Česko zalila nová solární vlna. Panely si na domy montují tisíce rodin

  4:00aktualizováno  4:00
Česko zažívá další mimořádný rozmach fotovoltaických elektráren. Energetický regulační úřad loni zaznamenal rekordní počet žádostí o solární licence a zájem pokračuje i letos. Za první tři měsíce letos přišlo na energetický úřad 229 žádostí. Jenže zatímco při první vlně před třemi lety vyrůstaly obří solární parky na polích, teď si panely montují tisíce rodin na své domy.

Sluneční fotovoltaická elektrárna | foto: ZTC Energy

Fotovoltaické panely na střeše, na zdi, a dokonce i na garáži. Aleš Hradecký si svůj dům ve středočeských Choceradech "vyzdobil" loni, okamžitě poté, co distribuční firmy zrušily několikaletý solární stop-stav na připojování nových zdrojů.

"Je statisticky dokázáno, že slunce vyjde každé ráno - a že neposílá faktury za elektřinu," říká spokojeně Hradecký. Na rozdíl od jeho sousedů jsou jeho účty za elektřinu nízké. V dvougeneračním domě zaplatí tak deset, dvanáct tisíc ročně.

"Je to tak třetina toho, co bych platil normálně," vypočítal si Hradecký, který zároveň dostává tzv. Zelený bonus za energii dodávanou jím do sítě. Za panely a akumulátory, které mu udrží proud v domě i v noci, zaplatil zhruba 600 tisíc. Investice se mu i díky Zeleným bonusům vrátí za 10 až 12 let. A to si Hradecký navíc pořídil za další stovky tisíc i kotel na biomasu a další ekologická zařízení.

Snaží se totiž být maximálně soběstačný a energeticky nezávislý, i když přes zimu musí proud kupovat.

Rekordní počet solárních licencí

Podobně jako Aleš Hradecký uvažovalo loni tisíce rodin, Energetický regulační úřad vydal více než osm tisíc solárních licencí - tentokrát převážně domácnostem. Tolik žádostí přitom úřad v minulosti nikdy nevyřídil.

Zájem pokračuje i letos a počty licencí se nejspíš znovu vyšplhají vysoko. Zatímco loni za první tři měsíce roku přišlo na energetický úřad 155 žádostí o licence, letos to bylo už 229. Skutečný počet schválených žádostí je však ještě o něco vyšší, protože část z nich "přetekla" k těm aktuálním ještě z loňského roku.

"Letos nabylo právní moci 327 nových licencí na výrobu elektřiny, z toho bylo podaných 234 v roce 2012 a 93 v roce 2013," řekla iDNES.cz mluvčí energetického úřadu Jarmila Lehnerová.

Hlavní nápor lze však ještě očekávat. Od července totiž znovu klesnou zvýhodněné ceny solárního proudu a od příštího roku už by měla být provozní podpora na nule. Navíc solární panely jsou opět levnější.

Panely se montují už jen na domy

Oproti letům 2009 a 2010, kdy kvůli státem nezvládnutému rozvoji fotovoltaiky několikanásobně narostl instalovaný výkon solárních elektráren, je současná situace hodně odlišná.

Výkupní cena sluneční energie je mnohem nižší a především: o podporu už mohou žádat jen malé instalace na budovách, a nikoli velké solární parky na polích či loukách. Nejčastějšími žadateli jsou tak právě majitelé rodinných domů.

Pro srovnání: několik stovek minielektráren povolených úřady od počátku letošního roku mají celkový instalovaný výkon méně než dva megawatty. Největší solární elektrárna v zemi, kterou v Ralsku v prosinci 2010 spustil ČEZ, má výkon překračující 38 megawattů.

Česká průmyslová fotovoltaická asociace několikrát vyzvala stát, aby malé solární elektrárny na rodinných domech dál podporoval. Tvrdí, že právě sem solární panely od počátku patří.

"Cena elektřiny se stále zvyšuje, fotovoltaika může domácnostem výrazně ušetřit," konstatovala Zuzana Musilová z fotovoltaické asociace. "Návratnost investice do střešní instalace je dnes okolo deseti let, což je optimální doba," dodala.

Fotovoltaika nás likviduje, stěžují si průmyslníci

Ministři však o dalším rozvoji solárních elektráren nechtějí ani slyšet. Premiér Petr Nečas dokonce uvedl, že by se problematikou fotovoltaiky měly zabývat bezpečnostní složky. O některé velké solární elektrárny se už ostatně zajímá policie (více čtěte zde).

ČSSD se zase snaží ustavit speciální sněmovní vyšetřovací komisi. A průmyslníci připomínají, jak neúměrně je poplatky na obnovitelné zdroje zatěžují. Pro některé firmy už jsou prý dokonce likvidační.

Asociace zastupující podnikatele ve fotovoltaice však tvrdí, že pro ekonomiku jsou zatěžující především velké solární parky, které mnohdy vznikly za podezřelých okolností, a nikoli mini-elektrárny na rodinných domech či výrobních halách.

Autor: pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Socialismus se vrací, ne z Východu, ale ze Západu, řekla Šichtařová

Evropská unie je promořená neomarxisty, Česko je však prozatím oázou klidu. Takový je názor ekonomky Markéty...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Dvacet hodin ve vzduchu. Z New Yorku míří první přímý let do Sydney

Z letiště v New Yorku letí první let bez mezipřistání s destinací v australském Sydney. Letadlo australské aerolinky...

Návrat Vindobony a více vlaků kvůli slevám. Železnici čekají od prosince změny

Více expresů do Plzně a Chebu nebo návrat přímého spojení z Berlína přes Prahu a Brno do Vídně a Štýrského Hradce. To...

Miliardová transakce. Korejci získali budovu Amazonu u Prahy

Obří logistické centrum v ­České republice, odkud odbavuje zboží především do Německa největší internetový prodejce,...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky

Socialismus se vrací, ne z Východu, ale ze Západu, řekla Šichtařová

Evropská unie je promořená neomarxisty, Česko je však prozatím oázou klidu. Takový je názor ekonomky Markéty...

Příjmy na daních stále rostou. Stát vybral meziročně o čtrnáct miliard více

Finanční úřady vybraly za tři čtvrtletí na dani z přidané hodnoty (DPH) 307,1 miliardy korun, meziročně o 14 miliard...

Dukovany nestačí, musíme rozšířit i Temelín, říká ministr Havlíček

Jen obnovitelné zdroje nedokážou uhlí nahradit. Nezbývá nám nic jiného než do jádra jít, říká ministr průmyslu a...

Dotace na elektroauta: městům miliardy, firmám miliony, lidem zatím nic

Česko rozdává v dotacích na pořízení elektromobilů stamiliony, ale pouze městům a firmám. Občané přijdou zkrátka. I tak...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz