Firemní školky půjde odečíst z daní, pokud projde Nečasův balíček

  8:42aktualizováno  8:42
Soukromé firmy si spočítaly, že je levnější vybudovat vlastní školku než si hledat nového zaměstnance jako náhradu na matku, která zůstane na rodičovské dovolené. Zákon u nás ale zatím neumožňuje odečíst si náklady na školku z daní. To se však může brzy změnit.

Firmy si spočítaly, že je levnější provozovat vlastní školku, než hledat náhradu za matku na mateřské. Ilustrační foto | foto: Josef Vostárek, MF DNES

Na výhodnost firemních školek poukázala minulý týden na svém semináři Česko-německá obchodní průmyslová komora. A jak zjistila MF DNES, vláda bude mít už tento týden na stole zákon, který podnikům pomůže odečíst si náklady na školku z daní.

"Náklady na hledání náhrady za maminku se pohybují v řádech desetitisíců až statisíců. Čím kvalifikovanější práci žena vykonávala, tím obtížnější a dražší je najít náhradu," říká Lucie Tieslerová z firmy Anderson Williger, která podnikům hledá nové zaměstnance.

Jde-li o normální úřednici v bance, stačí firmě k nalezení člověka 20 až 30 tisíc korun. Pokud však žena vykonávala hodně důležitou funkci, šplhají náklady až k půl milionu.

"Průměrné náklady se pohybují mezi 6 až 10 tisíci eur," říká Wilfried Lütkemeierová, jejíž nadace v Německu organizuje předškolní vzdělávání. "A to do toho nepočítám výdaje za zaškolování," říká Lucie Tieslerová. "Oproti tomu činí náklady na dítě ve firemní školce přibližně pouhých dvanáct tisíc korun," doplňuje ji Wilfried Lütkemeierová.

Školkám legislativa zatím nenahrává

O firemních školkách u nás firmy přemýšlely už před dvěma lety, kdy byla na trhu práce velká konkurence a zároveň se rodilo nejvíce dětí v novodobé historii. Školky jako formy zaměstnaneckých benefitů, podobně jako jsou stravenky nebo připlácení na dovolenou, pomáhají ženy udržet a přilákat nové.

Nakonec však podniky u nás od investic do školek odradila nejasná situace v daních, respektive to, že by si školku nemohly odečíst z daní. Takže zatím nevznikla ani jedna. "O školce uvažujeme a informujeme se, kde se dá. Bohužel zatím není situace z hlediska daní moc jasná," povzdechl si Martin Slabihoudek ze Škoda Auto.

Jen někteří zaměstnavatelé, jako jsou například České aerolinie, zřídili hlídací koutek nebo předplácejí místa v soukromých školkách pro děti svých zaměstnanců. Problém je, že si pak takové náklady mohou jen velmi problematicky odečíst z daní.

Na zákon čekají desítky firem

Podniky teď netrpělivě čekají na nové zákony, které by umožnily odečíst si zřízení školky či jeslí z daní. Což půjde možná již brzy. Už tento týden jde do vlády nový balíček prorodinných opatření, který připravil tým ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase.

Podle něj bude možné si z daní odečítat nejen náklady na vybudování, ale i na provoz předškolního zařízení. "Děláme vše pro to, abychom to stihli dát ještě tento týden," říká ředitelka legislativního odboru ministerstva Naděžda Břeská.

CO JE
V BALÍČKU

Novinky ministra Nečase

- otcové budou mít nárok na dovolenou po narození potomka
- matky na rodičovské si budou moci přivydělat hlídáním až tří dalších dětí, aniž by odváděly daně
- firmy si zřízení školek, miniškolek a jeslí i jejich provoz budou moci odečíst z daní
- zmenší se byrokracie a hygienické normy pro firmy, které si budou chtít založit miniškolky o celkem čtyřech dětech

Nečasův balíček tak půjde ke schválení vládě coby jeden nový zákon s pěti různými opatřeními, z nichž dvě jsou úplné novinky: nárok na otcovskou dovolenou po narození dítěte a možnost vybudovat miniškolky - soukromou nebo firemní.

"Ženy jsou teď u nás v hodně svízelné situaci. A ještě pár let budou. Ve školkách nejsou místa a dát dítě do jeslí je prakticky nemožné," říká Markéta Franková, jednatelka firmy, která nabízí pomoc českým podnikům při zřizování školek.

"Firmě, která má svou školku, prakticky odpadá problém s hledáním náhrady za matku a zároveň si tak zajišťuje, že se ženy nepřesunou ke konkurenci. Žena, která má šanci dítě umístit do normální školky, si změnu zaměstnavatele dobře rozmyslí," dodává Markéta Franková.

Nečasův prorodinný balíček má i přes demisi vlády šanci projít. Jediné připomínky, které k němu zatím jsou, se týkají požadavků na vyšší kvalifikaci lidí, kteří budou chtít pracovat jako "chůvy" v miniškolkách.

  • Nejčtenější

Socialismus se vrací, ne z Východu, ale ze Západu, řekla Šichtařová

Evropská unie je promořená neomarxisty, Česko je však prozatím oázou klidu. Takový je názor ekonomky Markéty...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Platit se bude za všechny dovezené mobily, řekl šéf OSA v Rozstřelu

Pořadatelé koncertů, média, sportbary, hotely, ale i spotřebitelé, kteří si kupují flash disky nebo CD a DVD nosiče. Ti...

Dvacet hodin ve vzduchu. Z New Yorku míří první přímý let do Sydney

Z letiště v New Yorku letí první let bez mezipřistání s destinací v australském Sydney. Letadlo australské aerolinky...

Žluté lány musí zmizet. Zemědělce čeká omezení plochy vysetých plodin

Tisíce zemědělců v posledních týdnech rozměřovaly pole a lámaly si hlavu nad tím, jak je co nejvýhodněji rozdělit....

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Dějiny čtvrcení v Praze. Nejděsivější případy rozřezaných těl

Děsivé kriminální případy. O těchto čtyřech vraždách mluvila celá republika. Brutální a hrůzostrašné „kouskování“...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky
Premium

Humanoid do každé firmy: mít robota je in. V Česku je jich už dvacet

V Česku se šíří móda programovatelných robotů, kteří baví zákazníky. Umí tančit, odpovídat na otázky a třeba i potřást...

Levnější naftu tirákům. České speditéry drtí konkurence, žádají slevy

Podíl českých šoférů na mezistátní přepravě zboží už pátým rokem strmě klesá. Na jejich místa se tlačí společnosti z...

Platit se bude za všechny dovezené mobily, řekl šéf OSA v Rozstřelu

Pořadatelé koncertů, média, sportbary, hotely, ale i spotřebitelé, kteří si kupují flash disky nebo CD a DVD nosiče. Ti...

VIDEO: Dražba designových láhví Pilsner Urquell pomůže lidem na vozíku

Pivovar Pilsner Urquell představil kolekci deseti designových láhví, které mohou čtenáři iDNES.cz vydražit v tradiční...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz