Hermitage: rozhodně žádné odříkání

  6:45aktualizováno  6:45
Slovo Hermitage připomíná obrazárnu v Petrohradu, znamená ale obydlí poustevníka. V případě vína má však daleko k odříkání. Patří k nejbohatším francouzským vínům a s Chateauneuf-du-Pape a Coe-Rotie tvoří trojlístek velkých vinařských jmen z údolí Rhony.

Vinohrady lemují severnější tok řeky jen na jejím pravém břehu, kde jsou svahy natočeny ideálním jihovýchodním směrem. Jedinou výjimkou je právě Hermitage, kopec ve tvaru obřího velbloudího hrbu.

Rhona jej obtéká dlouhým meandrem a umožňuje tak výjimečně nastavit tvář slunci i vinohradům z levého břehu. Na vrcholu strmého kopce stojí tisíckráte fotografovaná kaplička, podle níž Hermitage dostalo své jméno.

Postavil ji ve 13. století rytíř Gaspard de Sterimberg, který se po zranění na jedné z křížových cest sám stal poustevníkem. V té době však měly zdejší vinice za sebou více než tisíc let existence, neboť stejně jako v celé oblasti vznikaly přibližně na počátku našeho letopočtu.

Zůstávaly téměř neznámé, protože byly spravovány mnišskými řády a do širšího povědomí se spolu s ostatními dostaly teprve díky papežskému dvojvládí ve 14. století. Největší slávu mělo Hermitage ještě daleko před sebou.

Unikátní vinařský spis J. A. Cavoleaua z roku 1827 ukazuje jeho zajímavou podobu. Vyplývá z něj totiž, že ve zmiňovaných letech končilo až osmdesát procent produkce Hermitage v Bordeaux, kde bylo používáno ke zušlechťování místních vín včetně některých chateau z pozdější klasifikace Grand Cru Classé.

Tento fakt je doložen i skutečností, že Bordeaux "hermitagé", tedy tímto vínem posílené, mělo na trhu vyšší cenu než víno neupravované. Ty časy jsou samozřejmě dávno pryč a přísná pravidla francouzského vinařství dnes nic podobného neumožňují.

Každá apelace má kromě oficiálních i své vlastní regulativy, díky nimž si udržuje identitu a jedinečnost - v případě Hermitage je to především stoprocentní použití odrůdy Syrah a minimální zrání vína v sudech po dobu osmnácti měsíců.

To bývá zpravidla ještě o několik měsíců delší, ale není to nic proti minulosti, kdy výjimkou nebylo ani zrání po dobu pěti až sedmi let. Stejně tak u vín červených i bílých. Hermitage totiž vzácně existuje i v bílém provedení, a to z odrůd Marsanne a Roussanne.

A jak jinak - i bílá Hermitage patří k absolutní špičce.

Pro toho, kdo není ochoten dávat tisíce za lahev, která dosáhne dokonalosti až za mnoho let, nabízejí zdejší vinice alternativu. Na méně výhodných polohách se rozkládá sousední apelace Crozes-Hermitage, kde najdeme Syrah na ploše více než desetkrát větší a za ceny nepoměrně nižší. Není to sice zdaleka ono, ale nedá se nic dělat - "Hermitage" přece znamená i život v odříkání...

Autoři:

Nejčtenější

Saúdská Arábie přišla útokem o polovinu produkce ropy. Cena poletí vzhůru

Ve dvou ropných zařízeních na východě Saúdské Arábie vypukl požár. (14. září...

Útok na ropná zařízení společnosti Saudi Aramco na východě Saúdské Arábie uvrhl světový ropný trh do stavu, kterého se...

S bezkontaktními platbami do 500 korun mohou být od soboty problémy

Ilustrační snímek

Kvůli nový pravidlům pro ověřování karetních plateb, která budou platit od 14. září, mohou platební terminály zamítat...

Koruna jako rozvojová měna. Od intervencí se neoklepala, sráží ji riziko

Ilustrační snímek

Už je to skoro dva a půl roku od ukončení devizových intervencí a koruna ne a ne výrazněji posílit. Spíše naopak....

Pozor na pohádky o suchu, píše v eseji agrární analytik Petr Havel

Takto vypadá v květnu 2018 vyschlá půda v areálu Všesportovního stadionu v...

Za sucho u nás nemůže méně srážek, nedostatek dešťů je jen jednou z pohádek o tom, jak Česko brzy zůstane bez vody....

Míra klientelismu v Rakousku mě šokovala, řekl v Rozstřelu Radim Jančura

Majitel RegioJetu Radim Jančura v diskusním pořadu Rozstřel. (11. září 2019)

Budoucnost svého byznysu vidí dopravce RegioJet spíše ve vlacích než v autobusech. Ve středečním Rozstřelu to řekl...

Další z rubriky

Luxusní byznys v Pařížské je spíše otázkou prestiže, úspěch přichází později

Pařížská ulice v Praze.

Úspěch na české ulici luxusu, Pařížské, slaví osvědčené nadnárodní módní značky jako Louis Vuitton, z českých...

EET děsí řemeslníky. Někteří raději zváží penzi nebo systém obejdou

Pokladní systém Dotykačka.

Třetí a čtvrtou vlnu elektronické evidence tržeb, která odstartuje na jaře 2020, zatím podnikatelé vyhlížejí s největší...

Red Bull otevřel obchod v pražském hračkářství. Energetické nápoje nenabízí

Hračkářství Hamleys v Praze rozjelo netradiční spolupráci. Obchod v obchodě si...

Jako místo své první české pobočky si výrobce známých energetických nápojů Red Bull vybral hračkářství Hamleys v centru...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz