"Jestliže tato jednání nebudou úspěšná, vyzvou odborové svazy působící na Mostecku k protestním akcím a občanské neposlušnosti," řekl místopředseda svazu Luděk Zedek. Neupřesnil však, s jakými protestními akcemi a projevy občanské neposlušnosti odboráři počítají.
Upozornil, že na Mostecku hrozí 30 až 35 procentní nezaměstnanost, protože vedle dolů se připravuje propouštění i v chemický závodech v Litvínově. Zvýšení nezaměstnanosti se projeví i propouštěním v terciální sféře, protože poklesne koupěschopnost obyvatelstva.
Vedoucí odboru komunikace Mostecké uhelné společnosti Matěj Štětka uvedl, že společnost se rozhodla pro optimalizaci těžebních kapacit, což by mělo znamenat odchod 800 zaměstnanců.
Mostecká uhelná společnost zastaví neprodleně těžbu na povrchovém lomu Ležáky a připraví varianty těžby v hlubinném dole Kohinoor tak, aby akcionáři valné hromady mohli na srpnovém zasedání rozhodnout o osudu této těžební lokality. V dole Kohinoor pracuje 1200 lidí.
Další pokles zaměstnanosti může nastat po spuštění jaderné elektrárny Temelín. Podle odborářů připravuje vedení Mostecké uhelné společnosti zastavení těžby dolu Kohinoor a uvažuje i o uzavření lomu Jan Šverma.
Předseda odborové organizace dolu Kohinoor Vladimír Perlík řekl, že v pondělí vedení Mostecké uhelné společnosti zaměstnancům tohoto dolu oznámilo, že počítá ke konci letošního roku s konzervací dolu.
Pracovníci dolu v první chvíli požadovali okamžité vyhlášení stávky. Na základě dohody, že takové řešení není možné, v úterý podepsalo 860 zaměstnanců z celkových 1230 prohlášení, v němž pověřili odborovou organizaci, aby učinila veškeré zákonné kroky včetně stávky k tomu, aby důl nebyl uzavřen.
"Zmocnění pro stávku máme. Máme připraveny různé varianty, ale stávka je poslední možností jak zabránit uzavření dolu," řekl Perlík. Uvedl, že hlubinný důl Kohinoor vyhodnotil loni Český báňský úřad jako nejlepší šachtu. Současný počet zaměstnanců odpovídá stavu plánovanému na rok 2000.
Loni bylo do modernizace dolu investováno 250 miliónů korun. Jeho útlum byl plánován na období 2015 až 2030. Zaměstnanci jsou přesvědčeni, že pokud by důl Kohinoor dostal jiného majitele, který by byl schopen vytěžené uhlí prodat, je možné těžbu zachovat.