Čtvrtek 21. října 2021, svátek má Brigita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 21. října 2021 Brigita

Frolík: Nejdůležitější je najít mezeru na trhu

  12:10
Zbyněk Frolík, zakladatel a šéf společnosti LINET, která se zabývá výrobou nemocničních postelí a patří ve svém oboru k pěti největším na světě, má ve své kanceláři na stěně pověšen obraz newyorského Manhattanu. Je to puzzle, skládačka z pěti tisíc titěrných kousků.

"Byla to strašná dřina, s manželkou jsme to dávali dohromady mnoho večerů," říká Frolík podle něhož má skládání puzzle a podnikání mnoho společného. Obě činnosti vyžadují jednak trpělivost, jednak vůli práci dokončit.

Frolík při poradách u obrázku rád vysvětluje podřízeným: "Abych si sem tenhle obrázek mohl pověsit, nesměl jsem ztratit ani jeden dílek, žádný nesmí chybět. A všechny do sebe musí pasovat. Tak je tomu i v podnikání: každý člověk, každý článek výroby do sebe musí zapadat a nikdo nesmí nic opomenout."

Při skládání se Frolíkovi osvědčil vědecký přístup. Využil svého matematického nadání a přišel na to, že dílky stejných tvarů jsou v každé řádce symetricky rozloženy podle středové osy.

 "Když jsem na to přišel, práci mně to ohromně ulehčilo. Šlo to pak desetkrát rychleji," tvrdí Frolík. Podobně může chytrý přístup ulehčit mnohé i v podnikání.

"Člověk nemusí být vzdělaný, i když to samozřejmě není na škodu. Práci to ulehčuje. Ale stačí i používat 'selský' rozum, obklopit se chytrými lidmi a pak je jen dobře řídit," dodává podnikatel.

 Obrázek Manhattanu, na kterém jsou ještě vidět i dva mrakodrapy Světového obchodního centra, jež se zřítily po útoku teroristů v roce 2001, má podle Frolíka i určitou symboliku.

"Naznačuje, že i při podnikání je třeba vždy myslet na hrozící rizika a nespoléhat se, že všechno včetně úspěchu potrvá věčně," říká Frolík. A jaké vlastnosti by podle něho měl mít podnikatel?

SOUHRN ČLÁNKŮ

"Měl by v sobě mít jakousi urputnost a snahu objevovat nové věci a čelit výzvám. Důležitá je schopnost definovat a vizualizovat, což pomáhá přesvědčit spolupracovníky, aby následovali podnikatelovu vizi," říká Frolík, podle něhož je v podnikání důležitý i smysl pro fair play.

"Okolo je spousta podvodníků, vždy se snažíme dát najevo, že takoví my nejsme. Pořád si myslím, že boží mlýny melou sice pomalu, ale jistě," dodává podnikatel.

Zlom přinesly postele
Za zlomový okamžik své kariéry považuje Frolík rozhodnutí vyrábět nemocniční postele. "Vsadili jsme přitom - na rozdíl od jiných českých výrobců, kteří se báli, že nemocnice nemají peníze - na dražší, sofistikovaná lůžka.

O ty však měla zájem třeba oddělení intenzivní péče, protože ulehčují léčbu vážně nemocných pacientů. Dokázal jsem tak nalézt mezeru na trhu. A podnikání, pokud má být úspěšné, je právě o neustálém hledání takových mezer," říká Frolík o nejlepším rozhodnutí, které kdy podle svých slov udělal.

"Někdy je třeba v podnikání umět zariskovat. Ale nic se nesmí přehnat. Člověk navíc potřebuje občas i trochu štěstí. Třeba být ve správnou dobu na správném místě," dodává podnikatel, podle něhož není podnikání u mužů jen o penězích, ale i o vlastní realizaci.

Frolíkův vzor: Baťa
K podnikatelským vzorům Zbyňka Frolíka patří Tomáš Baťa nebo bývalý šéf Slušovic František Čuba. "Měli svou vizi a dokázali ji prosadit. Obklopili se schopnými lidmi, jež dokázali motivovat a řídit," dodává Frolík s tím, že sám má dobré zkušenosti s lidmi ze zemědělství.

"Jsou ochotní a zvyklí přijít do práce, když je potřeba," tvrdí Frolík, který byl loni vyhlášen v soutěži pořádané firmou Ernst & Young českým podnikatelem roku.

