Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Firmy si samy vychovávají své budoucí zaměstnance

  1:00
Nejsou lidi, vyškolíme si je sami. To je přístup několika firem, které se v Česku rozhodly vzít učení do vlastních rukou, protože státní školy ovlivňovat příliš nemůžou. Zatím je jich jen pár desítek a stojí je to ročně desítky milionů.
Učiliště a střední školy má v Česku asi třicítka firem nebo sdružení, např. Škoda Auto. Vychovávají si hlavně budoucí manuálně pracující zaměstnance. Ilustrační foto.

Učiliště a střední školy má v Česku asi třicítka firem nebo sdružení, např. Škoda Auto. Vychovávají si hlavně budoucí manuálně pracující zaměstnance. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

"Odhaduji, že soukromé firmy zřizují nebo nepřímo podporují kolem třiceti škol a za posledních deset let vznikly jen tři," říká Petr Jadrný ze Sdružení soukromých škol.

"Stát podnikatele nepodporuje k vlastní výchově pracovníků," dodává Jadrný. Je to ztrátové, znamená to boj se státní byrokracií a hlavně si nijak podnik nemůže zavázat absolventy. Ti pak mohou jít ke konkurenci.

"Když odejdou alespoň k dodavateli, je to menší zlo," prohlásil nedávno personální šéf Škoda Auto Martin Jahn. Právě Škodovka má v zemi jako jediná třístupňovou školu od učiliště přes maturitní obory po vysokou.

Střední školu v Mladé Boleslavi letos opustilo na tři sta studentů, většina z nich zůstala pracovat pro Škodu. Kromě toho školí automobilka i učitele z jiných škol.

Vyučíme a zaplatíme
Zatím poslední firemní střední škola vznikla v Dobrušce, kde ji založilo sdružení podnikatelů Podorlické vzdělávací centrum v roce 2005.

"Mají naprostý nedostatek kvalifikovaných absolventů v perspektivních technických studijních a učebních oborech," vysvětluje pohnutky ředitel školy Vladimír Voborník. První rok přinesl úspěch.

"Jistota práce k nám přivedla vloni například celou třídu žáků s ukončeným třetím ročníkem oboru mechanik seřizovač a mechanik strojů a zařízení, aby si tady udělali maturitu," popisuje.

A zájem o studenty byl velký. Podle Voborníka většina z nich dostává během výuky i slušné "kapesné", za rok až dvacet tisíc. "My máme letos krizi," namítá Jan Rafaj, personální šéf společnosti Eltodo, která má vlastní učiliště už osm let a před dvěma lety přidala maturitní studium.

"Děti nemají zájem," pokračuje. Podle něj přišla první citelná krize před osmi lety, kdy se rozpadl socialistický systém učilišť v blízkosti velkých státních podniků. Kromě toho začaly vznikat nové obchodní školy a o dělnické profese ztratily děti i rodiče zájem.

"Jenže my budeme elektrikáře potřebovat pořád," podotýká Rafaj. Eltodo spravuje mimo jiné veřejné osvětlení nebo panáčky na přechodech.

Kampaň pro rodiče
Firmy si stěžují, že staří mistři jim odcházejí do důchodu a noví se nerodí. Ze čtyř set tisíc lidí bez práce má čtvrtina výuční list, ale nepracuje. Jednak to může být špatně zvoleným oborem, jednak výhodnějšími podmínkami sociální podpory.

"Budeme hledat i mezi nimi," říká mluvčí Metrostavu František Polák. "Na podzim chceme spustit náborovou kampaň a podpořit učně různými benefity, máme enormní nedostatek zedníků, tunelářů, svářečů, instalatérů nebo zámečníků i středního technického personálu," popisuje.

Rodiče dětí na základních školách chtějí přesvědčit o tom, že se vyplatí pro ně se vyučit. "Neznám případ, aby byl stavař týden nezaměstnaný," podotýká.

Stát nepomáhá
Založit soukromou střední školu je podle dobrušského ředitele první rok "za trest". Od státu dostanou menší peníze než státní školy.

"Musí se vydržet první školní rok při 60procentním normativu. To vám nikdy nemůže stačit ani na základní mzdy pro pedagogy, zároveň platíme pronájem budov i nábytku," popisuje materiální potíže Voborník.

On i ředitel školy pro Eltodo coby dlouholetý učitel si ale vychvalují princip sepětí s firmou. Žáci chodí na praxe, znají podnik a po vyučení si časem dodělají maturitu.

Největší soubor takzvaných firemních škol jsou učiliště a školy pod Svazem českých a moravských spotřebních družstev čili Coop. Učí se tam například obchodníci, prodavači, kadeřnice i číšníci.

Kromě řemeslníků a dělníků je na českém trhu největší poptávka po lidech schopných pracovat s počítačovými systémy. Po Škodě Auto s ekonomickou školou se do vysokého školství pouští i společnost Unicorn. Placené studium s příslibem stipendií otvírá na podzim.

"Potřebujeme jiné lidi, než chodí z nynějších vysokých škol. Chceme z Česka udělat místo, kde budou mladí lidé vyvíjet kvalitní software," říká šéf Unicornu Vladimír Kovář. O studenty se budou v první řadě kromě nich ucházet Siemens, Oracle, IBM nebo Microsoft.

Teplo z uhlí podraží o deset až třicet procent, říká zástupce tepláren

  • Nejčtenější

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

13. dubna 2024

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by...

Zlato místo bankomatu. Američané berou útokem zastavárny a zbavují se ho

15. dubna 2024

Vysoká cena zlata je pro mnohé jeho majitele jasným signálem, že právě nazrál čas jeho zpeněžení....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kdo je Tomáš Otruba. Klíčový muž v PPF a nový partner Renáty Kellnerové

16. dubna 2024  15:15

Největší česká finanční skupina PPF prochází personální i byznysovou proměnou. Jedním z hlavních...

Za zmizení 12 miliard dolarů trest smrti. Vietnam potrestal historický podvod

12. dubna 2024  17:58

Za největší bankovní podvod ve vietnamské historii padl ten nejpřísnější trest. Rozsudek smrti si u...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zlato raketově zdražilo. Mohou za to Spojené státy, Čína i Rusko

13. dubna 2024

Cena zlata pokořila historické rekordy a podle ekonomů se ještě zdaleka nemusí zastavit. Důvodem...

Za zájezd jen čtvrtinu předem, navrhuje EU. Cestovky s tím mají problém

19. dubna 2024

Premium Předem zaplaťte jen 25 procent a doplatek až čtyři týdny před odjezdem na dovolenou. Takový návrh...

Brusel vyčlenil půl miliardy eur na výroby munice, do Česka jdou tři procenta

19. dubna 2024

Dva české podniky uspěly v konkurenci evropských obranných firem, které se ucházely o finanční...

Ruské tankery mohou způsobit ekologickou katastrofu, varuje švédský ministr

18. dubna 2024

Švédský ministr zahraničí Tobias Billström varuje před ekologickou katastrofou, ke které by mohlo...

Google propustil 28 zaměstnanců, kteří stávkovali kvůli smlouvě s Izraelem

18. dubna 2024  19:30

Společnost Google propustila 28 zaměstnanců, kteří protestovali proti smlouvě, kterou firma...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...