Stát je na kvízomaty krátký, s majiteli strojů vede válku posudků

  5:00aktualizováno  5:00
Majitelé kvízomatů tvrdí, že jejich přístroje nejsou hazard a nespadají tedy pod loterijní zákon. Ministerstvo financí kvůli tomu vede bitvu znaleckých posudků a čeká na rozhodnutí soudů. Částečný úspěch stát zaznamenal alespoň v boji proti nelegálním hernám maskovaným za svěřenecké fondy.

Boj proti nelegálnímu hazardu připomíná boj s nezmarem. Useknete chapadlo, naroste nové. Ministerstvo financí ukládá pokuty a zabavuje herní přístroje, jenže pokuty nikdo neplatí a „bedny“ se musí majitelům vracet.

Kvízomaty, slevostroje. Novodobý nelegální hazard obírá stát o miliardy

Nový zákon o hazardu slibuje, že dorůstající chapadla budou moci kromě policistů a příslušníků finanční správy sekat také celníci. Specializovaný finanční úřad zatím uložil provozovatelům kvízomatů (kteří rozmisťují své přístroje po hernách a barech) šest pokut ve výši celkem 32 milionů korun.

Kolik z nich bylo zaplaceno? Minimálně dvě pokutované firmy skončily, aniž pokutu zaplatily, a jejich činnost převzal někdo jiný. Několik pokut v řádu desítek tisíc se podařilo vybrat alespoň od hospodských, u nichž se přístroj našel.

„Výsledky asi nejsou nijak ohromující, ale hledáme další právní nástroje k zadržení likvidity - zabavujeme v exekuci hotovost ze zabavených automatů a připravili jsme celý nový hazardní zákon účinný od ledna 2017,“ říká Ondřej Závodský, náměstek ministra financí, který má na starosti zákon o loteriích, nově zákon o hazardních hrách.

Nepředvídatelná okolnost

Nový zákon slibuje v boji proti kvízomatům, že bude možné nasadit ozbrojené celníky ke kontrolám, zabavovat automaty už ve správním řízení (tedy po klasické kontrole z finančního úřadu) a udělovat přísnější tresty.

Jak funguje kvízomat

Kvízomaty (qwizard, slevomat) na první pohled vypadají jako klasické výherní automaty, ale princip hry je jiný. Společné s automaty mají například to, že se na nich dá hodně peněz prohrát.

● Kvízomat sice umí zobrazovat klasické točící se válce s citrony a švestkami, ale obrázky na výši výhry nemají vliv a dají se vypnout. Podstatné je, že dole na obrazovce se v každém kole objeví soutěžní otázka a na výběr bývá ze dvou odpovědí.

● Kuriózní je, že například u automatů firmy Verdex se na většinu otázek sází 5 korun a v případě správné odpovědi se vyhrává 1 Kč. Hráč tedy vyhrává méně, než vložil.Co jej tedy u hry drží? Jednoduše doufá, že brzy padne otázka s vyšší výhrou. Takové otázky ve hře jsou, kdy ale přijdou na řadu, to hráč neví.

● Podle ministerstva financí kvízomaty naplňují definici hazardu: vklad, výhru a náhodu nebo jinou nepředvídatelnou okolnost. Podle kvízomatářů poslední neplatí, protože hráč vždy ví dopředu, že následuje například otázka za korunu. Je tak pouze na jeho svobodném rozhodnutí, zda hraje, nebo vybere zbývající vklad.

Provozovatele kvízomatů to nechává chladnými. Přou se totiž s ministerstvem o něco podstatnějšího - o to, zda jejich bedny vůbec spadají pod loterijní zákon, nebo ne.

„Uvítali bychom, kdyby se věci řešily skutečně dle zákona, a nikoliv pouze na základě domněnek, co je a co není loterie dle loterijního zákona,“ říká advokát Michal Varmuža, který zastupuje výrobce kvízomatů Verdex, původně polskou firmu.

Právě v Polsku kvízomaty vznikly poté, co stát v roce 2010 hazard úplně zakázal. Firma Verdex vyvinula hru, v níž údajně chybí prvek náhody, tudíž podle definice nejde o hazard. Dokonce už na to má v Polsku platné vítězné soudní rozsudky.

