Celkové svatomartinské menu pak může stát ale i kolem 1 000 korun, často se v něm podává i mladé svatomartinské víno, které se může otevřít až přímo příští pondělí 11. 11. v 11 hodin.
Například v restauraci U Zvonečku v Praze 8 se bude podávat husa s bílým a červeným zelím za 550 korun. Husí kaldoun bude za 95 Kč, paštika z husích jater s brusinkami a opečenou bagetkou pak za 155. Dohromady v menu i s dezertem zaplatí zákazník 799 Kč, akci si ale majitelé rozšířili už od pátku 8. listopadu až do neděle 17. listopadu.
Některé podniky místo klasického husího stehna pak nabízí burgery z husího masa. To je příklad restaurace Pub Na Plech na Praze 3, kde k dostání „black“ burger s trhaným husím masem v domácí máslové bulce s pomerančovou majonézou, cibulovou remuládou, rozpečeným čedarem a batátovými hranolky smaženými na sádle za 369 Kč. Ramencraft ve Veleslavínově ulici v Praze 1 pak nabídne Svatomartinský shoyu ramen z husího vývaru a konfitovaného husího masa mimo jiné s jablečným chipsem, řasou nori, pórkem a nudlemi za 279 Kč.
Často podniky také místo husy nabízí levnější kachny. Třeba Brněnský Beer&Grill U Dřeváka pak počítá s kachním kaldounem za 79 korun, kachní paštinka s brusinkami, uzenými mandlemi, marinovanými fíky a kváskovým chlebem tam vyjde na 129 Kč.
Česká husa bude milionkrát na talíři
Vylíhnutých a odchovaných hus v Česku přibývá. Letos se jich vylíhlo skoro 167 tisíc kusů, meziročně o zhruba devět procent více. Po započtení vývozu a dovozu se jich podle Českomoravské drůbežářské unie vykrmilo na letošní svátek sv. Martina, který připadá na příští pondělí, skoro 179 tisíc kusů. Z každé z nich je zhruba šest porcí, letos jich tak budou mít zákazníci 1,07 milionu.
Podle chovatelů se pak husy přímo ze statku pohybuje kolem 250 korun za kilogram a více, celá husa pak váží přes 3,5 kg. Alternativou jsou pak dovozy z Maďarska nebo z Polska. „Kdo je každoročně zvyklý připravovat si pečenou husu doma, obvykle si ji rezervuje i rok dopředu. Není ničím neobvyklým, že před svatomartinskými oslavami mívají chovatelé vyprodáno a sehnat husu domácího původu už není možné nebo se to prodraží.
Ani letošní rok není výjimkou a volné kapacity má jen několik málo chovatelů,“ říká předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie Gabriela Dlouhá. Podle ní se není čemu divit, protože toto husí maso je chutnější a kvalitnější. Husy z ČR jsou podle ní jiné než u zahraniční konkurence.
Za svatomartinskou husu z Česka si letos lidé připlatí. Poptávku pokryje dovoz |
Podle ní, pokud si dá zákazník v restauraci husí stehno, v naprosté většině dostane zahraniční produkci. „Z ČR jsou celé kachny a husy nebo jednotlivé porce,“ řekla Dlouhá. U hus jsou podle ní zhruba dvě třetiny chovatelů drobnochovatelé, kteří kusy nabídnou rodinám nebo blízkým na venkově.
„Třetina se prodává, že si je zkušený spotřebitel objedná od chovatelů, nebo si je koupí na farmářském trhu a v různých prodejnách. Ve velkých obchodních řetězcích jsem českou husu nikdy neviděla, tam jsou pouze z dovozu nebo kachny,“ dodala.
Podle prezidenta Agrární komory ČR Jana Doležala by se pak měly na oslavy středověkých tradic spojených s ukončením zemědělského roku pokud možno využít právě opeřenci z ČR. „Je kvalitnější, její maso je křehčí a celkově je chutnější i proto, že maso neputovalo v kamionech stovky kilometrů napříč Evropou.
Chov hus je navíc v Česku tradiční záležitostí a chovatelé jej nadále drží, přestože celková situace tuzemského drůbežnictví není dobrá. Kombinace nízkých cen a vysokých nákladů, které ještě zvyšují přibývající požadavky na chovy, jen prohlubují nejistotu chovatelů ohledně budoucnosti,“ poznamenal.