Hlavním důvodem pro vznik takového systému je podle šéfa komory hlavně množství nové legislativy, které už podnikatelé nestíhají sledovat. „Od podnikatelů opakovaně slyšíme, že nejvíc je dusí byrokracie a neujasněné a neprůhledné legislativní prostředí. Někdy už nestíhají vnímat, co všechno musejí splnit, a považují to za brzdu rychlejšího růstu,“ říká Dlouhý.
V systému by tak podle jeho přestav musel být uveden každý zákon, který se podnikatelů týká. A to včetně všech povinností, které z nich plynou. Zároveň by obsahoval sankce v případě nesplnění. „Chtěli bychom prosadit, aby stát nemohl potrestat podnikatele za to, když nesplní, co tam nebude uvedeno. Byť by to třeba bylo v zákonech,“ tvrdí Dlouhý.
Všechny informace by do systému, spravovaného hospodářskou komorou, vkládala státní správa. Bude tak třeba přijmout nový zákon, který to všem ministerstvům uloží. Komora už má jeho návrh na papíře. „Chceme jít cestou poslanecké iniciativy, ideální by bylo, kdyby zákon schválila ještě současná Sněmovna. Ale pokud by na tom byla politická shoda, tak by to mohlo projít poměrně rychle,“ říká Dlouhý.
A Dlouhý pro svůj návrh mezi politiky hledá podporu. Už například přesvědčoval premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) či vicepremiéra a šéfa KDU-ČSL Pavla Bělobrádka. „Prezident Dlouhý mě navštívil minulý týden. Jsem připraven o jeho návrhu diskutovat,“ říká Bělobrádek.
Přesnou podobu systému chce Dlouhý představit na sněmu komory, který proběhne příští čtvrtek v Olomouci. Příjmy od podnikatelů za využívání systému by podle něj mohly částečně přispět i k financování komory, která lobbuje za zájmy podnikatelů. Povinné členství, které funguje například v Německu či Rakousku, totiž není podle Dlouhého politicky průchozí.