Středa 27. září 2023, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 27. září 2023 Jonáš

Novým guvernérem ČNB je Aleš Michl, slíbil stabilitu sazeb

  11:02aktualizováno  11:18
Prezident Miloš Zeman jmenoval novým guvernérem České národní banky ekonoma Aleše Michla. Dosavadní člen bankovní rady se funkce ujme po Jiřím Rusnokovi. Tomu skončí na konci června jeho druhý mandát, znovu kandidovat už nemůže.

Zeman po oznámení jména nového šéfa centrální banky nejprve poděkoval Jiřímu Rusnokovi. „Je mi velmi líto, že ho podle platných pravidel nemohu jmenovat znovu, ale pevně věřím, že i nadále bude platným členem expertního týmu prezidenta republiky,“ konstatoval Zeman.

Novému guvernérovi pak Zeman popřál hodně štěstí v krocení inflace, která v současnosti atakuje patnáctiprocentní hranici a je nejvyšší od roku 1993. „V boji proti inflaci má ČNB svoji nezastupitelnou roli a vím, že existují zhruba dvě skupiny ekonomů s výrazně odlišnými názory,“ připomněl prezident současný názorový rozkol mezi zastánci a odpůrci brzdění inflace pomocí vyšších úrokových sazeb.

„Musíme s respektem naslouchat oběma skupinám. A zdá se, že se v poslední době skutečně překlápí úrokové sazby z nástroje brždění inflace v nástroj jejího posilování,“ dodal Zeman.

„Z těchto důvodů jsem se rozhodl jmenovat guvernérem člověka, který měl kritický postoj ke zvyšování úrokových sazeb. Nepřál bych si však, aby došlo k opačnému extrému, tedy k razantnímu poklesu úrokových sazeb. Ale na druhé straně se domnívám, že neexistují v současné situaci dostatečné důvody k jejich dalšímu zvyšování,“ dodal Zeman.

Michl slíbil stabilitu sazeb

Podle Aleše Michla bude návrat k dlouhodobému dvouprocentnímu inflačnímu cíli trvat ještě dva roky. „Je to inflace nákladová, z větší části dovezená hlavně přes vyšší ceny energií. Zvyšování sazeb příliš tuto inflaci nesnižuje,“ zopakoval v krátké řeči po jmenování Michl svůj dlouhodobý postoj.

Zároveň však dal najevo, že snižování sazeb není na pořadu dne. „Od července budou sazby již na nějaké úrovni, předpokládám, že budou dostatečné k tomu, aby krotily poptávkovou inflaci. Předpokládám, že navrhnu stabilitu sazeb po určitou dobu, vyhodnotíme indikátory z ekonomiky a po určité době se rozhodneme, co dál,“ dodal.

Přihlásil se také k heslu prvního československého ministra financí Aloise Rašína Pracovat a šetřit. l proto je podle něj důležité podpořit vládu ve snižování deficitu veřejných financí. „Menší zadlužování znamená menší příliv peněz do oběhu a menší inflaci v budoucnu,“ doplnil Michl a ubezpečil, že ČNB i za jeho vedení zůstane konzervativní institucí.

Viceguvernéři neuspěli

Čtyřiačtyřicetiletý Michl byl v užším okruhu favoritů na šéfovský post v centrální bance. Vedle něj se spekulovalo i o současných viceguvernérech Tomáši Nidetzkém a Marku Morovi, padalo i jméno prezidenta Hospodářské komory Vladimíra Dlouhého.

Michl byl dlouhodobě v opozici vůči většině členů bankovní rady ČNB, která rozhoduje o nastavení úrokových sazeb. Všechna klíčová hlasování o růstu sazeb v poslední době končila výsledkem 5:2. Tedy pět hlasů pro zvýšení a dva pro setrvání. Jedním z opozičníků byl právě Aleš Michl, tím druhým Oldřich Dědek.

Oba dlouhodobě tvrdí, že vysoká inflace, která v dubnu narostla už na 14,2 procenta, je z větší části „dovezená“. Tedy způsobená vysokými cenami dovážených komodit, surovin a energií. A že zvyšování úrokových sazeb za těchto okolností jen poškodí ekonomický růst Česka.

„Pro stabilizaci inflačních očekávání je potřeba především vysvětlovat, že je dočasně vyvolána nákladovým šokem, který odezní, až se ve světové ekonomice normalizují obchodní vztahy mezi dodavateli a odběrateli,“ uvedli Michl s Dědkem už loni v říjnu v komentáři pro MF DNES a od té doby svým hlasováním tento menšinový názor podporovali.

Složení bankovní rady ČNB

Mezi ekonomy tak sílí obavy, že Michl v čele centrální banky bude dalšímu zvyšování sazeb bránit, případně dokonce tlačit na jejich pokles. I jako guvernér sice bude mít jen jeden hlas, odchodem a zatím nejmenovanou náhradou za Jiřího Rusnoka však změny v bankovní radě končit nemusí.

Ke konci června totiž končí první funkční období viceguvernérovi Tomáši Nidetzkému a členovi rady Vojtěchu Bendovi. Ty může prezident jmenovat na ještě jedno šestileté období, nebo jmenovat někoho jiného. Spekuluje se o tom, že prezident bude chtít do rady najmenovat osobnosti myšlenkově blízké novému guvernérovi.

„Proto trh začal minulý týden přehodnocovat výhled na další směřování úrokových sazeb v tuzemské ekonomice, což způsobilo i oslabení koruny. Vyšší úrokové sazby totiž znamenají z pohledu zahraničních investorů vyšší atraktivitu koruny a její posílení, a naopak,“ řekl ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler.

Když se totiž zákulisní informace o Michlově jmenování objevily minulý týden poprvé, reagovala koruna okamžitým oslabením zhruba o 50 haléřů přes hranici 25 Kč za euro.

Do konce svého mandátu navíc může prezident Miloš Zeman najmenovat do bankovní rady ještě další dva nové „koně“. Začátkem příštího roku vyprší první šestiletý mandát viceguvernéru Marku Morovi a Oldřichu Dědkovi.

Kdo je Aleš Michl

Přední český ekonom a člen bankovní rady České národní banky ing. Aleš Michl.

Narodil se 18. října 1977 v Praze.

Inženýrské studium na VŠE ukončil v roce 2002, doktorský titul Ph.D. v oboru finance zde získal v roce 2020.

Svou profesní kariéru začal během studií jako ekonomický novinář a později jako ekonomický poradce místopředsedy vlády pro ekonomiku Martina Jahna.

Od roku 2006 do 2015 byl ekonomem a investičním stratégem Raiffeisenbank.

V letech 2014–2018 byl externím ekonomickým poradcem ministerstva financí a později i premiéra Andreje Babiše se specializací na makroekonomickou analýzu a stabilizaci státního dluhu.

V roce 2016 založil Michl Fund Management s.r.o., která se následně stala spoluzakladatelem společnosti Robot Asset Management SICAV a.s. vykonávající činnost investičního fondu kvalifikovaných investorů s podfondem Quant. Ke dni vzniku funkce v bankovní radě ČNB tyto své aktivity ukončil.

Je členem spolku zasazujícího se o zbudování sochy prvního československého ministra financí Aloise Rašína.

Nebyl a není členem žádné politické strany. Členem bankovní rady České národní banky je od 1. prosince 2018.

  • Nejčtenější

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Až oči přecházejí. Jak vypadá jídlo z fast foodů na fotkách a v realitě

Nadýchané housky, šťavnaté hovězí, zelený salát a lahodně rozteklý sýr. Obrázky hamburgerů na reklamních fotografiích...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nástupní plat 91 tisíc, zájemců přesto ubývá. Řízení letového provozu shání lidi

V posledních letech ubývá počet zájemců o pozici řídícího letového provozu. Do posledního výběrového řízení se jich...

Alza vyřídí reklamaci zboží od Mall a CZC. Je to na hraně etiky, míní expertka

Největší e-shop s elektronikou v Česku Alza.cz vyřídí zákazníkům reklamaci zboží, které do 30. září zakoupí na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ani 1,4 miliardy obyvatel by nezaplnilo prázdné byty v Číně, šokoval statistik

Ani 1,4 miliardy obyvatel by nestačilo na zaplnění všech prázdných bytů, které se nacházejí po celé Číně, prohlásil...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Automobilky chválí kompromisní Euro 7, ale obávají se vysokých nákladů

Nově dohodnutý kompromisní návrh emisní normy Euro 7 znamená podle tuzemských automobilek výrazné zlepšení proti...

Sílí úspěšné pokusy vyvedení peněz z účtů SVJ, říká expert

Rozstřel Družstevní výstavba v Česku ožívá ve velkých městech i těch menších. Zájemce mohou nalákat i výhodnější možnosti...

Větší moc zaměstnancům. Firmy budou dokazovat, že výpověď nedaly neprávem

Premium Změny zákoníku komplikují dohodu o provedení práce a dávají větší moc zaměstnancům. Novela od příštího roku posiluje...

ČEZ investuje do energetického využití odpadů. Spalovna má fungovat za pět let

Zařízení na energetické využití odpadů (ZEVO) u Mělníka postaví konsorcium firem Metrostav DIZ a Subterra. Hodnota...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...