Kraj odmítl stavební firmu. Jste příliš levní, vzkázal jim

  11:05aktualizováno  11:05
Stavební firma z Hranic doplatila na to, že nabídla kraji stavbu silnice za příliš nízkou cenu. Protože za stavbu, jejíž rozpočet byl sedmdesát milionů, chtěla jen poloviční cenu, kraj nabídku z výběrového řízení vyřadil.

Hejtman Martin Netolický oznámil, že kraj od podezřele levného dodavatele postavit silnici nechce. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Důvod, proč se společnost PB SCOM nemůže ucházet o zakázku na stavbu krajské silnice, vedení firmy překvapil. "Cena je příliš nízká,“ stojí ve zdůvodnění, které jí kraj odeslal tento týden.

"Komise se rozhodla nabídku z výběrového řízení vyřadit, společnost nabídla téměř poloviční cenu oproti plánovanému rozpočtu sedmdesáti dvou milionů,“ potvrdil vyřazení nabídky hejtman Martin Netolický.

Přestože ve veřejných zakázkách má být cena rozhodujícím kritériem, pro moravskou stavební společnost z Hranic byla nakonec nabídnutá cena 38 milionů překážkou pokračovat v soutěži. Podle hejtmana totiž u tak nízké ceny hrozí riziko, že si firma bude chtít "přivydělat“ účtováním víceprací.

Silnici Polička - křižovatka na Sebranice tak bude stavět firma M-Silnice,která nabídla o šest milionů korun vyšší cenu a kraj jí dal přednost.

Jenomže firma PB SCOM má na svých stránkách desítky úspěšně dokončených staveb, a to i pro města nebo státní firmy. A nikdo z oslovených zadavatelů, pro které firma stavěla, si na „hochštaplerské“ praktiky nestěžoval.

"S firmou PB SCOM jsme neměli žádné problémy. Uvedená společnost nám ani neúčtovala v průběhu realizace vícepráce nebo něco podobného,“ uvedla například mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.

Podle ředitele PB SCOM Jiřího Pavlištíka jde o účelové vyřazení, aby se do krajských zakázek nedostala cizí firma. "Účtování víceprací není naše politika, i když se jim někdy nelze vyhnout. Ale v takovém případě jde jen o vícepráce doložené a uznané zadavatelem. Podle mě kraj tak dlouho hledal důvod, jak nás vyřadit, až ho našel,“ řekl Pavlištík.

Že si jeho firma přidané práce nevymýšlí, potvrdila i vedoucí oddělení investic v Hranici Dagmar Čabalová. Pro město firma PB SCOM stavěla hned několikrát.

"S firmou máme zkušenosti jako s každou jinou, jde o běžného dodavatele staveb. Pokud se u nich někdy vyskytly vícepráce, uznali jsme je, protože se objevily až v průběhu stavby,“ řekla.

Kraj nemusí zajímat, kolik firma vydělá

Vedení kraje však trvá na tom, že za podezřelou cenu odmítá zakázku zadat. "Hodnotící komise konstatovala, že za tuto cenu není možné danou stavební akci realizovat v řádné kvalitě a péči a s plněním všech technických požadavků,“ uvedl mluvčí kraje Jakub Rychtecký.

Jenomže kraj vůbec nemusí zajímat, zda a kolik na stavbě firma vydělá. PB SCOM údajně stejně levně stavěl i v Hranicích. "Rekonstrukci centrální zóny vysloveně podsekli s cenou, myslím, že na tom nic nemohli vydělat, ale stavbu řádně předali,“uvedla Čabalová.

Ředitel Pavlišťík to zdůvodňuje tím, že jeho firma dokáže razantně snižovat náklady právě tím, že dělá velké objemy zakázek, byť jsou některé z nich na hranici rentability.

Teď zvažuje, zdali se proti vyřazení ohradit. "Co nám zbývá? Jedině soud, ten ale stojí další energii, čas a peníze,“ řekl.

Kvůli neověřenému podezření teď půjde na stavbu silnice z veřejných peněz o šest milionů korun více, než byla nejnižší nabídka. "Úředníci z komise mi opakovaně potvrdili, že vyřazení nabídky je oprávněné,“ dodal hejtman Netolický.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Desítky lidí se otrávily ve špičkové španělské restauraci. Žena zemřela

Ilustrační snímek

V restauraci RiFF ve španělské Valencii, zmíněné v prestižním michelinském průvodci nejlepších podniků, kde se můžete...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Zásilkovna vytáhne do boje s Českou poštou, začne doručovat balíky

Ilustrační snímek

Česká přepravní společnost Zásilkovna, která se zabývá výdejem zboží z e-shopů, začne na jaře doručovat také balíky....

Dopis pošta doručí jen jednou týdně. Vybranou zásilku až za tři dny

Ilustrační snímek

Česká pošta šetří, nestíhá tak doručovat včas, a proto plánuje, že některé druhy zásilek bude roznášet méně často než...

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Další z rubriky

Všechno závadné polské hovězí už je zajištěné, snědlo se 110 kilo

Řezník v obchodě v polském městě Gdyně aranžuje hovězí maso.

Veškeré nezpracované hovězí maso z Polska ze 700 kilogramové zásilky se již dohledalo, řekl v pátek mluvčí veterinářů....

Moneta o miliardu snížila nabídku na převzetí Air Bank a Home Credit

Ilustrační snímek

Společnost Moneta Money Bank se rozhodla snížit nabídku na převzetí konkurenta Air Bank a českého a slovenského Home...

Desítky zakázek bude nutné vyhlásit znovu, ministerstvu se ztratila data

Ilustrační snímek

Národní elektronický nástroj (NEN) má ulehčit zadávání veřejných zakázek, v novém roce však některým soutěžícím práci...

Najdete na iDNES.cz