(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Růst HDP bude slabší. Resort financí zhoršil odhad pro letošní rok

  • 114
Ministerstvo financí v nové prognóze zhoršilo odhad růstu ekonomiky v letošním roce na 2,4 procenta z lednových 2,5 procenta. Důvodem je především zhoršení ekonomického vývoje v zahraničí, informoval úřad v tiskové zprávě.

V letech 2019 a 2020 čeká tuzemskou ekonomiku hospodářský růst o 2,4 procenta. Vyplývá to z dubnové Makroekonomické predikce České republiky, kterou v úterý zveřejnilo ministerstvo financí. Globální ekonomická expanze podle analýzy nadále pokračuje, postupně však ztrácí na síle.

Letošní růst tak bude podle předpovědi ministerstva financí pomalejší, v roce 2018 vzrostl český HDP o 2,9 procenta. „Předpovědi ekonomického růstu se snižují pro téměř všechny největší světové ekonomiky, zejména pak pro země eurozóny,“ uvedlo ministerstvo v tiskové zprávě.

Nejvýznamnějším faktorem ekonomického růstu by letos i příští rok měla být podle resortu financí spotřeba domácností. Ta by měla odrážet stále silný růst mezd při velmi nízké nezaměstnanosti. Ke spotřebě by mělo přispět podle úřadu i zvýšení starobních důchodů. 

Průměrnou míru inflace letos ministerstvo financí očekává 2,3 procenta, tedy vyšší než v lednové prognóze (2,1 procenta). Následně by měla klesnout na 1,6 procenta v roce 2020. Loni byla průměrná inflace 2,1 procenta. Odhad vývoje kurzu koruny ministerstvo v nové prognóze nezměnilo. Nadále očekává letos průměrný kurz 25,50 Kč/EUR a příští rok posílení 25,10 Kč/EUR.

Ministerstvo dále zhoršilo odhad vývoje veřejných financí v letošním roce, když snížilo očekávaný přebytek z jednoho procenta HDP na 0,3 procenta HDP.

Hrozba může přijít z Británie, Číny nebo Itálie

Tuzemské hospodářství by podle resortu mohl nepříznivě ohrozit vývoj v zahraničí. Hlavní rizika představují tendence k růstu protekcionismu, průtahy a nejistota ohledně brexitu, výraznější zpomalení hospodářského růstu v Německu a Číně nebo možná eskalace problémů italského bankovního sektoru.

V případě domácího prostředí je rizikem zejména vývoj na trhu práce, kde je nedostatek zaměstnanců, a rychlý růst cen nemovitostí. Problémem mohou být také očekávané zásadní strukturální změny v automobilovém průmyslu související s přijatými emisními normami.

Česká národní banka v únorové prognóze zhoršila odhad růstu české ekonomiky v letošním roce na 2,9 procenta a pro příští rok na tři procenta. V předchozí prognóze centrální banka počítala letos i příští rok s růstem ekonomiky o 3,3 procenta.

Svůj předchozí odhad růstu českého hospodářství zmírnil i Mezinárodní měnový fond. Zatímco v říjnu odhadoval pro letošní rok tříprocentní růst, ve svém pravidelném jarním výhledu World Economic Outlook v úterý uvedl, že ČR čeká růst o 2,9 procenta.

,