Firma Navatyp, která spravuje část pražských bytů, mlží o majitelích

  1:04aktualizováno  1:04
Vlivná stavební a developerská firma Navatyp, která spravuje výraznou část majetku města Prahy, dostává od něj zakázky za stovky milionů korun a rozprodává a staví horské apartmány ve Špindlerově Mlýně či v Rokytnici, má nové majitele.

Navatyp v Praze postavil komplex Na Hroudě. Podílí se také na řadě oprav. | foto: Navatyp

"Jsem jeden z významných akcionářů," potvrdil v rozhovoru pro MF DNES nový šéf Navatypu, a tedy i nový multimilionář či miliardář Petr Kuchár.

Hodnota firmy, proslulé těsnou vazbou na pražský magistrát i na politické špičky především z řad ODS, se odhaduje od stovek milionů do 1,5 miliardy korun.

Kuchár řídil 18 let stavební kolos Subterra, stoprocentně ovládaný dalším gigantem, firmou Metrostav. S Kuchárem také odešla do Navatypu už minulý měsíc část managementu Subterry.

Majetkové změny Navatypu, jehož původní majitel a zakladatel Richard Navrátil loni náhle zemřel a poté firmu vedli dědicové, se dokončovaly ještě v minulých dnech na valné hromadě. Firma se na ní také přejmenovala na Navatyp Group.

Kdo jsou další vlastníci stavebního podniku, životně napojeného na Prahu, je však zamlženo. Doslova.

Utajení finančníci
Noví majitelé Navatyp ovládají prostřednictvím pražské firmy Mist (anglický výraz pro slovo "mlha"), která minulý měsíc získala 100 procent jeho akcií.

Kdo stojí nyní za Mistem kromě Kuchára, jenž se stal předsedou jeho představenstva teprve předevčírem, je tajné. Kuchár nechce říci, jaký podíl v Mistu, potažmo Navatypu, má, a o dalších akcionářích mlčí.

"Mají jiný obor působení, než je v Navatypu, jsou to spíš finančníci a bankéři, je to finanční skupina. Jejich přání je, aby nebyli zviditelňováni a kontaktováni médii," uvedl Kuchár.

Několik na sobě nezávislých zdrojů blízkých Navatypu, ale i z dalších stavebních firem působících v Praze, tvrdí, že v pozadí nových majitelů stojí pražský lobbista, podnikatel v reklamě a šedá eminence pražského magistrátu Roman Janoušek spolu se zastupitelem Prahy 10 za ODS Tomášem Hrdličkou.

"Tak to je nesmysl," řekl k této variantě MF DNES Hrdlička. Další otázky, zda jemu osobně patří v Navatypu přímo nebo nepřímo nějaký podíl, už nechtěl komentovat. Janoušek na dotaz redakce neodpověděl.

Kuchár, který je kromě uznávaného odborníka ve stavebnictví i přítelem lidí z ODS včetně prezidenta Václava Klause, také účast Janouška či Hrdličky ve firmě odmítá.

"O tom jsem nic neslyšel ani jsem to nenašel v žádném rejstříku, není to pravdivá informace. Nevím, proč by to dělali," reagoval.

. Co je Navatyp

Středně velká stavební firma, její tržby loni přesáhly 1,5 miliardy korun, hrubý zisk byl 71 milionů. Firma proslula získáním řady pozemků a domů v Praze, ve Špindlerově Mlýně rozprodávala byty pražským radním a politici jezdí do jejích tamních hotelů. Zakázky od pražského magistrátu se na výkonech firmy podílejí více než třetinou. Pokladem je osm hotelů a restaurace na Staroměstském náměstí v Praze. Do konce srpna však bude polovina hotelů z firmy vyčleněna a ponechá si je rodina Navrátilů (zakladatelů). Navatypu zůstane hotel Gold v Českém Krumlově, Štekl v Hluboké nad Vltavou, penzion Miluška ve Špindlerově Mlýně a Titania v Karlových Varech. Navatyp v Praze spravuje 10 tisíc městských bytů, loni sám postavil 300 bytů. Nyní má rozsáhlé bytové projekty v Praze 5 a 13, v Praze 6 na Evropské má stavět administrativní centrum.

Stoprocentním vlastníkem firmy Mist byl ještě minulý týden podnikatel s bylinami pro tibetskou medicínu, speciální pedagog Karel Klesnil.

"Jako fyzická osoba podnikám i ve stavebnictví a při té příležitosti jsem se seznámil s panem Kuchárem. Moje firma pak posloužila k převzetí Navatypu," vysvětlil. Zda je spolupodílníkem Mistu i dnes, nejdříve musel zjistit a potom řekl, že už ne.

Mist sídlí v Praze 10, kde působí i Hrdlička, a má i v pražském stavebnictví své aktivity. Nedávno se úspěšně účastnil výběrového řízení na rekonstrukci a využití bývalého kulturního domu Eden právě v Praze 10. To však bylo poté zrušeno.

"Mist tam byl s obchodními partnery. Kdo to byl, to vám nemůžu říct," řekl Klesnil.

Navatyp za 100 milionů
Kolik Navatyp stál, obestírá také mlha. Kuchár říká, že šlo o částku okolo 100 milionů korun. Navrátilovi si totiž podle něj nechají část hotelů, což má být drtivá tržní hodnota Navatypu. "Proto nebyla cena stovkách milionů," řekl Kuchár.

Podle developerů oslovených MF DNES mají však jen jednotlivé budovy či projekty Navatypu hodnotu stovek milionů, včetně sídla firmy v paláci Vltava v Revoluční ulici v Praze.

"Tipl bych si cenu Navatypu i bez hotelů nejméně na půl miliardy," uvedl jeden z pražských podnikatelů v realitách.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Desítky lidí se otrávily ve špičkové španělské restauraci. Žena zemřela

Ilustrační snímek

V restauraci RiFF ve španělské Valencii, zmíněné v prestižním michelinském průvodci nejlepších podniků, kde se můžete...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Zásilkovna vytáhne do boje s Českou poštou, začne doručovat balíky

Ilustrační snímek

Česká přepravní společnost Zásilkovna, která se zabývá výdejem zboží z e-shopů, začne na jaře doručovat také balíky....

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Další z rubriky

Popelnice ke každému domu. Eko-kom má vlastní recept, jak zvýšit recyklaci

Toto jsou nové podzemní kontejnery za skoro milion korun. Někteří jihlavští...

Barevné popelnice k rodinným domům a větší dotřiďování směsného odpadu jsou hlavními návrhy Eko-komu, společnosti...

Z náklaďáku do traktoru. Chybějící řidiče v zemědělství mají vykrýt špeditéři

Na statku v Oticích se v pátek utkali nejlepší mladí traktoristé.

Čeští zemědělci si dlouhodobě stěžují na nedostatek kvalifikovaných pracovníků. Problém s lidmi schopnými řídit...

Dopis pošta doručí jen jednou týdně. Vybranou zásilku až za tři dny

Ilustrační snímek

Česká pošta šetří, nestíhá tak doručovat včas, a proto plánuje, že některé druhy zásilek bude roznášet méně často než...

Najdete na iDNES.cz