Podle Marka Hermana z Asociace provozovatelů kurzových sázek (APKURS) firmy chtějí platit, ale zákon je špatně napsaný a používá nejasné pojmy.
Vybírat poplatky za VLT umožňuje obcím senátní doplnění do novely zákona o podpoře sportu. Zákon na začátku června podepsal prezident. Mnohé radnice následně vydaly vyhlášky, v kterých stanovily výši poplatku. Nejvyšší možný roční poplatek za jedno takové zařízení činí 20 tisíc korun.
Například Praha zpoplatnila VLT od počátku července nejvyšší možnou částkou, provozovatelé mají platit 5 tisíc korun čtvrtletně. "Když už nemůžeme videoloterijní terminály regulovat, tak ať z toho mají alespoň městské části peníze na dětská hřiště a podobně," řekl náměstek pražského primátora Rudolf Blažek (ODS). Podle něj ale dosud radnice žádné peníze nedostaly. "Provozovatelé říkají, že novela je tak neurčitá, že nemusí platit," poznamenal.
Stejnou reakci vyvolalo zpoplatnění provozu videoloterijních terminálů a dalších herních zařízení, která povoluje ministerstvo financí, mezi jejich provozovateli v Přerově. Příslušná vyhláška schválená zastupiteli tam platí od začátku srpna.
Herny: Zákon používá neexistující termíny
Situaci nám to určitě ztěžuje mimo jiné ve vztahu k přípravě rozpočtu na příští rok. Není jisté, zda z provozu těchto herních zařízení budeme mít příjem," řekla Hana Kliková z přerovského magistrátu.
Herman tvrdí, že provozovatelé by poplatky platili, ale není jasné, za co přesně se má platit. Zákon je podle něj špatně napsaný. "Používá například pojem jiná technická zařízení, zákon přitom tento pojem nezná. ... Je v tom zmatek a chaos, každý si některé pojmy vykládá jinak," uvedl.
Zástupci asociace proto podle něj jednají s ministerstvem financí o vymezení některých pojmů, znovu by se měli sejít v příštích týdnech.