Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak na fotovoltaiku na bytovém domě? Hlavně chytře

Advertorial   0:01 – ADVERTORIAL
Řešení fotovoltaické elektrárny na bytovém domě je otázka milionů korun. Kupodivu ne v nákladech na její pořízení, ale v tom, kolik svým majitelům ušetří za svou životnost peněz. Ano, tato částka se dokáže vyhoupnout až na šest nul. Je však nutné velice dobře vybírat jak samotnou elektrárnu, tak dodavatele. Ten by měl fotovoltaiku nejen namontovat a zprovoznit, ale také se starat o její provoz a případné opravy.
Realizace společnosti Česká síť

Realizace společnosti Česká síť | foto: Česká síť

Co by taková správná elektrárna pro bytový dům měla umět? Měla by zabezpečit energetické nároky nejen domu, ale i všech jeho obyvatel. Toho lze dosáhnout jedině tím, že dům kompletně zapojíte za střídač a bude fungovat jako BackUp celého domu. O výpadcích elektrické energie tak ani nebudete vědět. Celý dům se totiž sjednotí do jednoho odběrného místa.

Například společnost Česká síť to umí zařídit tak, abyste neplatili za navýšení příkonu jističe pro toto odběrné místo ani korunu. Distribuční firma odmontuje všechny ostatní elektroměry a instalují se nové, odpočtové, které průběžně měří spotřebu jednotlivých bytů. Také je nutno tuto spotřebu předávat domu, aby se vyúčtovala jednotlivým bytům. Navíc si každý dům může udělat cenotvorbu nasvícené elektrické energie sám. A za rok jí není vůbec málo.

Dále je nutno celou stavbu provést podle platných zákonů a legislativy. Udělat statiku střechy, požárně bezpečnostní řešení, celý systém navrhnout tak, aby byla výroba co nejrovnoměrněji rozložena jak v průběhu dne, tak roku. Takové chytré řešení zvětší využití vyrobené elektrické energie v domě a sníží nákupy mnohem dražší elektrické energie ze sítě a lépe využije baterie, budou se méně cyklovat a celý systém bude spokojenější, a tím i funkčnější.

Dotace sníží náklady na polovinu

Firma Česká síť nabízí také to, že například instaluje monitory na chodby, kde se všichni dozví aktuální informace a určený člověk má kompletní přístup k chování a nastavení elektrárny. Důležité je také vyřídit dotaci, která činí polovinu ceny. Ve strukturálně postižených krajích dokonce 55 %.

A co je pro Společenství vlastníků jednotek (SVJ) a bytová družstva podstatné, dotaci dostanou dopředu. Není tak třeba plná částka, stačí polovina. A ani to ne, Česká síť totiž vyřídí úvěr, který splatíte z úspor za elektrickou energii během pěti let. Potom ji máte zadarmo. Většinou i s novými elektrickými stoupačkami.

Příklad FVE na bytovém domě

Představme si vzorový příklad: panelový dům s plochou střechou, 2 vchody, 36 bytů. Na střechu se vejdou panely o výkonu 49,5 kWp. V bývalé prádelně je osazen střídač o výkonu 50 kW. Baterie jsou o kapacitě 80 kWh. Je zpracována statika, požárněbezpečnostní posouzení, kdy je nutno udělat požární tlačítka, podle vyhlášky a pro lepší provoz budou na všech panelech instalovány optimizéry s jednotkou, která zabezpečí jak monitoring elektrárny po jednotlivých panelech, tak hlavně při zmáčknutí požárního tlačítka rozpojí všechny panely od sebe a zabezpečí, že na střeše nebude více než 60 V. Celá instalace tak splňuje vyhlášku č. 114/2023, kdy je s velkou rezervou dodrženo bezpečné napětí – v tomto případě do 60 V. Stejně tak vypne baterie od střídače, při vypnutí hlavního jističe nebude v domě žádný nebezpečný elektrický proud a může se bezpečně pracovat na zařízení nebo hasit.

Realizace společnosti Česká síť

Dále jsou instalovány nové elektrické stoupačky. Staré byly s hliníkovými kabely, nové jsou měděné a měření probíhá podružnými elektroměry pro jednotlivé byty.

Dům celá zakázka přijde na 2,5 milionu korun, ale na jednu polovinu má od České sítě vyřízenou a vyplacenou dotaci dopředu. Celá instalace tak po vyřízení dotace vyjde na 1,25 milionu korun. Elektrické stoupačky by se stejně musely měnit a cena by byla minimálně 500 tisíc, takže skutečný náklad na elektrárnu je 750 tisíc korun. Tato elektrárna vyrobí ročně přibližně 44 MWh elektrické energie. V domě se spotřebuje 30 MWh elektrické energie, zbytek se prodá. Roční úspora na vyrobené elektrické energii je 240 tisíc korun. Přebytky se prodají za přibližně 35 tisíc korun a tím, že dům může elektrickou energii nakupovat na spotu ušetří dalších 30 tisíc korun ročně. Celkový přínos ročně je 305 tisíc korun. Návratnost vložených prostředků je dva a půl roku.

Do systému není nutné vkládat ani korunu, Česká síť rovněž zajistí úvěr, který by měl být splacen za 5 let. Elektrická energie bude již od instalace systému levnější a splátky uhradí dům tím, že zálohy, které si obyvatelé domu mohou ponížit, budou platit místo obchodníkovi s elektrickou energií do domu. Dům potom z těchto peněz zaplatí splátky a nakoupí zbytek elektrické energie. Buď za nasmlouvanou cenu od obchodníka, nebo díky chytrému řízení Chytrou elektrárnou na spotovém trhu v době nejnižších cen.

Tepelné čerpadlo zlevní vodu

Celý systém je dobré vylepšit o tepelné čerpadlo na ohřev vody. Je však potřeba, aby bylo řiditelné. Česká síť nabízí za tímto účelem Chytrou elektrárnu, která zařídí, aby tepelné čerpadlo využívalo přebytky z panelů a případně nízké ceny na spotu. Na toto tepelné čerpadlo je možné využít dotaci ve výši 50 %. V určitých krajích dokonce 55 %. 1 kWh energie v teplé vodě poté vyjde na méně než 1 korunu, spíše na 50 haléřů. V době, kdy se to nevyplatí, bude voda ohřívána stávajícím zdrojem, buď plynem, nebo centrálním vytápěním. Návratnost po dotaci je podle ceny tepla od jednoho do dvou let.

A co je důležité, jak je dodavatel pojištěn. Je třeba si uvědomit, že v případě požáru jdou škody i do větších desítek milionů korun. Česká síť je pojištěna na 100 milionů korun.

Ekologické řešení je v tomto případě to nejekonomičtější. To stejné platí i pro firmy a rodinné domy, a hlavně vesnice a obce.

Autor:

Mařiče a obří fény jsou ekonesmysl, řešením jsou baterie, říká expert

  • Nejčtenější

Kdo nečeká, není Čech. Antireklama na Českou poštu ovládla sítě, smějí se i pošťáci

Sociálními sítěmi se od středy rychle šíří zábavné video režiséra Vladimíra Špičky, které si dělá legraci z České pošty. Ke čtvrtečnímu odpoledni zaujalo video na platformě Instagram více než 170...

Nejchudší stát Spojených států je blízko k překonání HDP Německa

Hrubý domácí produkt (HDP) na obyvatele nejchudšího státu USA Mississippi je vyšší než hrubý domácí produkt pěti největších evropských ekonomik s výjimkou Německa. I Německu však těsně konkuruje....

Dr. Oetker končí s výrobou v Kladně. Propustí skoro všechny zaměstnance

Společnost Dr. Oetker ze svého závodu v Kladně letos postupně propustí 114 ze 188 zaměstnanců. Firma tam ukončí výrobu. Důvodem jsou podle německé firmy zvyšující se náklady a to, že provoz už nelze...

Minus dvanáct milionů. Majitel Brašnářství Tlustý nakonec dovedl firmu ke krachu

To, co majitel pražského Brašnářství Tlustý Ivan Petrův předvídal v srpnu, se nyní naplnilo. Firma míří do insolvenčního řízení, vyplývá z dokumentů zveřejněných v insolvenčním rejstříku. Starou...

Ředitel Strabagu Haselsteiner zemřel nečekaně ve věku 44 let

Ve čtyřiačtyřiceti letech nečekaně zemřel generální ředitel rakouské stavební skupiny Strabag Klemens Haselsteiner. Firma to oznámila v pátek večer „s velkým šokem“.

NÁZOR: Vypukne celní válka všech proti všem? Kde se prezident Trump mýlí a kde ne

V roce 1998 jsem četl jednu z nejlepších makroekonomických analýz ve svém životě. Jejím autorem byl Edward Yardeni, tehdy analytik u Deutsche Bank.

21. ledna 2025

Bateriová budoucnost. České dráhy představily nové jednotky pro Plzeňský kraj

Už za tři nebo čtyři roky by se na tratích v Plzeňském kraji mohly objevit bateriové vlaky z produkce plzeňské Škoda Group. Vycházejí z elektrických jednotek RegioPanter a jejich dojezd na baterie je...

21. ledna 2025  17:07

Čína překonala vlastní rekord, přidala přes 270 gigawattů obnovitelných zdrojů

Čína loni překonala svůj vlastní světový rekord v instalaci obnovitelných zdrojů energie (OZE). Přidala zhruba 277 gigawattů (GW) solární energie, zatímco o rok dříve to bylo 217 GW a byl to rovněž...

21. ledna 2025  15:19

Superjachta Khalilah i přes slevy marně hledá kupce. Na prodej je od roku 2023

Slavná zlatavá jachta Khalilah již několik měsíců marně hledá kupce, a to i přesto, že je po celém světě velmi známá. Plavidlo postavené z karbonového kompozitu bylo dodáno svému prvnímu majiteli už...

21. ledna 2025  14:32

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Tomáš Vartecký nastupuje do léčebny. Je to větší, než jsem myslel, říká

Tomáš Vartecký (54) se svěřil s tím, že nastupuje do léčebny. Muzikant uznal, že situace je horší, než si myslel a je...

Herec Hynek Čermák a jeho o dvacet let mladší manželka Veronika se rozešli

Herec Hynek Čermák (51) a jeho manželka Veronika Čermák Macková (31) se po necelých deseti letech vztahu rozešli. V...

Miliardář Leon Tsoukernik po užití léku zkolaboval. Není jasné, zda se probudí

Miliardář a blízký přítel Ivany Gottové Leon Tsoukernik (51) zkolaboval ve svém sídle v Chodové Plané. Podle médií se...

Kdo nečeká, není Čech. Antireklama na Českou poštu ovládla sítě, smějí se i pošťáci

Sociálními sítěmi se od středy rychle šíří zábavné video režiséra Vladimíra Špičky, které si dělá legraci z České...

Soaking: sexuální praktika, která je příliš bizarní, aby byla reálná

Virální, bizarně kreativní, legrační. Sexuální praktika soaking uhranula internet, fascinuje. Slouží jako nástroj...