Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Petr Novotný, MAFRA

Navrhované zdanění hazardu nedává smysl, píší experti na závislosti

  • 8
Změny zdanění hazardu obsažené v daňovém balíčku, který leží v Poslanecké sněmovně, jsou podle jeho odpůrců postavené na hlavu. Před jeho schválením varuje poslance občanské sdružení Občané proti hazardu a odborníci na závislosti.

Projednávané změny, které chystá uvést do praxe takzvaný daňový balíček, patří k největším změnám v oblasti daní za poslední roky. Navrhuje zvýšení sazeb na tabák, spotřební daně, ale také u hazardních her.

A právě poslední skupina, tedy hazard, se nyní stal terčem kritiky zmíněné neziskové organizace a několika odborníků na závislosti, mimo jiné bývalého protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila.

Společným dopisem vyzvali poslance, aby nehlasovali pro současný návrh. Ten předpokládá dodatečný výběr daní zvýšením sazby daně u loterií z 23 na 30 procent a u kurzových sázek či tombol z 23 na 25 procent. Sazba u takzvaných technický her, tedy hracích automatů, zůstává na 35 procentech.

Kritici v dopise považují za nesmyslné, aby se daň nejvíce zvýšila u loterií, které jsou nejméně společensky nebezpečné a tvoří malý podíl na trhu oproti hracím automatům, které jsou pravým opakem. U technických her přitom ještě existuje prostor pro růst daně, což ukázalo hodnocení dopadů regulace (RIA) u legislativy, která už v roce 2016 zvyšovala zdanění hazardu.

„Pro automatový hazard je zde ještě prostor pro zvýšení až na 38 procent bez toho, aby to mělo na provozovatele vliv,“ stojí v dopise poslancům.

Navíc změna nebude tak efektivní vůči výběru daní, píše se dál. „Pokud chce stát primárně vybrat více daní do státního rozpočtu, tak je pro to nejvhodnější právě zdanění té části hazardu, která má logicky větší podíl na trhu. Z tohoto pohledu je loterie pro státní rozpočet méně významná. Jedná se maximálně o dosažení navýšení o několik set milionů korun ročně.“

Vládě prošel daňový balíček, který zdraží cigarety, alkohol i topení

Už v roce 2015 se objevily pokusy zvýšit daň u loterií na 30 procent, návrh však neprošel. 

Sdružení Občané proti hazardu také upozorňují, že politiku regulací mají doprovázet změny, které zajistí vygenerování finančních prostředků do oblasti prevence a léčby.

Jejich nabízenou alternativou v souvislosti s navrženým zvýšením daní na hazard je růst sazeb u všech typů sazeb kromě loterií o 1, případně o dvě procenta. Tedy u kurzových sázek z 23 až na 25 procent a u automatů z 35 až na 37 procent.

Podobně kritický vůči současnému návrhu zdanění hazardu je i předseda ČSSD Jan Hamáček.