Podle místopředsedy horní komory Parlamentu Jiřího Oberfalzera je na čase přiznat firmám i domácnostem, že neslevíme-li z ambiciózních klimatických cílů, energie nebudou levné.
„Jediné, co nám zbývá, je zařídit, aby nebyly extrémně drahé. Obávám se, že Clean Industrial Deal navržený Evropskou komisí je jen kosmetickou úpravou Green Dealu a povede spíš k dalšímu zdražování,“ uvedl senátor. Jak dodal, v zájmu přijatelných cen pro český průmysl je třeba reformovat systém s emisními povolenkami a udělat všechno pro to, aby Česko zůstalo na národní úrovni soběstačné ve výrobě elektřiny.
„Pokud se nám nepodaří rychle vybudovat nové řiditelné zdroje, musíme zpomalit odchod od uhlí,“ řekl Oberfalzer.
Brusel Česku povolil uvolnit 24 miliard na ekologický přechod a čistý průmysl |
Senátor Tomáš Třetina konstatoval, že zatímco Francouzům se díky jadernému programu v 80. letech podařilo srazit podíl fosilních paliv na výrobě elektřiny z více než 55 procent na pouhých 9,5 procenta, německý energetický přechod „Energiewende“ probíhající v letech 2000–2023, který měl zajistit ekologicky šetrné, cenově dostupné a bezpečné dodávky energie s minimem skleníkových plynů snížil tentýž parametr z 64 na pouhých 46 procent.
Čím nahradíme uhlí?
„Nové jaderné bloky nám pochopitelně energie nijak zázračně nezlevní, ale pomohou zmírnit děsivé deficity hrozící po odchodu od uhlí a tím i zachovat Česku schopnost cenotvorby na trhu s elektřinou,“ dodal Třetina.
Senátor Martin Červíček upozornil na to, že v současné době produkuje Česká republika 40 procent elektřiny z uhlí. „Opravdu jsme přesvědčeni o tom, že jsme schopni tento podíl rychle nahradit? Jednou nejspíš ano, ale dokud se nám to nepodaří, měli bychom si na mezinárodní úrovni vyjednat nejrůznější výjimky, abychom zachovali akceschopnost Česka,“ řekl Červíček.
Dohoda EK o čistém průmyslu je nedostatečná. Jsem zklamaný, říká Hladík![]() |
Náměstek ministra průmyslu a obchodu Martin Frélich zdůraznil, že tlak na reformu emisních povolenek by měl být prioritou Česka. Podle něj je třeba především zavést cenové stropy, vyloučit z obchodování spekulanty, kteří vůbec nevypouštějí emise CO2, a také ochránit energeticky náročný průmysl, tedy výrobu oceli, cementu, plastů a hnojiv.
„V českých klimatických podmínkách nás obnovitelné zdroje energie (OZE), které vnímám jako vhodný doplňkový zdroj, nespasí. Při započtení akumulace pak OZE nevychází ani jako nejlevnější zdroj,“ konstatoval náměstek Frélich.
Třinecké železárny posouvají dekarbonizaci, i kvůli nejistotě ohledně Green Dealu![]() |
Generální ředitel České elektroenergetické přenosové soustavy (ČEPS) Martin Durčák uvedl, že i když je trh je v evropské energetice zásadní pro udržení stability, v současnosti se potýká s důsledky špatně nastavených mimotržních mechanismů. To podle něj vytváří v celém sektoru nejistotu, která nepřeje velkým soukromým investicím. „Nové podpůrné mechanismy je třeba nyní nastavit tak, aby nedeformovaly tržní signály,“ zdůraznil Durčák.
V Česku ceny rostly
Manažeři velkých podniků již dlouhou dobu upozorňují, že konkurenceschopnost Evropské unie brzdí ceny energií, které jsou zásadní pro průmysl i spotřebitele. Například ve Spojených státech amerických je zemní plyn levnější čtyřikrát až pětkrát, elektřina dvakrát až třikrát. Ceny energií jsou výrazně nižší i v Číně, která zaplavuje Evropu levnějšími produkty.
Česko patřilo podle poslední zprávy Eurostatu mezi 6 zemí EU, v nichž ceny ceny elektřiny mimo domácnosti v druhé polovině roku 2024 opět rostly. Nejvíce se tyto ceny zvyšovaly v Portugalsku a to o 14,7 procent, Česká republika byla s 11,8 procenty hned na druhém místě.
Bez oceli se neubráníte, musí si uvědomit naši politici, říká manažer Moravia Steel![]() |
Generální ředitel Třineckých železáren Roman Heide upozorňuje, že krize průmyslu ohrožuje pracovní místa, ekonomický růst, ale také bezpečnost státu. Podle něj by Česko mělo kromě jiného prosazovat pozastavení jakýchkoliv dalších legislativních návrhů v rámci Evropského Green Dealu. Stejně tak se domnívá, že by mělo dojít k zastropování ceny povolenek. „Ocelářství je strategické odvětví a jeho zachování znamená i zachování suverenity státu,“ uzavřel Heide.