Japonsko a Jižní Korea, dvě pořadatelské země (což je historická rarita), doufají, že organizace mistrovství posílí jejich ekonomiky. Oba státy předpokládají, že jejich hrubý domácí produkt vzroste jen díky fotbalu, respektive návštěvníkům, kteří na něj přijedou, o desetinu procenta.
Hodně si od šampionátu slibuje také Mezinárodní fotbalová federace FIFA. Její příjmy za prodej vysílacích práv na jednotlivá utkání se v porovnání s minulým mistrovstvím světa, které se konalo v roce 1998, téměř zdesateronásobily. A to na částku dosahující minimálně úrovně 800 milionů dolarů. Dohody o exkluzivní spolupráci a sponzorství s mnoha světovými firmami navíc přinášejí do její kasy další miliony.
FIFA zároveň doufá, že se šampionát stane oslavou nejpopulárnější hry na světě, což jí poskytne dostatek času vypořádat se s vlastními problémy. Posledních dvanáct měsíců pro ni totiž vůbec nebylo šťastných, pronásledoval ji jeden finanční problém za druhým.
První starosti nastaly loni po kolapsu marketingového partnera FIFA, švýcarské společnosti ISMM/ISL. Ten byl prvním náznakem, že ve financích federace není něco úplně v pořádku.
FIFA nakonec celou věc vyřešila tak, že založila vlastní stoprocentně vlastněnou dceřinou společnost FIFA Marketing, která nyní prodává licenční a sponzorská práva sama.
Druhou ranou byly i pro světový fotbal teroristické útoky na Spojené státy v září 2001. Po nich se totiž zcela změnila situace třeba v pojišťovnictví, což nakonec vedlo k tomu, že francouzská AXA zrušila předchozí dohody, podle nichž měla pojistit celý šampionát. Naštěstí i tuto krizi se poměrně rychle podařilo vyřešit, protože se do hry vložila americká Berkshire Hathaway miliardáře Warrena Buffetta a mistrovství pojistila.
Dalším úderem pro FIFA byl bankrot německého magnáta Lea Kirche, který skoupil vysílací práva na všechny zápasy letošního mistrovství. A nejen tohoto, ale i toho dalšího, které se má konat za čtyři roky právě v Německu. Mezinárodní fotbalová federace nakonec z obav před možnými problémy povolila přesunout Kirchova práva na jinou dceřinou firmu ve Švýcarsku, která nemohla být zablokována Kirchovými věřiteli.
A aby toho nebylo dost, poslední a zřejmě i nejvážnější krize přišla těsně před zahájením mistrovství světa. Před několika týdny totiž začala mezi nejvyššími představiteli světového fotbalu doslova válka.
Šéf FIFA Sepp Blatter byl obviněn z diktátorských metod a z manipulace s účetnictvím organizace, kterou vede. A neobvinily ho žádné malé ryby - za žalobou, jež na něj byla podána, stojí i většina Blatterových viceprezidentů. Dokonce i šéf vnitřní auditní komise David Will prohlásil, že finance FIFA jsou v tak špatném stavu, že kdyby šlo o normální firmu, už dávno by musela vyhlásit bankrot.
Blatterovi se nakonec i tuto krizi zatím podařilo ustát a ve středu byl dokonce na další čtyři roky znovu zvolen do šéfovského křesla. I když hlavně díky podpoře fotbalově rozvojových zemí, jež nechtěly přijít o vyplácené tučné dotace na rozvoj kopané.
Mezinárodní fotbalovou federaci přesto podle odborníků čekají převratné změny. Jen tak totiž bude moci do budoucna dále fungovat a vést světový fotbal, který dnes není jen zábavou milionů fanoušku, ale také velkým byznysem.