Ještě má naději, že jeho rodina o celý majetek nepřijde. Gottvald totiž použil podobný scénář jako další podnikatelé ohrožení vězením a převedl část svých aktivit na příbuzné. Výtěžek exekuce, který navrhl jeho velký věřitel - zkrachovalý Chemapol Group - zřejmě moc peněz nepřinese. Některé z převodů v Gottvaldově rodině jsou totiž předmětem dalších soudních sporů a jejich výsledek je nejistý.
Gottvaldovy potíže souvisejí s obchodními aktivitami jeho firmy Gotex s bývalým šéfem Chemapol Group Václavem Junkem. Gotex si půjčil v květnu roku 1997 od Chemapolu 52 milionů korun a úvěr zajistil směnkou na 130 milionů korun. Tu zaručil Gottvald osobním majetkem. Protože úvěr ve stanovené týdenní lhůtě Gotex nesplatil, Chemapol dal věc k soudu a požádal o proplacení směnky.
Soud již v roce 1997 vydal platební rozkaz a Gottvald se proti němu nikdy neodvolal. Protože Gotex neměl dostatečné jmění, požádal Chemapol později o exekuci Gottvaldova majetku. Věc se projednávala u několika soudů a Gottvaldovi před několika týdny zhasla poslední šance, jak se vyhnout soudní dražbě svého majetku. Jeho právní zástupce František Gebauer loni požádal o obnovu soudního řízení o platebním rozkazu. To Nejvyšší soud zamítl.
"Proti tomu není žádný opravný prostředek," uvedl právník konkurzního správce Chemapolu Aleš Dvouletý. Gottvald se skrývá před policií a jeho advokát František Gebauer se nechce ke sporu vyjadřovat.
Skutečnost, že směnku podepsal, však Gottvald již dříve potvrdil. "Úvěr jsem nesplatil, protože jsem v té době neměl peníze, dlužily mi jiné firmy. Ale 130 milionů platit nehodlám a ani nevím, kde bych ty peníze vzal. Byli jsme s Václavem Junkem kamarádi a on mi tvrdil, že se nějak dohodneme o původní půjčce. Já mu věřil a on mě podtrhnul. Nedovolím, aby mi někdo sahal na soukromý majetek. To se raději půjdu zastřelit," prohlásil Gottvald před necelým rokem.
Co mohou exekutoři zpeněžit? Prakticky nic. Gotex má jediný majetek - honosné sídlo v Brně. Dům je však zastaven za úvěr přesahující 100 milionů korun, který Česká spořitelna jako nedobytný převedla do státní Konsolidační banky.
Podle zdrojů MF DNES banka podala na Gotex návrh na konkurz.
Dům je ovšem těžko prodejný, protože jsou v něm nájemníci, kteří mají dlouhodobé smlouvy a platí je formou investic do budovy. Část peněz tak získá asi jen Konsolidační banka, exekutoři zřejmě nic.
Na soupis majetku si napsali exekutoři ještě luxusní hotel Luleč na Vyškovsku. Ten však Gottvald již v roce 1997 převedl na syna. "Ten podal žalobu s tím, že hotel je jeho a nemá jít do exekuce. Ve sporu bude rozhodovat vyškovský soud," uvedl Dvouletý. Poslední šancí konkurzního správce je zjistit, jak prodal loni Gottvald akcie drnovického klubu firmě Corimex.
Chemapol Group vymáhá od Gotexu i další směnku za 70 milionů korun. Gottvald se u soudu bránil, že jeho podpis je na ní zfalšován. Soud ovšem pravost potvrdil.
Gottvald se již téměř čtvrt roku skrývá před policií. "Zatím nebyl vypátrán," potvrdila mluvčí úřadu finanční kriminality a ochrany státu Soňa Jindráková.
Gottvaldovi hrozí dvanáctileté vězení kvůli jeho tři roky starým finančním operacím v ústecké potravinářské společnosti Setuza. Vystavil za firmu dvě směnky za necelých 200 milionů korun zlínské firmě Zempos a společnosti ČAS Františka Chvalovského.
Obě firmy za směnky získaly od Komerční banky peníze, za něž měly nakoupit řepku pro Setuzu, která je jejím největším tuzemským zpracovatelem a výrobcem rostlinných olejů. Společnosti však nikdy řepku Setuze nedodaly a policie podle dostupných informací zkoumá, zda nešlo o předem dohodnutou akci na vylákání peněz z banky.