Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Hasiče nedostatek zaměstnanců netrápí, postaví jim stanice za stamiliony

  • 11
Hasiči příští rok začnou stavět v­ Praze-Holešovicích stanici za 350 milionů korun. Další stovky milionů poputují do stavby nových „hasičáren“ a do modernizace starých. Vznikne rovněž několik společných stanic se státními či podnikovými hasiči v průmyslových zónách.

Nová hasičská stanice v Bitozevsi bude mít v obvodu mimo jiné průmyslovou zónu Triangle u Žatce, která patří mezi největší v Česku.

Profesionálních hasičů se příští rok poprvé dočkají v Železné Rudě, od níž je dosud nejbližší stanice vzdálená přes 30 kilometrů. Nová budova pro hasiče vyroste také ve středočeských Milovicích, Doksech a Ostrově nad Ohří, městě se sedmnácti tisíci obyvateli, kde dosud působily pouze dobrovolné jednotky.

„Vláda nám na bitozeveskou stanici vyčlenila 50 milionů korun. Stanice by měla být postavena už v­ roce 2018, zatímco ostatní jmenované plánujeme do pěti let,“ řekl MF ­DNES generální ředitel Hasičského záchranného sboru Drahoslav Ryba.

V některých dalších průmyslových zónách nebo v podnicích se zřízení nových jednotek plánuje v ­horizontu dvou let. Jedná se například o firmu Nexen u Žatce, kde jihokorejský výrobce pneumatik staví továrnu a plánuje společnou profesionální jednotku podniku a ­Hasičského záchranného sboru.

Mnoho stanic je zastaralých

Hasiči zároveň chystají modernizaci zastaralých stanic, protože některé z nich už nevyhovují dnešním podmínkám. Bude je zapotřebí strhnout a postavit znovu.

„Po roce 2018 zahájíme výstavbu klíčové požární stanice Praha-Holešovice,“ uvedl Ryba. Projektované náklady jsou ve výši 350 milionů korun a výstavbu hradí státní rozpočet. V roce 2018 z něj do Holešovic poputuje přibližně 135 milionů.

Hasiči hodlají postavit nové stanice na místo starých i v Jaroměři, Havlíčkově Brodě, Přerově a Novém Jičíně, a to s využitím financí z ­Integrovaného regionálního operačního programu pro období 2014 až 2020. „Chystáme i rozsáhlou rekonstrukci stanice ve Zlíně,“ dodal Ryba. „Na kofinancování těchto staveb máme vyčleněno asi 63 milionů.“

Naopak v severomoravské Kopřivnici a okolí, kde žije přibližně 50 tisíc obyvatel, se budou muset nadále spoléhat na místní dobrovolné hasiče a čekat na příjezd profesionálů z Nového Jičína. Pozdní zásah hasičů při požáru kopřivnické haly letos v lednu 2017, kdy se škody vyšplhaly na 100 milionů, přitom kritizovali tamní podnikatelé.

Hasičů se nezaměstnanost netýká, mají plno

„Zřídil jsem komisi, která provedla důslednou kontrolu řízení tohoto zásahu. Nebyla zjištěna žádná pochybení,“ prohlásil Ryba. Záchranný sbor všech krajů teď ale podle něj vede jednání se zřizovateli podnikových hasičů o jejich případném užším zapojení do poplachových plánů, což by se mělo týkat i­ Kopřivnice. Hasiči navíc nebudou rušit méně vytížené profesionální stanice, o jejichž konci se v posledních letech často mluvilo třeba ve Štětí nebo v Hrotovicích.

Přestože nízká nezaměstnanost způsobuje mnoha firmám v Česku komplikace, hasičů se téměř netýká. Naplněnost profesionálních jednotek je totiž nejvyšší v historii Hasičského záchranného sboru ČR.

V současné době ve výjezdových jednotkách ještě chybí do počtů daných vyhláškou pouhá čtyři procenta tabulkových míst. „Nedostatek uchazečů se projevuje zejména u ­specializovaných činností, jako jsou právníci či stavební inženýři,“ uvedl šéf českých hasičů.