Finanční úřady nestíhají kontroly firem, v Praze přijdou jednou za sto let

  1:56aktualizováno  1:56
Finanční úřady v Praze a dalších velkých městech nestíhají kontrolovat firemní účetnictví. Podle nejnovějších statistik ministerstva financí tak v některých oblastech mohou podniky na dopis s modrým pruhem čekat i více než století.
Do některých firem kontrola dorazí jednou za víc než sto let. Ilustrační foto

Do některých firem kontrola dorazí jednou za víc než sto let. Ilustrační foto | foto: shutterstock.com

Například do firmy na Praze šest přijde kontrola z finančáku jen jednou za 139 let. Naproti tomu k firmám a k živnostníkům v Konicích na Prostějovsku chodí dost často – každé tři roky. Vyplývá to z nejnovějších údajů ministerstva financí za loňský rok.

"Trend je už několik let, že Praha a velká města jsou z pohledu daňových poplatníků mnohem zajímavější, stěhují se tam z malých měst," říká Tomáš Pelikán z poradenské společnosti Terrinvest.

Ten údaje o bezmála 200 finančních úřadech dává dohromady a zveřejňuje je už pátým rokem, za což na sebe v minulosti přivolal hněv ze strany ministerstva. "Vadilo jim, že když se databáze zveřejní, budou mít firmy tendenci se sídlem něco udělat," říká Pelikán.

O tom, že na tom něco je, svědčí nárůst počtu firem se sídly v Praze a v Brně a boom společností, které se přesuny sídel živí. Podle společnosti Creditinfo se během loňského roku přesunulo do Prahy 5 587 firem.

"Finančák nás dusil"

"Přehlásili jsme firmu, aby nás místní finanční úřad tak nedusil," uvedla vedoucí pracovnice firmy, která více než patnáct let sídlila na Hodonínsku a od loňského prosince je už na pražské adrese. Důvodem pro přesun může být nejen snaha vyhnout se administrativní zátěži takových kontrol, ale také útěk před závistí na malém městě.

jak chodí kontroly

Číslo u obcí udává, za kolik let se tu ve firmě průměrně opakuje kontrola.

Konice............................3
Bruntál...........................4
Blansko.........................4
Pacov............................5
Telč...............................5
Valašské Klobouky........5
Vlašim...........................7
Mor. Budějovice............7
Hustopeče....................7
Bystřice p. Host............7
Dobříš..........................7
Votice...........................7
Rožnov p. Radh...........7
Poděbrady...................7
(...)
Kadaň.........................63
Ostrava III...................64
Praha 4......................65
Praha 8......................74
Praha 7..................... 81
Ústí nad Labem.........83
Pardubice..................85
Holice........................86
Praha-Modřany.........91
Praha 1...................105
Praha 3...................115
Praha 2...................125
Praha 10.................134
Praha 6...................139

Pramen: Terrinvest

Dlouhodobě žebříček nejbezpečnějších oblastí z hlediska daňových kontrol vede Praha 6 (Dejvice, Ruzyně), Praha 10 (Vršovice) a Praha 2 (Vinohrady). Tam perioda, za kterou hrozí návštěva kontrolorů, neklesla za posledních pět let pod sto let.

Za uplynulý rok přibylo na "šestce" několik tisíc nových nebo přestěhovaných firem, odhaduje tamní finanční úřad. "Abychom zabránili tomu, že se sem přesouvají pouze kvůli nízké pravděpodobnosti kontroly, chodíme na místní šetření a ověřujeme si, jestli tu skutečně sídlí. Máme už vytipovaná místa, kde se koncentrují," říká Anna Müllerová, šéfka tamního finančního úřadu. Má na mysli především firmy snažící se skrýt nelegální aktivity před zraky berních úředníků.

