KOMENTÁŘ: Fotbal míří do Asie. Za penězi, kvalitě navzdory

  11:28aktualizováno  11:28
Řecko patří kvůli uloupenému evropskému šampionátu již deset let mezi nejméně oblíbené fotbalové týmy nejen v Česku. Po úterý však platí – Řekové, díky! Přemohli jste se a obrali na poslední chvíli Afričany z Pobřeží slonoviny o postup. Váš nečekaný postup aspoň trošku vylepší nepěknou bilanci Evropanů na MS.

HORA RADOSTI. Řečtí fotbalisté oslavují postup do osmifinále mistrovství světa. Dál je poslala penalta z nastaveného času. | foto: Reuters

Několik zápasů sice ještě chybí, ale polovina týmů z Evropy skončí asi už v základním kole. Třináct míst z 32, které má kontinent na nejsledovanější akci na světě k dispozici, je vděčným terčem pro méně zastoupené světadíly, hlavně Asii a Afriku.

Je to také pomník dřívější ekonomické nadvlády starého kontinentu, která se postupně drolí. Na rozdíl od rychle sílící Asie a do budoucna lukrativní Africe. Evropanům časem nezbude než ukazovat na (fotbalovou) kvalitu, stejně jako to dlouho dělali nyní již převálcovaní výrobci bot, textilu, elektroniky a nyní se o totéž snaží třeba výrobci aut a strojů.

Dlouholetý šéf světové fotbalové organizace FIFA Sepp Blatter, před jehož protřelostí úctou jihnou i oči českých funkcionářů, loni téma kvót otevřel v Asii. „Uvědomte si, že jste velmoc,“ řekl na setkání asijské fotbalové konfederace, která patří k početně nejsilnějším. Na mistrovství světa má Asie jistá čtyři místa, o páté musí soupeřit s jiným kontinentem. „Evropa a Jižní Amerika mají 19 z 32 míst. Není matematicky možné všechny je vykopnout z turnaje dříve, než se jeden dostane do semifinále,“ dodal Blatter.

Kolik týmů smějí mít na mistrovství světa

Asie podle něj tvoří polovinu z miliardy dolarů, které FIFA ročně utrží. Evropa přispěje jen dvaceti procenty. Podle pozorovatelů šlo především o politický projev, Švýcar Blatter totiž sbírá ve světě hlasy pro své znovuzvolení v roce 2015. Ve fotbalové demokracii platí, že funkcionář z Bhútánu má stejný hlas jako fotbalový Francouz.

Příliš se nezadařilo

Evropané mají při vší bídě na probíhajícím šampionátu jedno velké štěstí – týmům z Asie a Afriky reálně hrozí velký propadák. Asijci (v okamžiku psaní tohoto textu) ani jednou nevyhráli a z matně hrajících Afričanů postoupí dál možná jen jeden tým. To může diskuse o přerozdělování fotbalových kvót v případě Evropy načas otupit, stejně jako dosavadní famózní úspěch obou Amerik uchrání jejich celkem velkorysé zastoupení. Přesto je zřejmé, že peníze nakonec převáží nad jakýmkoliv jiným kvalitativním či geografickým kritériem. Ryze soukromá Formule 1 a její postupné stěhování do Asie za reklamními penězi budiž agresivním sportovně-ekonomickým příkladem.

Mistrovství světa ve fotbale je vůbec nejsledovanější sportovní akcí na světě. I ve velmi málo fotbalových Spojených státech vytvořil zatím poslední zápas národního týmu s Portugalskem divácký rekord ve sledovanosti sportovního přenosu hned po nedostižném americkém fotbalu. Poptávka tedy existuje a roste, nabídka jí půjde naproti. Kolik kvalifikačních míst na šampionát Asie potřebuje, aby na mistrovství hrála pravidelně fotbalově zatím marná Čína?

Sílící tah za penězi lze vysledovat i ve výběru a volbě pořadatelů posledních šampionátů – Jihoafrická republika (2010), Brazílie (2014), Rusko (2018) a Katar (2022). U poslední jmenované země však běží šetření, zda souboj o pořadatelství nepodpořila úplatky.

Fotbalového fajnšmekra asi jímá hrůza z představy mistrovství sestaveného z týmů podle zásob ropy a plynu, kupní síly či rozpočtu na úplatky pro hlasující funkcionáře. Útěchou pro něj může být fakt, a probíhající šampionát to potvrzuje, že o nejkrásnější zápasy se občas postarají ti největší outsideři jako Kostarika a o tu největší nudu naopak mistři, jako ti poslední ze Španělska.

Nejčtenější

Pilot otočil let v půlce Atlantiku zpět do Bruselu. Do cíle to měl stejně daleko

Airbus A330-301 společnosti Brussels Airlines na letišti v Bruselu

Na první pohled je to těžko pochopitelný manévr. Pilot airbusu aerolinek Brussels Airlines v polovině trasy téměř...

Penze v 67 letech. Experti ministerstva spočítali vyšší důchodový věk

Ilustrační snímek

Čtyřicátníci by měli jít do důchodu o rok a pětadvacátníci dokonce až o dva roky později, než je dnes nastavený...

Americký sen Made in China končí. Kvůli obchodní válce výroba ze země mizí

Ilustrační snímek

Kvůli obchodní válce Čína přestává být „továrnou“ USA a Donald Trump částečně dosáhl svého cíle. Byť celní válkou...

Kdo „podojil“ Slušovice. O konci družstva s kriminálním pozadím se mlčí

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Konec známého socialistického jednotného zemědělského družstva v obci Slušovice na počátku 90. let měl kriminální...

Propuštěn po 30 minutách. Agrofert mění šéfa pekáren United Bakeries

Ilustrační snímek

Agrofert ihned po skončení převzetí pekáren United Bakeries propustil ředitele firmy Ivana Fleka. V čele pekáren byl...

Další z rubriky

Penze v 67 letech. Experti ministerstva spočítali vyšší důchodový věk

Ilustrační snímek

Čtyřicátníci by měli jít do důchodu o rok a pětadvacátníci dokonce až o dva roky později, než je dnes nastavený...

Vedra svědčí prodejům klimatizací, rostou raketovým tempem

Ilustrační snímek

Na velká letní vedra si Češi za posledních několik let již začínají zvykat. Čím dál víc jich také začíná plánovat, jak...

Aktivisté vtrhli na valnou hromadu ČEZ, chtěli zastavit prodej Počerad

Aktivistka Greenpeace s kostýmem uhlí se jako minoritní akcionářka energetické...

Toto je stav klimatické nouze, vykřikovali aktivisté ekologické organizace Greenpeace, kteří pronikli na konání valné...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz