Pátek 2. června 2023, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 2. června 2023 Jarmil

Frolík: Nejdůležitější je najít mezeru na trhu

  12:10
Zbyněk Frolík, zakladatel a šéf společnosti LINET, která se zabývá výrobou nemocničních postelí a patří ve svém oboru k pěti největším na světě, má ve své kanceláři na stěně pověšen obraz newyorského Manhattanu. Je to puzzle, skládačka z pěti tisíc titěrných kousků.

"Byla to strašná dřina, s manželkou jsme to dávali dohromady mnoho večerů," říká Frolík podle něhož má skládání puzzle a podnikání mnoho společného. Obě činnosti vyžadují jednak trpělivost, jednak vůli práci dokončit.

Frolík při poradách u obrázku rád vysvětluje podřízeným: "Abych si sem tenhle obrázek mohl pověsit, nesměl jsem ztratit ani jeden dílek, žádný nesmí chybět. A všechny do sebe musí pasovat. Tak je tomu i v podnikání: každý člověk, každý článek výroby do sebe musí zapadat a nikdo nesmí nic opomenout."

Při skládání se Frolíkovi osvědčil vědecký přístup. Využil svého matematického nadání a přišel na to, že dílky stejných tvarů jsou v každé řádce symetricky rozloženy podle středové osy.

 "Když jsem na to přišel, práci mně to ohromně ulehčilo. Šlo to pak desetkrát rychleji," tvrdí Frolík. Podobně může chytrý přístup ulehčit mnohé i v podnikání.

"Člověk nemusí být vzdělaný, i když to samozřejmě není na škodu. Práci to ulehčuje. Ale stačí i používat 'selský' rozum, obklopit se chytrými lidmi a pak je jen dobře řídit," dodává podnikatel.

 Obrázek Manhattanu, na kterém jsou ještě vidět i dva mrakodrapy Světového obchodního centra, jež se zřítily po útoku teroristů v roce 2001, má podle Frolíka i určitou symboliku.

"Naznačuje, že i při podnikání je třeba vždy myslet na hrozící rizika a nespoléhat se, že všechno včetně úspěchu potrvá věčně," říká Frolík. A jaké vlastnosti by podle něho měl mít podnikatel?

SOUHRN ČLÁNKŮ

"Měl by v sobě mít jakousi urputnost a snahu objevovat nové věci a čelit výzvám. Důležitá je schopnost definovat a vizualizovat, což pomáhá přesvědčit spolupracovníky, aby následovali podnikatelovu vizi," říká Frolík, podle něhož je v podnikání důležitý i smysl pro fair play.

"Okolo je spousta podvodníků, vždy se snažíme dát najevo, že takoví my nejsme. Pořád si myslím, že boží mlýny melou sice pomalu, ale jistě," dodává podnikatel.

Zlom přinesly postele
Za zlomový okamžik své kariéry považuje Frolík rozhodnutí vyrábět nemocniční postele. "Vsadili jsme přitom - na rozdíl od jiných českých výrobců, kteří se báli, že nemocnice nemají peníze - na dražší, sofistikovaná lůžka.

O ty však měla zájem třeba oddělení intenzivní péče, protože ulehčují léčbu vážně nemocných pacientů. Dokázal jsem tak nalézt mezeru na trhu. A podnikání, pokud má být úspěšné, je právě o neustálém hledání takových mezer," říká Frolík o nejlepším rozhodnutí, které kdy podle svých slov udělal.

"Někdy je třeba v podnikání umět zariskovat. Ale nic se nesmí přehnat. Člověk navíc potřebuje občas i trochu štěstí. Třeba být ve správnou dobu na správném místě," dodává podnikatel, podle něhož není podnikání u mužů jen o penězích, ale i o vlastní realizaci.

Frolíkův vzor: Baťa
K podnikatelským vzorům Zbyňka Frolíka patří Tomáš Baťa nebo bývalý šéf Slušovic František Čuba. "Měli svou vizi a dokázali ji prosadit. Obklopili se schopnými lidmi, jež dokázali motivovat a řídit," dodává Frolík s tím, že sám má dobré zkušenosti s lidmi ze zemědělství.

