Důvodem zdražování skipasů je nejen nevydařená loňská sezona, ale také rostoucí náklady.
Lyžařská sezona v roce 2020/21 trvala pouhých devět dní. Byla ovlivněná restrikcemi proti šíření nemoci covid-19, proto zůstaly skiareály většinu sezony zavřené, některé neotevřely vůbec. Fungovat mohly jen od 18. do 26. prosince.
V posledních týdnech navíc zdražují také energie, nafta, zvyšují se mzdové náklady, ale také investice do dalších technologií.
Některá lyžařská střediska již nyní zveřejnila nové ceníky, kde se zdražení pohybuje mezi 5-10 procenty. Ceny se liší nejen ve střediscích, ale také v konkrétních obdobích i formou nákupu. Online prodeje skipasů na e-shopu mohou být levnější i 20 procent. Všechna střediska k zdražování nepřistoupila, areály také často pracují s víceúrovňovými cenami.
„Střediska hodně investovala hlavně do onlinu prodejů, bezdotykových pokladen. Investice na českých horách se před startem letošní sezony přiblížily miliardě korun, uvedl šéf Asociace horských středisek Libor Knot.
Ceny skipasů v Beskydech a Jeseníkách se zvýší |
Většina z nich míří do bezpečnosti a zkvalitnění služeb. Jako příklad investic Knot zmínil novou lanovou dráhu na Červenohorském sedle, nově vybudované umělé osvětlení na řadě tratí či skicrossové úpravy. Samozřejmostí je posilování zasněžovacích technologií.
Češi se na hory chystají
Podle čerstvého výzkumu Ipsos pro AHS se Češi na tuzemské hory těší. Na jednodenní výlety nebo vícedenní pobyty se chystá téměř 40 procent dotazovaných, dalších 25 procent se rozhodne podle aktuální situace. Zarezervované ubytování má zatím poměrně malé procento lidí, většinou se budou rozhodovat až na poslední chvíli.
Kromě tradičních aktivit jako je sjezdové (37 procent) a běžecké lyžování (30 procent) nebo snowboarding (8 procent), je velmi oblíbená horská turistika.
„Stále více Čechů vyhledává i dosud méně obvyklé zimní sporty, jako jsou skialpinismus či sněžnice,“ uvádí Kateřina Neumannová. Vlastní sportovní vybavení na hory má téměř 70 procent dotázaných, převážně si ho zapůjčuje zhruba 18 procent.
Lyžování a další venkovní zimní aktivity jsou pohybem na čerstvém vzduchu a z hlediska epidemiologického představují minimální riziko.
„Horská střediska mají již z minulé sezony připravena opatření a manuál k pohybu návštěvníků v prostorách lanovek, vleků či půjčoven. K tomu vznikají ve spolupráci s odpovědnými orgány pro letošní zimu další jasná a čitelná pravidla. Zatím o nich jednáme, ale už nyní je jasné, že pro očkované nebudou existovat žádná významnější omezení,“ doplňuje Knot.