Drahá data u nás zapříčinil pokroucený trh, řekl ministr Havlíček v Rozstřelu

  16:00aktualizováno  4. června 13:58
Rozdíl mezi cenami mobilních dat pro velké korporace a pro běžné lidi je v ČR obrovský, říká ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Tento podle něj pokroucený trh je potřeba srovnat, uvedl v úterním Rozstřelu. V pořadu komentoval také českou strategii umělé inteligence a auditní zprávu Evropské komise.

Podle auditní zprávy, která minulý týden unikla do médií, je premiér Andrej Babiš ve střetu zájmů. Česká republika by měla podle ní vracet stovky milionů dotací vyplacených Babišově bývalé firmě Agrofert, jež je nyní ve svěřenském fondu. Podle Havlíčka však zpráva obsahuje zásadní chyby.

K těm mohlo podle ministra průmyslu dojít nedopatřením. Problematické je však podle něj především to, že ačkoli se jedná o důvěrnou zprávu, tak předtím, než ji měli v ruce ministři, unikla do veřejného prostoru. „Tím, že je to důvěrné, tak bychom to neměli komentovat, protože tím v podstatě porušujeme zákon,“ řekl Havlíček.

Údajný střet zájmů Andreje Babiše je jednou z výhrad demonstrantů, kteří se v úterý večer sejdou na pražském Václavském náměstí. Budou žádat demisi premiéra i ministryně spravedlnosti Marie Benešové, která podle nich ohrožuje nezávislost justice. Havlíčka tato jejich aktivita mrzí.

„Lidé mají právo říct svůj názor, to je demokracie. Pokud však člověk demonstruje za svobodu v době demokracie, je to zvláštní,“ uvedl ministr. Benešovou rozhodně nepovažuje za ohrožení nezávislosti justice. „Paní Benešová je jednou z nejerudovanějších odbornic na tuto problematiku,“ řekl.

ČR chce být lídrem v umělé inteligenci

Dalším z témat pořadu byla umělá inteligence, kterou Havlíček zdůrazňoval při svém nástupu do funkce. Česko by se dle Národní strategie umělé inteligence schválené začátkem května mělo stát v tomto ohledu modelovou zemí.

„V umělé inteligenci jsme dobří a máme na to v Česku odborníky světového kalibru,“ prohlásil Havlíček v úterním Rozstřelu. ČR podle něj jako jedna z mála zemí vytvořila detailní strategii umělé inteligence i v souvislosti se vzděláváním a trhem práce.

Fotogalerie

„Zajistíme bezpečnost automobilů bez řidiče, robotů i autonomních zbraní, zkrátka všude tam, kde se potkává člověk a inteligentní stroj. Navážeme na naše dosavadní úspěchy v mobilitě a dopravě, vojenském a bezpečnostním výzkumu i na naši historickou zkušenost,“ uvádí materiál k Národní strategii umělé inteligence (AI).

Její krátkodobé cíle by se měly realizovat do roku 2021. Patří mezi ně především vznik takzvaného Evropského centra excelence v AI, které by mohlo sídlit v Praze. „Když se nám to podaří celé vybudovat, tak bychom měli mít jedno ze čtyř center excelence v rámci EU. V Praze by se tak shromažďovali nejúspěšnější lidé z oblasti AI,“ uvedl ministr.

Podle něj se umělá inteligence postupně stane součástí běžných životů a je proto nutné seznamovat s ní děti už od raného věku. Z tohoto důvodu ministerstvo průmyslu a obchodu prosadilo na základní školy předmět Technika, v rámci kterého se děti budou učit pracovat s technologií.

Drahá mobilní data

Karel Havlíček nastoupil na ministerstvo průmyslu a obchodu po Martě Novákové, na jejímž konci v úřadu se podepsalo hlavně téma drahých mobilních dat. Podle současného ministra lze vysokým cenám čelit regulací velkoobchodních cen mezi operátory nebo přípravou na aukci čtvrtého operátora.

Důvodem současného stavu je podle něj pokroucený trh, kdy velké korporace platí za data násobně nižší částky než běžní lidé. „Firmy budou vždycky platit méně, ten rozdíl ale nesmí být tak velký,“ míní Havlíček. Do momentální situace dostal podle něj ČR Český telekomunikační úřad, který v minulosti nebyl dostatečně důsledný.

Ministerstvo průmyslu a obchodu nyní podniká legislativní kroky, aby situaci zlepšilo. „Za pár měsíců by už pro lidi mělo být mnohem jednodušší například přejít k jinému operátorovi,“ řekl Havlíček. Co se týče vysokých cen dat, bude ministerstvo podle něj „tlačit všemi prostředky tak dlouho, dokud se nedostaneme na ceny srovnatelné s ostatními zeměmi“.

Autor:

Nejčtenější

Letištní halu v Düsseldorfu zaplavily kufry, cestující museli odletět bez nich

Na letišti v německém Düsseldorfu zůstalo kvůli poruše přepravního systému 2...

Stovky cestujících, kteří odlétali ve středu ráno z letiště v německém Düsseldorfu, potkala nečekaná komplikace. Kvůli...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Airbus představil nový koncept letadla, design křídel čerpá z přírody

Koncept Airbus Bird of Prey, představený v červenci ve Velké Británii

Největší evropský výrobce letadel Airbus před několika dny představil svůj nejnovější koncept. Jmenuje se Bird of Prey...

Mana chce expandovat se svým "jídlem budoucnosti", shání miliardu

Velký boom za sebou mají nápoje Mana, v kartonovém obalu se vyrábí v Německu.

Její majitelé začínali v garáži, dnes zaměstnávají přes sedm desítek lidí. Řeč je o společnosti Heaven Labs, která pod...

Bytovkám zdraží teplo. Vládní návrh budí emoce

Ilustrační snímek

Vláda ruší domovním kotelnám daňovou výjimku. Opatření může podle odhadů zdražit teplo desítkám tisíc domácností....

Další z rubriky

Apple Card v Česku? Možná ano. Firma si zaregistrovala ochrannou známku

Na Apple Card firma spolupracuje s Goldman Sachs.

Když Apple v březnu představil svůj Apple Card, očekávaný platební systém, dala veřejnosti informace pouze o tom, že se...

Retro je v kurzu. Klasické socialistické výrobky přežily i samet

Na stavebnici se za socialismu stály fronty. Otto Wichterle z ní dokonce v roce...

Kofola, Mototechna, Favorit nebo Merkur. To jsou značky, které se v průzkumu agentury Médea Research zaměřeného na...

ČNB do pololetí zadržela 743 padělaných bankovek, o třetinu méně než loni

Padělaná eura.

Česká národní banka zadržela v prvním pololetí letošního roku 743 padělaných a pozměněných bankovek a mincí. To je o...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz