V Německu funguje  satelitní systém bez potíží.

V Německu funguje satelitní systém bez potíží. | foto: Profimedia.cz

HN: Stát zvažuje u mýtného přechod na satelit

  • 42
Ministerstvo dopravy váhá, zda zavedení mikrovlnného systému pro výběr mýtného bylo správné rozhodnutí. Podle Hospodářských novin vyzvalo společnost Kapsch, aby se vyjádřila, zda lze pro druhou etapu zavádění mýtného využít satelitní technologii místo stávající mikrovlnné.

"My jsme právě od Kapsche dostali návrh na možnou změnu variantního řešení etapy II., a to pomocí GPS systému," řekla Radiožurnálu mluvčí ministerstva Marcela Žižková.

"Tuto věc zkoumáme, jestli je to možné nebo ne, a jednání samozřejmě budou probíhat a budou pokračovat příští týden," dodala. Podle Kapsche byl tzv. otevřený systém, který umožní i využití satelitu, součástí původní zadávací dokumentace.

"Avšak kdy, jestli a jakým způsobem dojde k možnosti využití satelitní technologie,
bude dohodnuto mezi zadavatelem a společností Kapsch a rozhodně ne přes
média," řekl zástupce Kapsche Evžen Staněk.

Satelitní systém mýtného nepotřebuje, na rozdíl od mikrovlnného, tak velké množství mýtných bran.

Změna technologie by znamenala naprostý zvrat, protože tyto dvě technologie jsou naprosto odlišné.

Satelitní systém je zavedený například v Německu, kde v současnosti funguje bez potíží. V Česku se firmy nabízející tuto technologii odmítly zúčastnit tendru kvůli údajné diskriminaci.

Případná změna technologie ve druhé etapě by měla vliv také na dopravce. "Nákladní automobily by musely mít dvě jednotky, kterými se mýtné vybírá. Jednu pro satelit, druhou pro mikrovlnu," řekl Hospodářským novinám tajemník sdružení dopravců Česmad Bohemia Martin Špryňar.