Zlatý věk českých hotelů. Hostů je stále víc, přibývají hlavně Asiaté

  14:50aktualizováno  14:50
I přes fenomén Airbnb, na něž si hoteliéři v Česku často stěžují, plní tuzemské hotely a penziony výrazně více turistů. Hostů letos do června přibylo meziročně o sedm procent. Mnohem rychleji přibývá návštěvníků z Asie. Například Číňanů se v ČR letos ubytovalo o 28 procent více než loni.

Do Českého Krumlova přijedou každý rok dva miliony turistů z celého světa. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Ubývá Rusů, ale plně je nahrazují Asiaté. Zejména díky nim na mnoha místech České republiky návštěvnost hotelů tolik roste. „Největší nárůst zájmu o českou destinaci jsme zaznamenali u Číny a Jižní Koreje. Z těchto dvou zemí k nám přijíždí o tři sta procent více turistů,“ uvedl Pavel Vančura z oddělení statistiky cestovního ruchu Českého statistického úřadu. Zmíněný nárůst je oproti roku 2012.

Z dat úřadu za první polovinu roku vyplývá, že do tuzemských hotelů a penzionů přijelo meziročně o sedm procent více hostů, za pět let nárůst dosáhl dokonce třiceti procent. Pokračuje tak zlaté období hoteliérů, kteří si na druhou stranu mnohdy stěžují na rostoucí trend ubytování v soukromí.

„Vliv Airbnb pociťujeme, nicméně cílíme na jinou klientelu a naše podnikání a prodejní kanály jsme přizpůsobili tomuto trendu,“ říká ředitel největší tuzemské hotelové skupiny CPI Hotels Jan Kratina. „Našim hotelům se v posledních letech velmi daří. Rosteme nejenom v Praze, ale výrazně i v regionech,“ potvrdil trend celého trhu. CPI má také zkušenosti s větší obsazeností asijskými turisty, v hotelech v Jižních Čechách se návštěvníci z Číny, Taiwanu a Jižní Koreje propracovali do první pětky.

Obecně také turisté patří k těm, kdo v tuzemsku více utrácejí. „Zatímco v roce 2012 činil počet hostů z Číny 150 tisíc a z Jižní Koreje 140 tisíc, vloni se tu ubytovalo skoro půl milionu Číňanů a více než 415 tisíc Korejců,“ dodal Vančura. Početně nejdůležitějšími jsou však turisté z Německa, dále ze Slovenska, Polska, Ruska a USA. Rusko však chudne a počet hostů od roku 2012 klesl o 184 tisíc.

Hoteliéři díky nárůstu hostů mohou více investovat do modernizace starších nebo výstavby nových hotelů. Upravují zejména interiéry. Například hotelový řetězec OREA Hotels & Resorts dokončuje rekonstrukci pražského hotelu Pyramida, celkovou rekonstrukcí za téměř 60 milionů prochází Resort Horizont na Šumavě a modernizace za 100 milionů čeká hotel Voroněž a Resort Horal ve Špindlerově Mlýně. V současnosti skupina prodává o pětinu víc pokojů než před dvěma lety. 

Praha, kde je fenomén Airbnb nejsilnější, přesto roste pomaleji. Meziročně tam počet hostů narostl o téměř 129 tisíc na 3,587 milionu, což je skok o 3,7 procenta. Metropole ubytuje zdaleka nejvíc hostů, zhruba 40 procent z celkového počtu a 65 procent z nich jsou zahraniční turisté.

Za pět let se počet hostů v hromadných ubytovacích zařízeních zvýšil z 15 milionů na více než 20 milionů. Oblíbeným cílem je kromě Prahy i Jihomoravský, Jihočeský a Královéhradecký kraj. Pro cizince je po Praze druhou nejoblíbenější destinací Karlovarský kraj, který láká na rekreaci v lázních.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Témata: Hotel, Asie, Čína, hoteliér

Nejčtenější

Američané zaplavují trhy ropou z břidlic. Hrozí klimatická katastrofa

Těžba břidlicové ropy.

Díky těžbě ropy z břidlicových podloží Spojené státy překonaly Saúdskou Arábii i Rusko a staly se světovým lídrem v...

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Nový bodový systém přinese velké změny, telefonování už „neukecáte“

Ilustrační snímek

Kdo na silnici nemyslí, zaplatí na pokutách zase o něco více. Ministr dopravy Dan Ťok připravil revoluční změnu...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Další z rubriky

Počet návštěvníků pražské O2 areny překročil 10 milionů

Chinaski na závěrečném koncertu turné k desce Není nám do pláče 16. listopadu v...

Branami největší české multifunkční haly prošel v neděli návštěvník s pořadovým číslem 10 milionů. Návštěvnost haly...

Češi rádi sladké, na zdravější nápoje si zvykají jen pomalu

Ilustrační snímek

Stále častěji se na etiketách nejrůznějších výrobků objevují nápisy lákající na produkty bez cukru či nízkokalorické...

Češi proinvestovali v Dluhopisech Republiky přes tři miliardy

Alena Schillerová (13. prosince 2017)

Občané ČR se mohou od loňského prosince podílet na financování státního dluhu prostřednictvím nákupu tzv. Dluhopisů...

Najdete na iDNES.cz