V polovině března Pacovský prohlásil, že představenstvo použije všechny prostředky, které zákon dovoluje, aby se odkup uskutečnil co nejdříve. Situace se změnila, říká nyní Pacovský.
Koncem dubna požádal drobný akcionář Milan Husník o svolání valné hromady, na jejímž programu bylo zrušení registrace akcií. Při zrušení registrace je nárok na odkup, uvedl člen dozorčí rady HPH Pavel Matějka, který má podle svého vyjádření k dispozici plné moci od akcionářů s více než tříprocentním podílem na kapitálu, požadovaným pro svolání valné hromady.
Představenstvo HPH se od inzerátu na svolání valné hromady distancovalo a odvolalo kvůli tomu svého předsedu a generálního ředitele Josefa Nového. Plné moci se týkaly předchozí valné hromady, upozornil Pacovský. Odkup akcií po zrušení registrace by podle něj poškodil drobné akcionáře.
S tím souhlasí i předseda Ochranného sdružení malých akcionářů (OSMA) Karel Staněk. Zrušení registrace by podle jeho slov vedlo mimo jiné k úniku HPH z dohledu Komise pro cenné papíry, ukončení blokace převodu akcií a k nemožnosti stanovit přiměřenou cenu za akcii.
OSMA i likvidátor HPH Zdeněk Častorál stále trvají na setrvání společnosti v likvidaci, blokaci akcií a vyplacení zálohy na likvidačním zůstatku holdingu.
Díky prodeji podílu v ropné společnosti Sidanko činí utržený podíl HPH šest miliard korun. "Tyto prostředky již byly zaplaceny a vedení HPH jedná o jejich uvolnění pro výplatu dalších akcionářů," oznámil Nový počátkem dubna.
Odvolaná mimořádná valná hromada se měla konat 15. května v Táboře. Na programu měla mít ještě odvolání všech členů představenstva a změnu stanov.
Akcionáři HPH se sešli naposledy v březnu, kdy schválili prostou většinou přítomných hlasů odkup vlastních akcií za 600 korun za kus až do objemu 150 tisíc kusů od jednoho akcionáře.
Náhradní valná hromada holdingu též již počtvrté schválila zrušení rozhodnutí valné hromady ze srpna 1997 o zrušení společnosti a jejím vstupu do likvidace. Odkup akcií navrhla skupina minoritních akcionářů "Sdružení za 600", jehož členem je i Matějka.
KCP míní, že dokud o zrušení likvidace nerozhodne soud, ta stále trvá. S tímto názorem představenstvo HPH nesouhlasí.
Nejasnost ohledně pokračování likvidace je také jedním z důvodů, proč komise počátkem února prodloužila zákaz převodu akcií HPH o další půlrok. Dalšími důvody je nejasný stav majetku, chybějící informace o výhodnosti prodeje akcií a otázka dostupnosti peněz určených k výplatě.
Vedení holdingu zahájilo odkup akcií v ceně 600 korun za kus při maximálním počtu 20 akcií již počátkem loňského října. Na konci listopadu jej ale pozastavilo. Důvodem bylo trestní oznámení, jež na vedení firmy podala KCP kvůli vyzývání k nelegálnímu převodu akcií. HPH vyplatil zálohově téměř 6000 nejstarších drobných akcionářů. KCP vyplacené akcionáře varovala, že budou muset peníze vrátit, protože odkup je v rozporu se zákonem.
HPH, který vznikl z Harvardských privatizačních fondů Viktora Koženého, má více než 240 tisíc akcionářů. Holding má soudem zablokovanou část majetku. Proti verdiktu se ale vedení společnosti odvolal k Vrchnímu soudu v Praze.