzi Resort, Zanzibar

Na luxusní exotickou dovolenou vyrážejí Češi nejčastěji směrem do Asie. I když jsou asijské země synonymem pro levnou...

Najdete na iDNES.cz