1. Daňový únik
V řadě daňových rájů podnikání zatěžuje jen paušální daň nebo poplatek za existenci firmy. Pro českou firmu je tak výhodné stáhnout část svého českého zisku do offshoru.
Panama PapersODHALENÍ: Politici ukrývají bohatství v daňových rájích DALŠÍ JMÉNA: Mubarak, Messi i Jackie Chan WHISTLEBLOWER: Zdroj za informace nic nechtěl PUTINOVSKÁ STOPA: Miliardy ukrýval čelista i bankéř ČESKÁ STOPA: Na seznamu je i žena spojovaná s Rittigem NOVINÁŘKA: Češi v Panama Papers? Advokát Monsport, podnikatel Benda |
Jak to funguje? „Česká entita si založila partnera v Panamě. Předstírali obchodování, v závěru zdaňovacího období přišla z Panamy faktura za sankční nedodržení smlouvy. Česká firma zaplatila a takto se peníze vyvedly do Panamy,“ popisuje případ z minulosti Jiří Žežulka z poradenské firmy Apogeo a bývalý finanční detektiv daňové správy (rozhovor čtěte zde). Tehdy se podařilo prokázat, že zaplacené sankce byly účelové, správa doměřila několik milionů korun na dani z příjmů a podala trestní oznámení.
Dnes jsou úniky komplikovanější – podle šéfa Generálního finančního ředitelství Martina Janečka se používají půjčky, vklady, služby, převody nehmotného majetku, poskytování licencí apod. Finanční správa kvůli podezřením z úniků daní nejčastěji prověřuje Britské Panenské ostrovy, Seychely, Kypr, Nizozemsko, USA (Delaware) a Švýcarsko.
2. Veřejné zakázky
Příkladem je kauza předražených jízdenek pražského dopravního podniku, ze kterých profitovala firma Cokeville Assets z Britských Panenských ostrovů, zřejmě napojená na lobbistu Ivo Rittiga.
Panama je „tvrdý ráj“. Tam se buď něco skrývá, nebo legalizuje, říká expert |
Zakázku dostala firma Neograph s podmínkou, že Cokeville musí fungovat jako prostředník – z každé jízdenky šla polovina prostředníkovi, údajně za poradenské služby.
Podobné firmy s neprůhlednými vlastníky z daňových rájů za posledních osm let získaly v Česku veřejné zakázky za nejméně 244 miliard korun. Znamená to riziko korupce, neboť není zřejmé, jestli lidé, kteří o zakázkách rozhodovali, nejsou propojeni s tím, kdo na zakázce vydělá.
3. Zakrývání vlastníků
Offshory slouží k zakrývání majitelů českých firem nejen kvůli zakázkám. Někdy se tak skrývá osoba, kterou by vlastnictví majetku v Česku vystavovalo střetu zájmů. Třeba politik, státní úředník, manažer státní či polostátní firmy.
Dokumenty z Panamy chceme vidět na vlastní oči, říká šéf FAÚ Kazda |
V offshorové struktuře na čas skončila třeba strategická firma I&C Energo, kterou před osmi lety prodal ČEZ. Offshore vytvořil advokát Josef Brož, blízký spolupracovník tehdejšího šéfa ČEZ Martina Romana. Což na něj vrhlo podezření, že z koupě I&C Energo sám profitoval.
Přes daňové ráje se dají i sponzorovat politické strany. Pražský advokát Daniel Musil prostřednictvím několika offshorových firem a tuzemských „prázdných schránek“ sponzoroval půlmilionovými částkami někdejší vládní stranu Věci veřejné.
4. Tunelování firmy
Offshory se dají použít k vyvádění majetku ze společností. Byla přes ně tunelována třeba zkrachovalá firma Via Chem Group, kvůli níž letos v lednu policie zatkla 14člennou skupinu finančníků a právníků v čele s Petrem Sisákem a Ivo Halou. ViaChem vlastnila akcie, které Sisák a spol. chtěli před bankrotem dostat z dosahu věřitelů.
OTÁZKY A ODPOVĚDI: Co jsou a jak fungují daňové ráje |
V roce 2012 ViaChem uznala pohledávku vůči dvěma neprůhledným firmám z Britských Panenských ostrovů. Jiné offshorové firmě z Kypru pak na základě uměle vytvořeného dluhu nechala akcie ve výši 33 milionů korun.
Další offshorová firma pak ve ViaChem získala na základě sporného obchodu zástavní právo k akciím za téměř 200 milionů.
O dva roky později právníci Prahy 6, jednoho z ošizených věřitelů, zjistili, že zúčastněné offshorové struktury mají napojení na Sisáka a že celou operaci režíroval.