„Stát loni na daních z hazardních her vydělal zhruba 12,5 miliardy korun. Dodatečné daňové inkaso ale nesmí být překážkou pro odpovědnou politiku státu, který se musí snažit eliminovat negativní dopady hazardního hraní na společnost,“ uvedl ministr financí Zbyněk Stanjura z ODS.
Dodal, že u neplatičů výživného neexistuje důvod, proč by měly jejich od státu darované nebo naopak po nich vymáhané peníze končit „naházené v automatech“.
Stát musí podle Stanjury zákaz vstupu osob zapsaných v rejstříku do kasin a heren důsledně vymáhat. Provozovatelům za to hrozí pokuta až 50 milionů korun, což je maximální výše daná zákonem. V případě, že provozovatel umožní osobě v rejstříku zřídit nebo používat uživatelské konto, může mu být uložena pokuta až tři miliony korun.
Lidé na dávkách si nezahrají. Ministerstvo spustilo rejstřík proti hazardu |
Provoz rejstříku osob vyloučených z hazardních her funguje od koce roku 2020. Opatření se týká například heren, kasin nebo kurzových sázek. Nevztahuje se třeba na tombolu na zábavě nebo na stírací losy. Nejvíce osob v rejstříku tvoří lidé z důvodu insolvence či úpadku (106 119), pobírání dávek pomoci v hmotné nouzi (60 584) a společně posuzované osoby pro dávky (23 759). Roste počet na vlastní žádost zapsaných lidí, těch je aktuálně 3444.
Nad rámec rejstříku se největší tuzemské sázkové kanceláře Sazka, Fortuna, Tipsport a Chance spojily a spolupracují s Institutem v projektu Zodpovědné hraní, který by měl do budoucna s využitím umělé inteligence detekovat možné rizikové hráče. Podle studie zveřejněné na webu zodpovednehrani.cz se rizikové hraní v Česku týká tří procent lidí.