Od krystalek přes tulipány k postelím
Zbyněk Frolík vystudoval kybernetiku na ČVUT. Ale jak sám říká, spíše proto, že to dělali kamarádi, než že by v oboru nějak vynikal.

 "Ty krystalky, které jsme si dělali doma, mi nikdy nehrály," přiznává se Frolík. Ještě na škole se oženil a po vojně, kdy měl již dvě děti, nastoupil po krátké anabázi v podniku ZPA do Akademie věd. Brzy začal přemýšlet, zda by nešlo "bokem" dělat něco, čím by si přilepšil k malému platu na akademii.

Rozhodl se proto s manželkou pěstovat růže. To šlo i za socialismu, zemědělci mohli prodávat "přebytky".

Začínali s malým skleníkem, ale jejich první "byznys" začal brzy vzkvétat nečekaně rychle. Časem již Frolíkovi pěstovali až sto tisíc růží ročně. Jako jedni z mála je uměli dodávat zákazníkům již od konce ledna.

"Takže když filmaři potřebovali kytici růží pro scénu filmu S tebou mě baví svět, kdy si Julius Satinský jde usmiřovat Janu Šulcovou, obrátili se na mě," říká Frolík.

V polovině 80. let začal hledat novou výzvu, protože "růže už šlapaly samy od sebe". Po konkurzu se stal šéfem vedoucího technického odboru v motolské nemocnici. Pod sebou měl najednou 260 lidí a na starosti takové věci jako klimatizaci, kotelnu, energetiku a technologickou přípravu nového pavilonu. V Motole ho zastihla i revoluce.


Obchod s růžemi neustál konkurenci
Brzy po ní však do Česka přišla z Holandska konkurence jeho růžím.

"Cenami nás ničili, a tak jsem toho po roce a půl ze dne na den nechal. Přestali jsme zalévat a pěstování kytek jsem ukončil.

Ale už jsem měl představu, co budu dělat dál - postele pro nemocnice," vzpomíná Frolík. Právě v Motole se již setkal s problematikou nemocničních lůžek. "Říkal jsem si, že to je přece jednoduché, ohnout pár trubek a sešroubovat je," říká.

Do nového byznysu vložil 400 tisíc "z růží" a společně s manželkou a dvěma partnery, které pak po několika letech vyplatil, koupil polorozpadlý statek u Slaného. Podařilo se jim sehnat strategického partnera, německou firmu Wissner Bosserhoff, která je jako začínající podnik zaštítila svým jménem.

"Stali se proto vlastníky poloviny firmy a nemuseli dát žádné finance. Ale my jsme si ponechali právo veta při rozhodování," dodává Frolík.

"Dnes je LINET v nemocničních postelích něco jako 'bavorák' mezi auty," pochvaluje si Frolík. Jeho firma má roční obrat okolo miliardy korun. "Začínali jsme s jedním zaměstnancem, teď jich máme 280. Průměrný plat bez započtení manažerů činí 23,5 tisíce korun," dodává zakladatel LINET.

Miliónová postel
Své výrobky společnost vyváží do 60 zemí světa a na export jde 80 procent produkce. Každých 18 minut se ve firmě vyrobí jedna postel, letos jich bude okolo 22 tisíc.

Cena postele se pohybuje od 5000 korun. Firma však vyrábí i "porsche" mezi postelemi, model, který prodala do Japonska za dva miliony korun.

Frolík chce i do Číny
Do budoucna Frolík plánuje další expanzi do zahraničí. Podíly nebo dceřiné společnosti má již ve Španělsku, Francii, Skandinávii, Itálii a Belgii.

"Během jednoho roku si chceme vybudovat pozici i v Číně. Nejdříve pro prodej a pak bychom tam chtěli díky nízkým nákladům i vyrábět. Jsme v Evropě, a tak bychom chtěli Evropu dobýt s našimi 'čínskými' postelemi," věří Frolík.

Podnikatel má ještě jeden plán. Připravuje pro Českou republiku projekt, který nazývá "Pracujme chytřeji".

"Moje vize je podpořit a změnit systém vzdělávání zaměstnanců v celé republice. Chtěl bych se podílet na vzniku celostátní kampaně o tom, jak lze pracovat chytřeji a dohánět svět rychleji. Jak pracovat tak, aby nás to všechny více bavilo. Jinak nemáme jako země proti konkurenci ze světa šanci," říká Frolík.