Podle informací Creditinfo z obchodního rejstříku je v Praze rekordmanem v počtu rezidentů obyčejný činžák na Žižkově v Bořivojově ulici 35, který hostí 931 podnikatelů. Ještě víc jich "sedí" na náměstí Republiky číslo 30 v Plzni, kde je 951 podnikatelů, převážně živnostníků-cizinců.

Tisíc firem na jedné adrese

Něco takového není nelegální, podnikatelé totiž nemusí být v místě fyzicky přítomni. Stačí, když mají v sídle označení firmy a někdo tam za ně oficiálně přebírá poštu. Když se však ohlásí na kontrolu finančák, musí si firma pronajmout prostory pro jednání. Na druhou stranu tím, že si podniky přesunou své sídlo do většího města, na sebe mohou úřad spíš upozornit.

U koho bude kontrola, totiž pomáhá finančákům vybrat počítačový program, který upozorní na některá riziková chování plátců daně. Vedle změny sídla k nim také patří sídlo na hromadné adrese nebo nepřihlášení se k platbě DPH.

"Fiktivně založených firem odhalíme tak do deseti ročně," říká Miloslav Vágner, šéf českobudějovického finančního úřadu. Ten se zařadil s kontrolami jednou za 47 let do čela třetí desítky nejméně aktivních.

Úřad loni při kontrole doměřil firmám 150 milionů korun na daních. Největší problém jsou dle Vágnera aktuálně takzvané kolotočové podvody, kdy firmy od státu neoprávněně inkasují vratku DPH.

To v Konicích s nejmenším počtem firem v republice a s nejčastějšími kontrolami, doměřili loni jen 67 tisíc. Nejčastější prohřešky jsou neoprávněně zaúčtované výdaje nebo odpisy hmotného majetku.

"Na malém městě jsou podnikatelé ještě poctiví, nesnaží se obcházet zákony," soudí Ludmila Stavělová, ředitelka tamního berního úřadu. Na firmu či živnostníka tam vyjde kontrola jednou za tři roky. Podle Stavělové však nedochází k útěku firem z dosahu úřadu do větších měst. Loni se podle ní odstěhovala jediná, několik firem ukončilo činnost úplně, protože zkrachovaly.

Autor:

Nejčtenější

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Podnikatelský „zázrak“ socialismu. Za úspěchem JZD Slušovice stála StB

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Fenomén, socialistický zázrak – tak se o třítisícových Slušovicích obvykle mluví. Legenda praví, že JZD Slušovice byl...

Obchod s vyřazeným zbožím skupuje věci, které nechtějí ani některé řetězce

ilustrační snímek

Skleničky, hrnečky, brýle, baterie, džíny, sekačky na trávu, sponky do vlasů nebo krém na ruce, to je jen zlomek toho,...

Kdo „podojil“ Slušovice. O konci družstva s kriminálním pozadím se mlčí

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Konec známého socialistického jednotného zemědělského družstva v obci Slušovice na počátku 90. let měl kriminální...

Hypermarkety začaly znovu brát stravenky. Pokladny rozdělí nákup

pokladní, ilustrační snímek

Velké obchody v Česku až na výjimky opět berou stravenky. Od června je možné jimi platit i za nákupy potravin v...

Další z rubriky

Poplatek za ubytování se bude týkat i Airbnb. Poslanci se hádali o jeho výši

Ministryně financí Alena Schillerová

Ubytovací poplatek se bude od příštího roku vztahovat i na ubytovatele v soukromí, tedy na Airbnb. Sněmovna to...

Hypermarkety začaly znovu brát stravenky. Pokladny rozdělí nákup

pokladní, ilustrační snímek

Velké obchody v Česku až na výjimky opět berou stravenky. Od června je možné jimi platit i za nákupy potravin v...

Když důchod nestačí. Senioři v nájmu mají problém vyjít s penězi

Důchodkyně

Zůstat ve stáří sám znamená pro desítky tisíc lidí také existenční pohromu. Zatímco osaměle žijící muži-senioři zaplatí...

Najdete na iDNES.cz