"Jsou ochotní a zvyklí přijít do práce, když je potřeba," tvrdí Frolík, který byl loni vyhlášen v soutěži pořádané firmou Ernst & Young českým podnikatelem roku.

Od krystalek přes tulipány k postelím
Zbyněk Frolík vystudoval kybernetiku na ČVUT. Ale jak sám říká, spíše proto, že to dělali kamarádi, než že by v oboru nějak vynikal.

 "Ty krystalky, které jsme si dělali doma, mi nikdy nehrály," přiznává se Frolík. Ještě na škole se oženil a po vojně, kdy měl již dvě děti, nastoupil po krátké anabázi v podniku ZPA do Akademie věd. Brzy začal přemýšlet, zda by nešlo "bokem" dělat něco, čím by si přilepšil k malému platu na akademii.

Rozhodl se proto s manželkou pěstovat růže. To šlo i za socialismu, zemědělci mohli prodávat "přebytky".

Začínali s malým skleníkem, ale jejich první "byznys" začal brzy vzkvétat nečekaně rychle. Časem již Frolíkovi pěstovali až sto tisíc růží ročně. Jako jedni z mála je uměli dodávat zákazníkům již od konce ledna.

"Takže když filmaři potřebovali kytici růží pro scénu filmu S tebou mě baví svět, kdy si Julius Satinský jde usmiřovat Janu Šulcovou, obrátili se na mě," říká Frolík.

V polovině 80. let začal hledat novou výzvu, protože "růže už šlapaly samy od sebe". Po konkurzu se stal šéfem vedoucího technického odboru v motolské nemocnici. Pod sebou měl najednou 260 lidí a na starosti takové věci jako klimatizaci, kotelnu, energetiku a technologickou přípravu nového pavilonu. V Motole ho zastihla i revoluce.


Obchod s růžemi neustál konkurenci
Brzy po ní však do Česka přišla z Holandska konkurence jeho růžím.

"Cenami nás ničili, a tak jsem toho po roce a půl ze dne na den nechal. Přestali jsme zalévat a pěstování kytek jsem ukončil.

Ale už jsem měl představu, co budu dělat dál - postele pro nemocnice," vzpomíná Frolík. Právě v Motole se již setkal s problematikou nemocničních lůžek. "Říkal jsem si, že to je přece jednoduché, ohnout pár trubek a sešroubovat je," říká.

Do nového byznysu vložil 400 tisíc "z růží" a společně s manželkou a dvěma partnery, které pak po několika letech vyplatil, koupil polorozpadlý statek u Slaného. Podařilo se jim sehnat strategického partnera, německou firmu Wissner Bosserhoff, která je jako začínající podnik zaštítila svým jménem.

"Stali se proto vlastníky poloviny firmy a nemuseli dát žádné finance. Ale my jsme si ponechali právo veta při rozhodování," dodává Frolík.

"Dnes je LINET v nemocničních postelích něco jako 'bavorák' mezi auty," pochvaluje si Frolík. Jeho firma má roční obrat okolo miliardy korun. "Začínali jsme s jedním zaměstnancem, teď jich máme 280. Průměrný plat bez započtení manažerů činí 23,5 tisíce korun," dodává zakladatel LINET.

Miliónová postel
Své výrobky společnost vyváží do 60 zemí světa a na export jde 80 procent produkce. Každých 18 minut se ve firmě vyrobí jedna postel, letos jich bude okolo 22 tisíc.

Cena postele se pohybuje od 5000 korun. Firma však vyrábí i "porsche" mezi postelemi, model, který prodala do Japonska za dva miliony korun.

Frolík chce i do Číny
Do budoucna Frolík plánuje další expanzi do zahraničí. Podíly nebo dceřiné společnosti má již ve Španělsku, Francii, Skandinávii, Itálii a Belgii.

"Během jednoho roku si chceme vybudovat pozici i v Číně. Nejdříve pro prodej a pak bychom tam chtěli díky nízkým nákladům i vyrábět. Jsme v Evropě, a tak bychom chtěli Evropu dobýt s našimi 'čínskými' postelemi," věří Frolík.

Podnikatel má ještě jeden plán. Připravuje pro Českou republiku projekt, který nazývá "Pracujme chytřeji".

