Hodnota obřího ekotendru může být až 50 miliard

  12:58aktualizováno  12:58
Hodnota obří zakázky na likvidaci ekologických škod může být až 50 miliard korun. S odvoláním na odhady České inspekce životního prostředí o tom píší dnešní Lidové noviny. Zakázku dostane za 14 dní na stůl k projednání vláda.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Podle informací listu z prostředí inspekce by cena zakázky mohla spadnout i pod 40 miliard. Odhad inspekce vládě předloží ministr životního prostředí Pavel Drobil. Druhý výpočet by měl dodat ministr financí Miroslav Kalousek, ten s ním ale vyčkává. Obává se, že předčasné zveřejnění ceny by mohlo zhoršit nabídky, které stát od firem dostane.

Z propočtů ministerstva financí a České inspekce životního prostředí by měla vzejít jediná částka, podle které bude vláda posuzovat výhodnost zakázky.

Ekotendr je neprůhledný právě proto, že nikdo netuší, jak drahé jsou reálné čisticí práce, které stát po investorech poptává, píší LN.

Jedinou oficiální známou částkou je celková suma záruk za 114 miliard. Tu už v roce 2009 zveřejnil tehdejší Kalouskův náměstek a současný ministr zemědělství Ivan Fuksa. Tím se podle listu vytvořil dojem, že jakákoliv nižší suma je pro stát výhodná.

Zakázku provází řada problémů. Ministerstvo financí například z tendru už podruhé vyřadilo konsorcium PPF, údajně kvůli nedostatečné kvalifikaci. PPF regulérnost soutěže napadlo u Antimonopolního úřadu.

Uchazeči mají předložit nabídky do konce roku. Vláda ale nemůže tendr uzavřít dřív, než antimonopolní úřad rozhodne o stížnosti PPF.

Proč zakázka vznikla

Stát se zavázal, že vlastníkům zamořených území zaplatí za odstranění ekologických škod. Závazek je právně vymahatelný a při jeho nesplnění mohou hrozit i žaloby nebo arbitráže.

Hodnota garancí za neodstraněné ekologické závazky státu, které vznikly před rokem 1992, je asi 115 miliard korun. Ministerstvo již dříve uvedlo, že se díky tendru, vyhlášeném na konci roku 2008, podaří částku snížit. Pokud by se ekologické škody odstraňovaly podle současné praxe, tedy zadáváním jednotlivých zakázek, nestihl by stát podle ministerstva do roku 2015 dostát svým závazkům.

Kritici soutěže však tvrdí, že tendr je předražený a může připravit státní kasu o desítky miliard korun. Ministerstvo ovšem na pokračování tendru trvá s tím, že pokud by se soutěž předčasně zrušila, hrozily by arbitrážní žaloby od uchazečů.

O zakázku mají zájem čtyři uchazeči - Geosan Group, Marius Pedersen Engineering, společnost Environmental Services a koncorcium PPF Advisory, Ecosoil Süd, AVE CZ a Dekonta.


Autor:

Nejčtenější

Scala startuje na 370 tisících. Škoda chce Čechům nabídnout bohatou výbavu

Škoda Scala

Škoda v pátek startuje prodej svého nového vozu. Základní provedení modelu Scala s benzinovým agregátem 1,0 TSI/70 kW s...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Další z rubriky

Češi proinvestovali v Dluhopisech Republiky přes tři miliardy

Alena Schillerová (13. prosince 2017)

Občané ČR se mohou od loňského prosince podílet na financování státního dluhu prostřednictvím nákupu tzv. Dluhopisů...

Počet návštěvníků pražské O2 areny překročil 10 milionů

Chinaski na závěrečném koncertu turné k desce Není nám do pláče 16. listopadu v...

Branami největší české multifunkční haly prošel v neděli návštěvník s pořadovým číslem 10 milionů. Návštěvnost haly...

Chyby za 700 milionů. Ministerstvo práce selhalo při IT zakázkách, tvrdí NKÚ

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek při obhajobě systému vyplácení

Ministerstvo práce a sociálních věcí selhalo při budování informačních systémů pro výplatu dávek a porušilo rozpočtovou...

Najdete na iDNES.cz