České ministerstvo financí s kvízomatáři nyní vede bitvu znaleckých posudků, ale soudní verdikt je zatím daleko. „Právo je na naší straně, vycházíme ze zdravého rozumu a dostupných znaleckých posudků, které zařízení hodnotí jako celek. Hodnota všech otázek v přístroji by měla být známa dopředu, jinak se jedná o nepředvídatelnou okolnost,“ argumentuje za ministerstvo Závodský.

Protože výrobců přístrojů založených na soutěžních otázkách, kteří se brání loterijní dani, je víc a jejich hry se více či méně liší, budou muset soudy každý typ přístroje hodnotit individuálně. Jeden rozsudek tak ještě nemusí znamenat vítězství státu na celé čáře.

Kluby hráčů mají potíže

Na jedné frontě ovšem stát částečné úspěchy slaví: v soudních řízeních proti nelegálním hernám maskovaným za svěřenecké fondy, uzavřené kluby a spolky. V klubu „oficiální členové“ hrají automaty a provozovna neodvádí státu žádné daně, natož loterijní daň.

Hazardní kobra vtrhla do nelegálních heren. Výběr pokut je ale problematický

Uniká tak dnes rozpočtu poplatek 80 Kč za přístroj za den a 28 procent z rozdílu mezi výhrami a vklady. Od příštího ledna poplatek odpadne a daň se zvýší na 35 procent. Kluby vznikají zejména tam, kde obec zcela nebo částečně zakáže hazard na svém území, na což má právo. Zatím to udělalo zhruba 600 obcí.

Podle ministerstva financí padlo do konce srpna 21 rozsudků týkajících se provozovatelů ilegálních heren. Další jsou před vydáním rozhodnutí nebo ve fázi podání obžaloby. „Soudy ukládají provozovatelům pohostinských zařízení peněžité tresty až ve výši stovek tisíc korun, propadnutí věci, zákaz činnosti, podmíněné tresty odnětí svobody a výjimkou není ani nepodmíněný trest,“ říká Filip Běhal, mluvčí ministerstva financí.

Autor:

Nejčtenější

Propuštění zaměstnanci Deutsche Bank se míjeli s krejčími obleků pro své šéfy

Krejčí Alex Riley, vlevo, a Ian Fielding-Calcutt nesou kufry mimo budovu...

Největší německá investiční banka Deutsche Bank zahájila ohlášenou restrukturalizaci, v rámci které propustí celkem 18...

Slovenský Volkswagen požádal zaměstnance, aby vrátili část odměn

Ilustrační snímek

Bývalí zaměstnanci slovenské divize německého Volkswagenu musí automobilce vrátit část odměn vyplacených za loňský rok....

Letištní halu v Düsseldorfu zaplavily kufry, cestující museli odletět bez nich

Na letišti v německém Düsseldorfu zůstalo kvůli poruše přepravního systému 2...

Stovky cestujících, kteří odlétali ve středu ráno z letiště v německém Düsseldorfu, potkala nečekaná komplikace. Kvůli...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Rozkazy od Pamely přímo do ucha. Tak se pracuje ve skladu Albertu

V distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové využívají technologii...

Po distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové se pohybují lidé se sluchátky s mikrofonem. Po skladu se...

Další z rubriky

Pošta sice na pobočkách přijímá karty, složenky ale zaplatit nemůžete

Ilustrační snímek

Od začátku července mohou lidé na všech pobočkách České pošty (ČP) platit kartami VISA a MasterCard. Dlouho očekávanou...

Nejdražší nákupní ulice Česka. Prahu v nájmech dohání Brno a Český Krumlov

Ulice Na Příkopě.

Drtivá většina nejdražších tuzemských nákupních ulic se nachází v hlavním městě. Nejžádanější adresy se nacházejí v...

Těžba lithia narazila na problém, ministerstvo nedalo Australanům povolení

Průzkumný vrt v Cínovci.

Ministerstvo životního prostředí neodsouhlasilo australské firmě European Metals Holdings (EMH) stanovení dobývacího...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz