Finanční žraloci útočí. Zadlužené Vítkovice jdou ve stopách Sazky

  18:35aktualizováno  18:35
Skupina Vítkovice prochází obtížným obdobím. Impérium českého strojírenského krále Jana Světlíka zhoršuje hospodaření, navíc je pod palbou. Finanční žraloci, kteří kolem Vítkovic léta kroužili, právě zahájili frontální útok.

Billboard vyzývající věřitele Vítkovic, který nechala společnost Wetag umístit i v centru Ostravy. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Obchodníci pro nájezdníky na Vítkovice skupují vítkovické dluhy. Budují jim tak pozice pro ovládnutí Světlíkovy skupiny v insolvenčních řízeních. Kdo přesně vede tažení, jež má dovršit nepřátelské převzetí Vítkovic, není známo.

Je ale pravděpodobné, že důležitou roli hraje Karel Komárek, majitel investiční skupiny KKCG. Minoritní vítkovický podílník a zkušený nájezdník na oslabené firmy.

Komárek se před šesti lety stal spolu s Petrem Kellnerem, majitelem skupiny PPF, hlavním aktérem nepřátelského převzetí Sazky. Mělo podobnou předehru. Také útoku na Sazku předcházela finanční krize loterijního obra. V létě roku 2009 firmu se čtyřmiliardovým obratem a ročním ziskem 1,25 miliardy korun dohnaly staré mnohamiliardové dluhy z megalomanské stavby hokejové haly, známé dnes jako 02 arena.

Vítkovice v číslech

Celkem 11,1 miliardy korun činily výkony strojírenské skupiny v roce 2015.

Minus 82 milionů korun dosáhla v loňském roce ztráta skupiny

Devět firem ze skupiny bylo loni ve ztrátě z celkových 24. Předloni pouze šest.

Finanční investoři v čele s PPF a KKCG tehdy začali skupovat dluhy Sazky a poslali ji do konkurzu, který dirigovali Kellner s Komárkem jako největší věřitelé. Spolu nakonec Sazku koupili. Aréna připadla Kellnerovi, loterie Komárkovi a jen loni mu vydělaly 994 miliony korun.

Komárek dnes odmítá, že by stál za současným tlakem na Vítkovice tak jako před lety na Sazku. „Není to pravda,“ říká Komárkova mluvčí Dana Dvořáková. Proti ale hovoří Komárkův letitý zájem o Vítkovice, kapitálová síla i zkušenost ze Sazky.

O Vítkovice usiloval už před jedenácti lety, kdy zkoušel akcie koupit od Světlíkova tehdejšího společníka Davida Berana. Světlík ho do firmy nepustil. Komárek však získal ve skupině aspoň minoritní podíl. Z obou mužů jsou od té doby nepřátelé. Vedou přes deset let právní válku. Komárkovi právníci Světlíka tvrdě grilují na každé valné hromadě. Šéf KKCG čeká na novou příležitost. Letos se zdá, že ta pravá chvíle nastala.

Zlé časy Vítkovic

Světlík je dnes totiž oslaben podobně, jako byl šéf Sazky Aleš Hušák v roce 2009. Vítkovice nezažívají dobré časy. Skupina zastřešená holdingovou firmou Vítkovice, a. s. loni prodělala 82 milionů korun (rok předtím přitom měla zisk 342 milionů.) Dolů šly tržby i výkony.

Nevede se klíčovým dcerám. Jeden z pilířů – Vítkovice Power Engineering – loni prodělal 453 milionů. O rok dříve držel aspoň symbolický třímilionový zisk. V dubnu podala na Power Engineering brněnská firma Wetag insolvenční návrh.
Další pilíř skupiny, Vítkovice Heavy Machinery, sice za poslední rok vybředl ze ztráty, při téměř čtyřmiliardových tržbách má ale jen 50milionový zisk. Ve ztrátě jsou dcery Mechanika či Gearworks. Vítkovice Hammering, rychlokovárna za dvě miliardy korun, kterouVítkovice spustily v roce 2011, nezačala ještě vydělávat, zato má po splatnosti stamilionové dluhy.

Generální ředitel společnosti Vítkovice Jan Světlík je známý i jako milovník a...

Generální ředitel společnosti Vítkovice Jan Světlík je známý i jako milovník a sběratel českého výtvarného umění. (Srpen 2003)

Karel Komárek na snímku z roku 2008 (49 miliard korun)

Majitel investiční skupiny KKCG Karel Komárek na snímku z roku 2008.

Vítkovičtí šéfové vysvětlují, že skupinu trápí „jen“ opožďování plateb za velké zakázky. Jenomže důležité projekty, jako prestižní stavba elektrárny v Turecku za 11 miliard korun, váznou. Hrozí z nich ztráta. Vítkovicím rostou dluhy, klesá hotovost na účtech. Ideální šance pro nájezdníky.

Záchranný klub se drolí

Světlíkovy finanční trable má řešit nové financování od „klubu“ věřitelských bank, tedy garance a úvěry v celkové výši 6,8 miliardy. Vítkovice o něm jednají už rok. Ještě v únoru navíc doufaly ve dvojnásobnou částku. Minulý týden se vítkovický bankovní klub otřásl. Jeden z členů – Raiffeisenbank – prodal vítkovickou pohledávku převyšující 800 milionů korun a z klubu vycouval.

„Nic se neděje, klub se nerozpadl, jednání pokračují,“ ujišťuje vítkovická mluvčí Eva Kijonková.

Potvrzují to i bankéři. Ale jejich soudržnost je vystavena tvrdé zkoušce. Obcházejí je finanční žraloci. Někteří skrytě, jiní otevřeně jako finančník Pavol Krúpa, který se marně pokoušel koupit už pohledávku Raiffeisenbank. „Oslovil jsem teď Českou spořitelnu, Komerční banku, HSBC a Unicredit. Na reakci čekám,“ řekl MF DNES.

Potvrzeno: dluhy Vítkovic vůči Raiffeisenbank koupil Martin Ulčák

Skupují se i pohledávky obchodních partnerů Vítkovic. Před měsícem se v Ostravě objevily dokonce billboardy vyzývající věřitele k prodeji. Komárkova mluvčí Dvořáková vylučuje, že by za tím byla KKCG. „My o pohledávky Vítkovic zájem nemáme, o odkupu neuvažujeme.“

Jenomže je jedno, kdo nakupuje. Podstatné je, kdo platí. Případně kdo později shromážděné pohledávky fungující jako klíče k Vítkovicím převezme.

Podobnost současného dění s útokem na Sazku bije do očí.

Komárka za současným skupováním vítkovických dluhů tuší i sám Světlík. „KKCG se roky snaží ovládnout Vítkovice všemi prostředky, tedy i přes nákup pohledávek,“ říká.

Vítkovice jako Sazka?

Také zadlužená Sazka jednala před šesti lety o řešení své finanční krize měsíce s klubem věřitelských bank. V jejím klubu hrála důležitou roli Česká spořitelna, Komerční banka a Raiffeisenbank. Podobně jako dnes ve Vítkovicích.
Raiffeisenbank koncem roku 2010 jako první z bank věřitelský klub Sazky opustila a svou pohledávku v Sazce prodala realitnímu magnátovi Radovanu Vítkovi. Brzy se ukázalo, že pro Sazku to byla osudová rána.

O pár dní později se klub úplně rozpadl. Své pohledávky v Sazce prodala i Komerční banka a šance na úvěry pro loterijní firmu padla.

Tehdy to vypadalo jako Vítkův útok. Nájezdník byl ale v té době už domluvený s PPF. Jakmile měl Vítek dluh Sazky pod kontrolou, PPF a KKCG vystoupily z ústraní, pohledávky od něj převzaly a Sazku poslaly do insolvence.

Podobností příběhu Vítkovic a Sazky je ale v této chvíli vidět mnohem víc. Tak třeba auditorem Sazky před krachem byla společnost BDO. Ta ověřuje i účetnictví Vítkovic. Finančním ředitelem Sazky před pádem byl Jan Prádler. Než firma zkrachovala, zkušený expert na krizové financování vycítil, že je konec, a Hušáka opustil. Před pár měsíci týž Jan Prádler nastoupil ke Světlíkovi. A velmi rychle odtud zase vycouval.

Jan Prádler, předseda představenstva a spolumajitel energetické společnosti...

Bývalý finanční ředitel Sazky Jan Prádler

Podnikatel Martin Ulčák

Podnikatel Martin Ulčák

A teď jeden hodně zajímavý moment: Hušákovi v Sazce pomáhal ustát krizi letitý obchodní partner Martin Ulčák. Ten je i Světlíkovým partnerem, také s ním léta spolupracuje. Jak zaznělo na pondělní valné hromadě Vítkovic, právě Ulčák je kupcem, který minulý týden získal vítkovické pohledávky od Raiffeisenbank (psali jsme zde).

V tom případě se rýsuje jeden významný rozdíl proti Sazce: Díky Ulčákovi se Světlíkův dluh zatím nedostal do rukou jeho nepřátel, nájezdníků. Možná i proto Světlík říká: „Sazku se KKCG převzít povedlo, ale pozice KKCG ve Vítkovicích je naprosto odlišná. Se Sazkou bych Vítkovice nesrovnával.“

Útok na Světlíkovo impérium se však teprve rozjíždí a až následující týdny a měsíce ukáží, co se Komárek, Ulčák a další finanční žraloci specializovaní na pohlcování oslabených soupeřů v posledních letech naučili. Bude to ještě napínavý příběh.

Nejčtenější

Letištní halu v Düsseldorfu zaplavily kufry, cestující museli odletět bez nich

Na letišti v německém Düsseldorfu zůstalo kvůli poruše přepravního systému 2...

Stovky cestujících, kteří odlétali ve středu ráno z letiště v německém Düsseldorfu, potkala nečekaná komplikace. Kvůli...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Rozkazy od Pamely přímo do ucha. Tak se pracuje ve skladu Albertu

V distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové využívají technologii...

Po distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové se pohybují lidé se sluchátky s mikrofonem. Po skladu se...

Mana chce expandovat se svým "jídlem budoucnosti", shání miliardu

Velký boom za sebou mají nápoje Mana, v kartonovém obalu se vyrábí v Německu.

Její majitelé začínali v garáži, dnes zaměstnávají přes sedm desítek lidí. Řeč je o společnosti Heaven Labs, která pod...

Airbus představil nový koncept letadla, design křídel čerpá z přírody

Koncept Airbus Bird of Prey, představený v červenci ve Velké Británii

Největší evropský výrobce letadel Airbus před několika dny představil svůj nejnovější koncept. Jmenuje se Bird of Prey...

Další z rubriky

Krizí v posledních letech prošla většina firem. Nejvíc straší kyberútok

Zasedací místnost v coworkingovém centru ImpactHub Brno.

Sedm z deseti firem prošlo v posledních pěti letech krizí. Většinu z nich postihla několikrát. Nejčastějšími důvody...

ČNB do pololetí zadržela 743 padělaných bankovek, o třetinu méně než loni

Padělaná eura.

Česká národní banka zadržela v prvním pololetí letošního roku 743 padělaných a pozměněných bankovek a mincí. To je o...

Retro je v kurzu. Klasické socialistické výrobky přežily i samet

Na stavebnici se za socialismu stály fronty. Otto Wichterle z ní dokonce v roce...

Kofola, Mototechna, Favorit nebo Merkur. To jsou značky, které se v průzkumu agentury Médea Research zaměřeného na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz