Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Grossovu cestu k akciím lemují šťastné náhody

  2:39
"Snažím se najít místo v normálním životě tak, abych dělal práci, která mě baví, a zároveň vydělal dostatek peněz." Vysvětlení expremiéra Stanislava Grosse, proč se pustil do podnikání, znělo pochopitelně. Jenže Grossovu cestu k třetinovému podílu ve firmě Moravia Energo provází příliš mnoho šťastných náhod.

Vychází najevo, že Gross se už v 90. letech staral o to, co se děje v energetice. | foto: MF DNES

Grossovy akcie

Nyní se navíc ukazuje, že firma Moravia Energo nebyla pro Grosse z úplně jiného světa. MF DNES už zmínila fakt, že Gross před lety několikrát navštívil Třinecké železárny, většinového vlastníka této energetické společnosti, který později získal státní podporu.

Zároveň vychází najevo, že se Gross už v 90. letech staral i o to, co se děje v energetice. "O energetiku se vždycky velice zajímal. A samozřejmě mohu říct, že já sám bych se nedostal do čela ČEZ, kdyby s tím tehdy on nesouhlasil," řekl v úterý bývalý šéf ČEZ Milan Černý.

Byla to tedy opravdu jen náhoda či podnikatelská příležitost, že Gross koupil od svého přítele a exnáměstka ministra průmyslu Roberta Sýkory podíl v Moravii Energo?

1. náhoda: Sýkora u zdroje
Moravii Energo založily 15. ledna 2000 Třinecké železárny ocelářského magnáta Tomáše Chrenka a obchodník s elektřinou Czechpol. Ten si prosadil, že jeho akcie budou tzv. na majitele, tedy naprosto anonymní.

Pouhé čtyři dny poté koupila společnost Czechpol americká firma Cinergy. Ta při přebírání majetku o několik měsíců později zjistila, že Czechpol už nemá 49 procent akcií Moravie Energo, ale jen 23 procent.

"Czechpol nám doložil, že 26 procent prodal se ziskem. Právně to bylo tedy v pořádku," řekl MF DNES Petr Moravec, který tehdy pro Cinergy pracoval. Komu akcie Czechpol prodal, si nepamatuje.

Až nyní se ukázalo, že akcie putovaly pravděpodobně přes advokáta do rukou Roberta Sýkory, kamaráda a spolustraníka Grosse. Ten krátce předtím skončil ve funkci náměstka ministra průmyslu pro energetiku a hutě a akcie získal za zhruba tři sta tisíc korun.

Sýkora odmítá prozradit, od koho. "Ten člověk si to nepřeje," řekl.

Proč by Czechpol, navíc za zády Cinergy, prodal více než polovinu svého podílu ve slibně se vyvíjející firmě Sýkorovi? Co jim za to bývalý náměstek mohl nabídnout?

Je možné, že Sýkora otevřel svým přátelům z Czechpolu, který už tehdy obchodoval s elektřinou, cestu k polostátnímu gigantu ČEZ. Po nástupu Sýkory na ministerstvo ukončil Czechpol bitvu s ČEZ, který mu bránil dělat větší obchody.

Na začátku roku 1999 se vyměnilo v ČEZ vedení, do čela přišel Milan Černý a další noví lidé. V této době měl ČEZ od Czechpolu odkoupit velký kontrakt, na jehož základě mohl pět let dodávat elektřinu různým velkým firmám. Czechpol za něj dostal královsky zaplaceno, později se ho však ČEZ snažil kvůli jeho nevýhodnosti zbavit.

2. náhoda: Proč s akciemi obchodovali advokáti?
Další podivnou věcí je, že balík akcií Czechpolu byl prodán vždy přes advokáta. V prvním případě není jasné, kdo to byl, podruhé šlo o Miroslava Janstu, přítele sociálních demokratů včetně Stanislava Grosse. "V roce 2002 jsme chtěli podíl v Moravia Energu prodat majoritnímu vlastníku, napřímo to ale nechtěli. Také jsme se tomu divili," uvedl zdroj z okruhu Cinergy.

Tomáš Chrenek, spolumajitel Třineckých železáren, říká, že důvodem byla komplikovanost smluv. "Ještě ten den, kdy si advokátní kancelář akcie koupila, je prodala mně a Sýkorovi," uvedl Chrenek.

Podle některých právníků však takové jednání zavání nekalostí a v branži se považuje za nestandardní. Na druhou stranu výhodou takového postupu je, že advokát má ze zákona právo mlčenlivosti ohledně transakce, a to do jisté míry i před policií.

3. náhoda: Proč prodal Grossovi tak lacino?
Chrenek tvrdí, že na počátku letošního roku nabídl Sýkorovi, že jeho podíl odkoupí za 24 až 26 milionů korun. Sýkora na to nereagoval a za několik měsíců svůj podíl prodal kamarádu Grossovi. Podle posledních informací MF DNES za cenu kolem dvaceti milionů korun.

Proč ta velkorysost? Sám Sýkora říká, že ho akcie už nezajímaly a "Standa chtěl podnikat". Vysvětlením by ovšem mohlo být, že akcie držel pro Grosse už od začátku a o peníze nešlo. To však Sýkora popírá.

4. náhoda: Key Investments půjčila Grossovi
Společnost Key Investments není banka, která by běžně nabízela úvěry. "Nepůjčujeme peníze," řekl člen představenstva slovenské Key Tomáš Královič. Proč udělali investoři u Grosse výjimku a zda mu na nákup akcií skutečně půjčili, není jasné.

5. náhoda: Gross se zviditelnil
Když se vypravil Grossův advokát Daniel Srnec první srpnovou středu na zasedání valné hromady firmy Moravia Energo, měl od svého klienta za úkol vystoupit jeho jménem.

"Říci, že zastupuji Grosse, nebyla moje iniciativa, tak to bylo předem dohodnuto," řekl MF DNES Srnec. Proč to Gross udělal, když musel vědět, že se to dříve či později "dostane ven"?

Je možné, že chtěl svým jménem zastrašit hlavního akcionáře Tomáše Chrenka, který chce už od začátku roku firmu ovládnout sám. A navíc přestal vyplácet až doposud tučné dividendy.

Srnec však jménem svého klienta příliš respektu nevyvolal – Chrenkovi lidé jeho námitky smetli ze stolu. Expremiérovo chování lze vysvětlit i tak, že chtěl dát veřejně najevo, že legálně nabyl velký majetek.

Autoři:

Praha obnovila letecké spojení s Pekingem

  • Nejčtenější

Zdanění nemovitostí je zastaralé, tvrdí studie. Navrhuje změnu výpočtu

I když si většina českých domácností letos na dani z nemovitosti připlatila stovky až tisíce korun, není podle některých odborníků nastavení této daně ve srovnání se Západem stále optimální....

6. července 2024

Počet krádeží v německých obchodech roste. Stále častější jsou i násilné gangy

Každý den přijdou obchody v Německu o tisíce kusů zboží, za které zákazníci nezaplatili. Nová studie ukazuje, že počet krádeží navíc stále roste a přibližně čtvrtina pachatelů si počíná organizovaně....

9. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hranaté hamburgery míří do Česka. Wendy’s už nabírá franšízanty

Na český trh vstoupí další světový řetězec s rychlým občerstvením Wendy’s. Od roku 2023 se jedná už o třetí globální značku nabízející převážně hamburgery, která otevře pobočku v Česku. Součástí...

9. července 2024  14:53

Z 8,5 hektarů zásobuje farmář půl roku jahodami celou republiku

Na to, že jahody na pultech obchodů už nejsou jenom sezonní záležitostí, která trvá šest týdnů před prázdninami, ale že si české jahody můžou zákazníci dopřát od konce dubna až skoro do začátku...

8. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zaoceánské lodě zažívají rozmach. Jsou horší než letadla, varují ekologové

Prodej pobytů na zaoceánských výletních lodích letos dosahuje historicky nejvyšší úrovně. Očekává se, že na cesty se některým z obřích plavidel se v tomto roce vydá 35,7 milionu pasažérů. S rostoucí...

7. července 2024

Výpověď po americku. Bez udání důvodů, s odstupným podle odsloužených let

Americká finanční společnost – ale spíše IT firma – Intuit propouští deset procent zaměstnanců. Tvrdí, že nejde o úsporné opatření, ale že dotyční neplní výkonnostní parametry. Ty však firma nedávno...

12. července 2024  16:09

Evropská komise hrozí Muskovi obří pokutou. Síť X podle ní porušuje pravidla

Internetová síť X amerického miliardáře Elona Muska, někdejší Twitter, podle předběžných závěrů Evropské komise porušuje pravidla Evropské unie o digitálním obsahu. Komise o tom informovala v dnešní...

12. července 2024  12:32,  aktualizováno  15:31

Fotbalové šílenství v Anglii. Firmy čekají rekordní tržby, mění otevírací dobu

Británie se připravuje na vrchol hned dvou důležitých sportovních akcí. V prvé řadě se jedná o finále evropského fotbalového šampionátu, ve kterém se Anglie utká se Španělskem. Ještě před tím se ale...

12. července 2024  15:10

Japonská populace stárne, vzkvétá tam trh s plenami pro dospělé

V Japonsku klesá poptávka po dětských plenkách. Některé tamní firmy proto mění své strategie a začínají se zaměřovat na pleny pro dospělé. Porodnost v Japonsku v loňském roce klesla na rekordní...

12. července 2024  13:56

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Lela Vémola je na starých fotkách k nepoznání. Takto vypadala před plastikami

Kamarádka Lely Ceterové, Petra Batthyányová sdílela na sociálních sítích osmnáct let starou fotografii, na které je se...

Třískovi jsem šest let platil letenky a hotel, vzpomíná Jan Hrušínský

Premium Táta Rudolf ho uměl pochválit, ale také pokárat. Jednou v šatně mu například vmetl, že mu celé představení zkazil svojí...

Krásná dcera Václava Klause mladšího se bude vdávat, vezme si házenkáře

Kateřina Klausová (25), dcera Václava Klause mladšího, řekla své ano Tomášovi Pirochovi (24), reprezentantovi České...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...

Nenašla na trhu, co potřebovala, tak začala vyrábět sama. Zákazníků přibývá

Jana Podroužková má ráda pohyb a baví ji design. Oboje nakonec skloubila a založila vlastní značku Dhaara. Ta za osm...