"Moje vize je podpořit a změnit systém vzdělávání zaměstnanců v celé republice. Chtěl bych se podílet na vzniku celostátní kampaně o tom, jak lze pracovat chytřeji a dohánět svět rychleji. Jak pracovat tak, aby nás to všechny více bavilo. Jinak nemáme jako země proti konkurenci ze světa šanci," říká Frolík.

Dotazník Zbyňka Frolíka

* Jak hospodaříte s časem?
"Mám s tím problém. Při časové tísni pracuji intenzivněji a asi efektivněji, musím plánovat."
* Jak hospodaříte s vlastními penězi?
" Moc pro soukromou spotřebu neutratím. Co se mi líbí, to si se ženou koupíme, když ale máme pocit, že je to výhodné.

* Jak se připravujte na strategická rozhodnutí?

"Často ve mně rozhodnutí krystalizuje delší dobu, aniž bych věděl, že bude strategické."
* Kdy je třeba bouchnout do stolu?
" Snažím se přesvědčovat. Ale i mně  někdy dojde trpělivost a použiji důraznější technologii komunikace."
* Kdy je nutné při jednání ustoupit?
"Snažím se hodně komunikovat a získat ostatní pro svůj názor. Ustupuji ale demokraticky většinovému názoru a manželce."
* Jak získat převahu v jednání?
"Nepřemýšlel jsem o tom.  Mám asi v povaze malý dar získávat lidi pro svůj názor."
* Co je pro dosažení úspěchu podle vás důležité?
"Hrát hru zvanou život fair-play. Mít vizi, stanovit strategii a vytrvale ji realizovat s kolektivem podobně  (nebo lépe) smýšlejících kamarádů.

Zbyněk Frolík začínal s růžemi. Nyní vede firmu, která je jedním z největších výrobců nemocničních postelí na světě. (2. července 2004)

Autoři:

Visingr: Klíčová ofenziva se blíží, Ukrajina má až 100 tisíc kamikaze dronů

  • Nejčtenější

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Dnešní padesátníci půjdou do důchodu později, ukázal interní dokument MPSV

Komu je 57 a méně, musí počítat s tím, že i on nakonec půjde do důchodu později. Například ročníky 1969 až 1971 mají...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lidl prodlužuje otevírací dobu, vychází vstříc zákazníkům

Lidl od začátku června prodlužuje otevírací dobu u 80 procent svých prodejen. Společnost uvádí, že chce vyjít vstříc...

Británie je opět otevřena. Provoz všech letišť se vrátil do normálu

Kvůli selhání elektronických bran, které urychlují pasové kontroly, se v sobotu na britských letištích tvořily dlouhé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Čína poprvé nasadila na komerční let stroj C919, překonala „košilové ponížení“

V Číně uskutečnil svůj první komerční let nový dopravní letoun čínské výroby C919. Na lince China Eastern Airlines...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

Lidl prodlužuje otevírací dobu, vychází vstříc zákazníkům

Lidl od začátku června prodlužuje otevírací dobu u 80 procent svých prodejen. Společnost uvádí, že chce vyjít vstříc...

Testovala se zde pendolina i TGV. Výzkumný ústav železniční oslavil šedesátiny

Velký okruh zkušebního centra Výzkumného ústavu železničního (VUZ) ve Velimi na Kolínsku oslavil šedesáté narozeniny....

Schodek 235 miliard je technické číslo, ne politické rozhodnutí vlády, řekl Fiala

V dokumentu ministerstva financí, které předložilo vládě návrh státního rozpočtu na rok 2024 s plánovaným schodkem 235...

Ze dvou dnů na tři. Česká pošta prodlouží doručování ekonomických zásilek

Česká pošta od července prodlouží doručovací dobu u takzvaných ekonomických listovních zásilek o jeden den na tři dny....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Sharon Stone se v 65 letech ukázala v plavkách. Sklízí obdiv i kritiku

Sharon Stone oslavila v březnu pětašedesáté narozeniny. Hollywoodská hvězda je pyšná na svou postavu a na Instagramu se...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Podávám na Taťánu Kuchařovou žalobu za pomluvu, oznámil Brzobohatý

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) oznámil, že se rozhodl podat žalobu za pomluvu na svou exmanželku Taťánu Kuchařovou (35)....