Firmy vztahy na pracovišti tolerují, sex v zaměstnání ne

  8:25aktualizováno  8:25
Jiskřivé pohledy při poradách, letmé doteky u kopírky, flirtovné poznámky u firemního kávovaru. Právě takto většinou začínají intimní vztahy na pracovišti. Podle odborníků jsou věcí v současném firemní prostředí naprosto běžnou a do značné míry i tolerovanou.

Vztahy na pracovišti jsou přirozené. Nesmí ale překročit určitou hranici. - Vztahy v práci. | foto: Profimedia.cz

"Je přirozené, že si lidé najdou partnera v prostředí, kde se často pohybují. Navíc navázat kontakt s kolegyní v práci je snazší než někoho oslovit na ulici," říká k tomu psycholog Tomáš Vašák. Navíc podle něj hraje roli, že o dotyčné osobě máme dost informací – je-li zadaná nebo co má ráda.

Pokud takové vztahy vzniknou, bývají do poslední chvíle skrývané. Problémem často bývá, že jde o vzplanutí ženatých či vdaných zaměstnanců, nebo se dotyční v druhém sledu bojí, že jim takový vztah "neposvětí" firma.

Přitom z pohledu práva do takového vztahu firma prakticky nemá co mluvit.

Právník

Z pohledu pracovního práva intimní vztah s kolegyní není problém, pokud nemá negativní dopad na plnění pracovních úkolů

"Z pohledu pracovního práva intimní vztah s kolegyní není problém, pokud nemá negativní dopad na plnění pracovních úkolů," vysvětluje advokát Jan Kozubek z Becker & Poliakoff. I firmy se dušují, že se takové vztahy nesnaží ve svých pracovních týmech prvoplánově vymýtit.

"Ano, takové věci se stávají i u nás ve firmě. Firma ale z pozice zaměstnavatele nemůže mít na tento aspekt života vliv," říká k tomu personální šéfka společnosti Henkel Irena Muchová. Podle ní však má samotný pár často zájem, aby nepůsobil na jednom pracovišti či oddělení. V Henkelu prý tak evidují několik manželství, která se zrodila právě na pracovišti.

Podle mnohých může být samotný dobře fungující vztah pro kolektiv a firmu přínosem. Citové pnutí mezi dvěma partnery je může vybičovat i k vyšším pracovním výkonům, jeden před druhým se chce pochopitelně ukázat v nejlepším světle. Navzájem se pracovně motivují.

Naopak pohromou pro atmosféru v pracovním týmu pak může být případný rozchod. "To bývá problém. Většinou se jeden z partnerů cítí ukřivděný a zraněný. Zraněný člověk většinou začne ubližovat a kopat kolem sebe," myslí si Tomáš Gřešek, odborník na řízení lidí.

Ještě ošidnější však je, když se podobný vztah vytvoří mezi šéfem a jeho podřízenými. Před tím varují nezávislí odborníci, stejně jako samotní personalisté z firem. V takovém případě rozhodně doporučují změnit místo jednoho z partnerů. "Na nevědomé úrovni má každý člověk tendenci protežovat své blízké. Je to součást vztahu. Často jde o velmi drobné projevy, ale pro ostatní v týmu jsou čitelné a nepříjemné," říká psycholog Vašák.

Někdy však hrozí i opačné riziko, tedy že nadřízený bude svého partnera paradoxně znevýhodňovat. "Každý jsme jiný a může se stát, že partner v roli nadřízeného může na situaci zareagovat tak, že je vůči svému partnerovi v roli podřízeného tvrdší a vyžaduje vyšší výkon, aby nezavdal příčinu ke spekulacím o své objektivitě," dodává k tomu personální šéfka obchodů Marks & Spencer v Česku, Slovensku a Pobaltí Dagmar Suissa.

Firmy: O sexu na pracovišti jen slýcháme

Tradičním folklorem mezi lidmi jsou také historky o samotném sexuálním styku v práci. Příběhy o "výkonech" v kanceláři, na firemní toaletě či ve výtahu snad někdy slyšel každý. Co je na nich pravdy?

"Určitě nechci tvrdit, že se to nestává, člověk zaslechne ledacos, ale osobně jsem při aktu nikoho nenachytala," říká personální šéfka Marks & Spencer Suissa. "V realitě si nic podobného neumím představit, nicméně připouštím, že to možné je," říká k tomu také Irena Muchová z Henkelu.

Lektoři, kteří při své práci učí manažery zvládat všemožné situace, vědí, že je to téma v mnoha firmách živé. Lidé prý většinou dělají, že o tom nevědí, a nechtějí to nijak kázeňsky řešit. A pak jen rozšiřují pikantní historky v hospodě.

"Jistěže se takové věci dějí a dít budou. Dokud bude sex přinášet uspokojení, budou ho lidé vyhledávat. Ovšem technologie jsou neúprosné. V zaměstnání už je dnes jen málo míst bez kamerového dohledu, a tak pokud vás neláká herecká dráha, dostaveníčka v práci nedoporučuji," říká kouč a psycholog Tomáš Vašák.

Hodně prý záleží na druhu firmy a prostředí. "Odlišná situace je na výrobní lince, ve skladě, v kanceláři, na služební cestě nebo na firemní akci," říká k tomu Gřešek.

Firmy to ale vidí nerady, především pokud k sexuálním excesům dochází v pracovní době. Takové počínání totiž může být i důvodem k výpovědi. "V pracovní době je zaměstnanec povinen vykonávat práci podle pracovní smlouvy. Jiné aktivity mohou být brány jako porušení smlouvy," říká advokát Kozubek.

Může mít sex v práci i nějaký přínos pro firmu?

Mnoho pozitiv na něm personalisté nevidí. Na jedno z mála si v nadsázce vzpomíná Tomáš Gřešek. "Měl jsem obchodního partnera – Němce. Mluvil skvěle česky. Když jsem se ho ptal, jak se naučil tak dobře česky, odpověděl pro mě dost překvapivě. Říkal, že má českou milenku a že při sexu se čeština dobře učí. S úsměvem dodal, že se tak naučil už několik jazyků," uzavírá historku Gřešek.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Další z rubriky

Polské hovězí se salmonelou skončilo v Česku ve školách a v nemocnici

Ilustrační snímek

Ze zhruba 700 kilogramů polského hovězího masa se salmonelou, které skončilo v Česku, se do tepelně upravených pokrmů...

Desítky zakázek bude nutné vyhlásit znovu, ministerstvu se ztratila data

Ilustrační snímek

Národní elektronický nástroj (NEN) má ulehčit zadávání veřejných zakázek, v novém roce však některým soutěžícím práci...

Mobilem od Applu platí desítky tisíc lidí, nástup je rychlejší než u Google

Apple Pay

Desítky tisíc klientů si během dopoledne aktivovaly placení mobilním zařízením od společnosti Apple v Česku. První...

Najdete na iDNES.cz