Více než polovina tuzemských řidičů využívá kurýrní služby jako možnost přivýdělku třeba při studiu nebo jako přilepšení při jejich hlavním příjmu a podle jejich slov by jim zaměstnanecký poměr přinesl v tomto případě více komplikací než užitku, například ve formě byrokracie.
„Flexibilní model práce odpovídá trendům na trhu a umožňuje efektivně reagovat na potřeby zákazníků i pracovníků. Zachování tohoto modelu je klíčové pro další rozvoj digitálních služeb, na které jsme v Česku právem pyšní a které zkouší kopírovat řada jiných zemí,“ vysvětluje Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu.
Možnost rozhodnout si sám o časech a hodinách v práci, kterou takzvaná gig ekonomika, tedy zakázková ekonomika, přináší, je pro mnoho lidí klíčovým faktorem. Tento model spolupráce však zároveň otevírá otázky ohledně práv a pracovních podmínek těch, kteří se na něm podílejí. Právě to se stává předmětem intenzivních diskuzí nejen v Česku, ale i na úrovni Evropské unie.
Nezávislé průzkumy ukazují, že většina pracovníků preferuje možnost přizpůsobit si pracovní dobu svým potřebám a mít kontrolu nad tím, kdy a jak pracují. Tento přístup jim umožňuje sladit práci s dalšími aktivitami, jako je studium, péče o rodinu, nebo jiné pracovní závazky. Na jaře letošního roku se debaty o budoucnosti digitálních platforem a pracovních podmínek v gig ekonomice dostaly do centra pozornosti díky kulatému stolu s názvem „Digitální platformy – budoucnost nejen pro služby“ na půdě Poslanecké sněmovny.
„Chceme umožňovat jednotlivcům, aby si mohli svobodně volit mezi zaměstnaneckým poměrem a volnější formou spolupráce. Stát by neměl lidem proti jejich vlastní vůli omezovat možnost volby jak za socialismu,“ uvedla tehdy k tématu poslankyně Jana Bačíková za ODS.
Nesnězeno funguje ve všech krajích. Platforma zachránila již 725 tun potravin |
České společnosti jsou dlouhodobě konfrontovány s nepochopením segmentu gig ekonomiky. Trend v zaměstnanosti se ale řeší nejen na tuzemské půdě. Situace v gig ekonomice a právní postavení pracovníků zapojených do tohoto modelu práce jsou předmětem intenzivních debat napříč Evropou.
Evropská legislativa dává členským státům EU prostor k implementaci, která může chránit práva pracovníků bez zbytečného omezování flexibility, kterou digitální platformy nabízejí. „Musíme zajistit, aby naše implementace směrnice chránila práva kurýrů a partnerských řidičů taxislužby, ale zároveň nepředstavovala nadměrnou administrativní zátěž pro platformy či zbytečnou byrokracii pro státní aparát,“ řekl letos na jaře Jiří Hájek z hnutí STAN, který je předsedou podvýboru pro podnikatelské prostředí.
Inspirace ze zahraničí
Britský odvolací soud v roce 2021 rozhodl v obdobné kauze, která se týkala kurýrů společnosti Deliveroo, že jejich status samostatně výdělečně činných osob je plně v souladu s charakterem jejich práce. Soud zdůraznil, že flexibilita je pro tento model klíčová, a přehnaná regulace by mohla narušit jeho fungování.
Podobně rozhodl i nejvyšší soud v Maďarsku, který v prosinci 2023 potvrdil, že kurýři spolupracující s digitálními platformami mají být považováni za samostatně výdělečně činné osoby. Tyto příklady ukazují, že správně nastavené právní prostředí může podpořit další rozvoj digitálních služeb, aniž by došlo k omezení flexibility, která je pro tento sektor klíčová.
Flexibilita práce v gig ekonomice je jedním z klíčových témat moderního trhu. Podle Tomáše Prouzy, prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR a viceprezidenta Hospodářské komory ČR, je právě zachování flexibility zásadní nejen pro pracovníky, ale i pro celkový rozvoj české ekonomiky.
Čas strávený s vozíkem je minulost. Online nákupy jedou, lidé si na ně zvykli |
Moderní pracovní trh žádá moderní přístupy
„Flexibilita je jedním z nejvýznamnějších trendů na trhu práce. Nabízí lidem možnost přizpůsobit si pracovní dobu svým potřebám, což oceňují nejen studenti, ale i rodiče malých dětí nebo ti, kteří si chtějí přivydělat ke svému hlavnímu zaměstnání. Tento model navíc umožňuje digitálním platformám rychle reagovat na potřeby zákazníků a efektivně poskytovat služby i v regionech, kde jsou jiné pracovní příležitosti omezené. Pokud bychom tento systém narušili nepřiměřenou regulací, ohrozíme nejen možnosti pracovního uplatnění, ale i dostupnost služeb, které zákazníci očekávají, a vyvoláme velkou nespokojenost mladší generace, která má úplně jiné představy o pracovním zapojení než generace předchozí,“ uvedl Prouza.
Gig ekonomika se stala nedílnou součástí moderního pracovního trhu, a její význam stále roste. podle Prouzy navíc nejde jen o rozvoz jídla nebo taxislužby. I v Česku už existují desítky dalších platforem, které propojují lékaře s pacienty, právníky s klienty, kreativce a marketéry s těmi, kteří pomoci s propagací svého podnikání či rodiče na mateřské, kteří si chtějí přivydělat třeba administrativní činností.
„Všichni tito lidé – ať už pracovníci těchto platforem nebo ti, kteří platformy využívají jako zákazníci – jsou na tom výrazně lépe, než kdyby byly platformy svázány zastaralými pravidly minulého století. Proto je při nastavování nových pravidel zásadní nalézt rovnováhu mezi ochranou práv pracovníků a zachováním flexibility, která je pro rozvoj digitální ekonomiky klíčová,“ dodává Prouza.