Deimos se do paměti veřejnosti zapsal jako konstruktér monstrózní otočné hlavy Franze Kafky na pražské Národní třídě. Její proměny řídí počítače, které dávají do pohybu precizně vyfrézované části, poháněné desítkami motorů. Výrobu mechanických částí hlavy si Deimos zadával u strojírenských firem, ale v budoucnu se chce spoléhat sám na sebe. I proto vzniká skupina D2G. Umění však dělat nebude.
Skupina chce poskytovat komplexní řešení v oblasti průmyslové automatizace. Obor je na vzestupu a dokládá to i účast investičního fondu Genesis, který si vybírá firmy s vysokým růstovým potenciálem. Automatizaci a robotizaci fabrik napomáhá i situace na trhu práce. Mnohé výrobní závody trápí nedostatek lidí, a proto rychleji investují do inovací.
Rozhýbali Kafkovu hlavu. Teď po celém Česku skupují malé strojírny |
„Automatizace je obrovský trend. Trh je hladový a poptávka je skoro nekonečná. Snažíme se proto doplnit kapacity, abychom mohli trh obsloužit,“ říká Jan Kislinger, předseda představenstva D2G.
Nová skupina stojí na třech nohách. První a nejdůležitější je D2Automation, původní Deimos. Přední hráč v automatizaci výroby, který je spíš technologickou firmou, dodává subdodavatelům automobilek ve 14 zemích na čtyřech kontinentech.
Letos roste o 60 procent, přičemž růst táhne mimo jiné poptávka po komfortu, jako jsou sklápěcí zrcátka nebo masky aut se sklopnými lamelami, které při jízdě snižují odpor vzduchu, a tím pádem i spotřebu paliva. Automobilky zaplňují až 90 procent zakázek Deimosu.
Deimos své výrobní plány na letošní rok překonal už v lednu. V březnu musel nové zakázky přesouvat na další rok. Firma předpokládá, že do roku 2020 obrat ztrojnásobí na zhruba miliardu korun.
Druhou nohou nové strojírenské skupiny je D2Manufacturing. Tu tvoří zatím novoborské strojírny O.K. NAVY, které se zabývají tradiční nástrojařskou výrobou. Z fabriky, založené v 90. letech minulého století klasickými strojaři, se stala centrála veškeré kovovýroby ve skupině. Zabývá se i výrobou forem.
Třetím pilířem a zároveň čerstvou akvizicí skupiny je D2Drives. Vzniká nákupem mohelnického rodinného podniku Kvelb, který je největším prodejcem elektromotorů v České republice a produkty dodává i do dalších zemí střední Evropy. Sám od základu motory nevyrábí, ale provádí speciální úpravy a modifikace motorů německýého koncernu Siemens.
Elektromotory z Kvelbu ale nekončí v elektromobilech, pohánějí stroje nebo automatické výrobní linky. Společnost letos čeká obrat 150 milionů korun, z čehož přes 60 procent tvoří export.
Sochou Kafky se nechlubíme. Dělat umění v byznysu škodí, říká výrobce |
„Poptávka po průmyslových pohonech neustále roste a v rámci skupiny D2G k našemu dalšímu růstu získáme značný potenciál,“ říká David Hél, dosavadní majitel, který nyní bude řídit divizi D2Drives.
Všechny tři firmy začleněné do holdingu dosahují ročního obratu kolem 450 milionů korun. Skupina se však už poohlíží po dalších strojírnách.
„Naše strategie je taková, že přibudou další firmy,“ předjímá Jan Kislinger. Rodinný byznys v průmyslu, který má se svým otcem, dosud patřil pod společnost JKFG.
Jako akcionář vstupuje do holdingu D2G i fond Genesis, své podíly však strany tají. Ještě na začátku roku si Kislingerovi mysleli, že nákupy firem do strojírenské skupiny zafinancují ze svého byznysu. Ten kromě průmyslové automatizace zahrnuje společnost Tharkun, jež zastupuje italskou značku Original Marines, výrobce módy pro děti. Příjmy mají rovněž z pronájmu rezidenčních nemovitostí v centru Prahy.
„Změnili jsme strategii. Místo malých společností chceme kupovat střední a větší firmy,“ vysvětlil Kislinger, proč přizval fond Genesis. Letos a příští rok chce D2G utratit za další strojírny v tuzemsku stovky milionů korun.