Limity chrání před pokračováním těžby obce Horní Jiřetín a Černice. Ilustrační snímek.

Limity chrání před pokračováním těžby obce Horní Jiřetín a Černice. Ilustrační snímek. | foto: KrajemUhlí.cz

Horníci žádají prolomení limitů těžby na Mostecku

  • 17
Prolomení limitů na Mostecku vyvolává silné emoce. Zatímco zastánci limitů hodlají jejich zachování podpořit demonstrací, horníci naopak požadují, aby padly. Hornické odbory ve středu vyzvaly vládu, aby více než 20 let staré vládní usnesení co nejdříve zrušila.

Odboráři to řekli na tiskové konferenci v Mostě. Zdůraznili, že pokud se limity neprolomí, ohrozí to až osm tisíc pracovních míst. 

Vládní usnesení z počátku 90. let by podle předsedy Odborového svazu pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu (OS PHGN) Jana Sábela měla zrušit ještě Rusnokova vláda v demisi.

"V každém případě by to měla být tato vláda, tato vláda není politická, měla by rozhodnout systematicky o tom, co republika potřebuje. A hnědé uhlí republika zcela jistě potřebuje," řekl Sábel.

Těžební limity

Limity jsou hranice mezi dobývacím prostorem a okolím, ve kterém jsou zásoby uhlí odepsané. V roce 1991 je vytyčilo usnesení vlády na návrh tehdejšího ministra životního prostředí Ivana Dejmala pro uhelné lomy Bílina, ČSA a Nástup - Tušimice. Vláda se tím chtěla zaručit obcím v okolí, že se mohou nerušeně rozvíjet, a zamezit drancování krajiny z dob komunismu. 

Těžaři, horníci a někteří politici se dlouhodobě snaží limity zrušit, aby těžba mohla pokračovat i za tyto hranice. Pokud by se to stalo, těžba by na Mostecku pohltila obce Jiřetín, Černice a přiblížila by se na několik stovek metrů k Litvínovu.

Premiér v demisi Jiří Rusnok minulý týden uvedl, že jeho vláda bude limity těžby hnědého uhlí na Mostecku řešit. Vládní usnesení, které chrání obce na Mostecku před rozšířením těžby, je podle něj "vyčpělé a překonané" (více zde).

Slova o prolomení limitů, která ještě před Rusnokem vyslovil prezident Miloš Zeman, vyvolala odmítavé reakce. Pirátská strana a Strana zelených budou ve dvě hodiny odpoledne manifestovat proti prolomení limitů před krajským úřadem v Ústí nad Labem. Úřad si vybrali proto, že hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček prolomení limitů podporuje. Dva autobusy vypraví na demonstraci i mostečtí horníci.

Limity stanovila v roce 1991 svým usnesením vláda jako hranice dobývacích prostorů pro uhelné lomy Bílina, ČSA a Nástup Tušimice. Jejich zrušením by se těžební jáma dostala mimo jiné jen pár set metrů od Litvínova. Zastánci další těžby se od té doby snaží limity prolomit.

O prolomení limitů usilují především těžební společnosti. Předseda dozorčí rady Severní energetické Jan Dienstl v dubnu řekl, že prolomení limitů pro hnědouhelný lom ČSA na Mostecku by umožnilo prodloužit jeho životnost o 150 let. Na lomu by bylo podle něj možné zaměstnávat na tři tisíce lidí, dalších pět tisíc pracovních míst by bylo v návazných provozech. Bez prolomení limitů se těžba zastaví v roce 2022.

Odpůrci prolomení limitů jsou i zástupci Horního Jiřetína a Litvínova, tedy obcí, kterých by se těžba bezprostředně dotkla. Podle místostarosty Horního Jiřetína Vladimíra Buřta by prolomení limitů znamenalo zhoršení životních podmínek v Ústeckém kraji, zhoršení životního prostředí a nulový rozvoj pro dotčené obce. Starosta Litvínova Milan Šťovíček se obává také odlivu mladých vzdělaných lidí a poklesu cen nemovitostí.

,