Dotazník Zbyňka Frolíka

* Jak hospodaříte s časem?
"Mám s tím problém. Při časové tísni pracuji intenzivněji a asi efektivněji, musím plánovat."
* Jak hospodaříte s vlastními penězi?
" Moc pro soukromou spotřebu neutratím. Co se mi líbí, to si se ženou koupíme, když ale máme pocit, že je to výhodné.

* Jak se připravujte na strategická rozhodnutí?

"Často ve mně rozhodnutí krystalizuje delší dobu, aniž bych věděl, že bude strategické."
* Kdy je třeba bouchnout do stolu?
" Snažím se přesvědčovat. Ale i mně  někdy dojde trpělivost a použiji důraznější technologii komunikace."
* Kdy je nutné při jednání ustoupit?
"Snažím se hodně komunikovat a získat ostatní pro svůj názor. Ustupuji ale demokraticky většinovému názoru a manželce."
* Jak získat převahu v jednání?
"Nepřemýšlel jsem o tom.  Mám asi v povaze malý dar získávat lidi pro svůj názor."
* Co je pro dosažení úspěchu podle vás důležité?
"Hrát hru zvanou život fair-play. Mít vizi, stanovit strategii a vytrvale ji realizovat s kolektivem podobně  (nebo lépe) smýšlejících kamarádů.

Zbyněk Frolík začínal s růžemi. Nyní vede firmu, která je jedním z největších výrobců nemocničních postelí na světě. (2. července 2004)

Autoři:

ŽIVĚ: Planespotting Letiště Václava Havla

  • Nejčtenější

Vysoké ceny dohnaly Bohemia Energy ke krachu. Dotkne se to téměř milionu lidí

Firma Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů energií v ČR, ukončí činnost a dodávky elektřiny a...

Kvůli nárůstu cen na trhu končí další dodavatelé plynu a elektřiny

V pondělí ukončí dodávky všem odběratelům po firmě Bohemian Energy další společnost, tentokrát děčínská Kolibřík...

ČEZ od ledna zdraží: elektřinu asi o třetinu, plyn o víc než polovinu

ČEZ od nového roku zdraží elektřinu i plyn. Podle šéfa energetické společnosti Daniela Beneše to může být asi třetina u...

Písařík z Bohemia Energy převádí majetek ze svých firem na fungující podnik

Majitel padlé skupiny Bohemia Energy Jiří Písařík začal převádět majetek mezi svými jednotlivými společnostmi. Jak...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Babiš žádá cenový strop pro klienty Bohemia Energy a kompenzaci pro všechny

Premiér Andrej Babiš vyzval Energetický regulační úřad, aby zvážil zastropování cen u dodavatelů energií, kteří...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

  • Další z rubriky

Vybíráte tarif a dodavatele energií? Sedm rad, jak se neupsat energošmejdům

Premium Zákazníci, kteří se po krachu svého dodavatele energií ocitli v drahém režimu poslední instance, by sice neměli...

U kanceláří i bytů se musí myslet na vzduch, světlo i ticho, shodli se experti

Lidé podle průzkumů tráví až devadesát procent času uvnitř budov, ať už doma nebo v zaměstnání. Překvapivě je však...

Písařík z Bohemia Energy převádí majetek ze svých firem na fungující podnik

Majitel padlé skupiny Bohemia Energy Jiří Písařík začal převádět majetek mezi svými jednotlivými společnostmi. Jak...

Moravské vinařství má nejlepší tramín na světě, rozhodli porotci ve Francii

Nejlepší víno odrůdy tramín na světě pro letošní rok pochází z Ratíškovic na Hodonínsku a vyrobilo jej B\V vinařství....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Přežili krizi i povodně. Dnes mají vyprodáno na půl roku dopředu

Podnikat začal Pavel Jech krátce po revoluci. Zažil vzestupy i pády, letos rodinná firma oslaví již třicet let na trhu....

Kvůli nárůstu cen na trhu končí další dodavatelé plynu a elektřiny

V pondělí ukončí dodávky všem odběratelům po firmě Bohemian Energy další společnost, tentokrát děčínská Kolibřík...

Psychiatr mě sexuálně napadl, partner málem zabil, popisuje dcera Urbánkové

Dcera zpěvačky Nadi Urbánkové (82) Jana Fabiánová (42) promluvila o sexuálním napadení v ordinaci lékaře. Zavzpomínala...

ČEZ od ledna zdraží: elektřinu asi o třetinu, plyn o víc než polovinu

ČEZ od nového roku zdraží elektřinu i plyn. Podle šéfa energetické společnosti Daniela Beneše to může být asi třetina u...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...