Prodávala pojištění bez maturity, doklad zfalšovala. Firma ji vyhodila

  12:25aktualizováno  16:19
Centrální banka zjistila, že finanční poradkyně společnosti OVB zfalšovala maturitní vysvědčení. Firma s podvodnicí ukončila spolupráci. U OVB jde o druhý takový případ, na který ČNB narazila.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Finančně-poradenská společnost OVB Allfinanz má problém. Její poradkyně Naděžda Vyhlídalová z Borohrádku skoro dva roky pojišťovala lidi bez potřebné kvalifikace. Aby mohla prodávat pojistky, zfalšovala maturitní vysvědčení. Podle zákona totiž prodejci pojištění musí mít nejen dokončené středoškolské vzdělání, ale musejí absolvovat i odborné zkoušky. V registru pojišťovacích zprostředkovatelů je přitom Vyhlídalová zapsána od května 2013.

Na to, že poradkyně OVB doklad zfalšovala, přišla centrální banka, která na finanční sektor dohlíží. „Informaci jsme obdrželi na základě externího podnětu,“ informovala mluvčí ČNB Kateřina Bartůšková. Tedy dá se říct náhodou. ČNB maturitní vysvědčení automaticky neprověřuje, to je totiž odpovědnost firem, pro které mají lidé prodávat pojištění. „Nadřízený pojišťovací zprostředkovatel ověřuje – a před ČNB prohlašuje – že jednotliví podřízení pojišťovací zprostředkovatelé splňují všeobecné předpoklady pro zápis do registru,“ doplnila Bartůšková.

Reakci Vyhlídalové se nepodařilo získat, nezvedala telefon. Centrální banka jí nařídila, že má zaplatit náhradu nákladů řízení ve výši tisíc korun. Zároveň dostala měsíc na to, aby doložila platný doklad o absolvování střední školy. Tato lhůta ještě plyne. „Nadále trvá pozastavení činnosti, rozhodnutí o výmazu z registru bude vydáno v nejbližší době,“ sdělila mluvčí ČNB.

Vyhazov

Společnost OVB tvrdí, že Vyhlídalovou vyhodila. „Smlouva o spolupráci mezi naší společností a paní Naděždou Vyhlídalovou byla ze strany naší společnosti v minulosti vypovězena, další spolupráci naše společnost nepředpokládá,“ řekl mluvčí firmy Dušan Pavlů. Nicméně pracovnice centrály redakci do telefonu sdělila, že spolupráce končí až k 30. dubnu.

Jedná se přitom už o třetí zjištěný případ zfalšovaného dokladu o ukončeném středoškolském vzdělání, na který ČNB narazila. Další dvě falešná maturitní vysvědčení centrální banka odhalila loni. Oba poradci už byli vymazáni z registru, a přišli tak o možnost pojištění prodávat. Miroslav Krulich z Brandýsa nad Labem byl rovněž poradcem OVB, Věra Špaková z Ostravy pracovala pro společnost Raiffeisen finanční poradenství.

OVB tvrdí, že nemůže ověřovat pravost dokumentů. „Naše společnost, stejně jako jakýkoliv jiný subjekt, může jen stěží ovlivnit a zjistit, zda jí třetí osoba předkládá falsum nějaké listiny či nikoliv,“ tvrdí Pavlů. „Pravost dokladů o vzdělání nezkoumáme a nesetkali jsme se dosud s žádným případem, kdy by vyšlo najevo, že doklad o dosaženém vzdělání byl zfalšován,“ přidává se mluvčí konkurenční firmy Broker Consulting Jan Lener.

Všichni poradci maturitu ovšem nemají. To přiznává například i poradenská firma Partners. „Jedná se zhruba o 3 procenta z celkových 2 100 našich poradců. Jsou to především poradci s dlouhodobou praxí, kteří začínali v době, kdy maturita nebyla ještě podmínkou - před rokem 2009. Průběžně s nimi řešíme, aby si požadované vzdělání dodělali,“ vysvětlila Gabriela Kudrnová Beránková, ředitelka HR a vzdělávání společnosti.

Autor:

Nejčtenější

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Zemřel Štěpán Popovič, uznávaný manažer, který pomohl Petru Kellnerovi

Předseda představenstva a generální ředitel AGC Flat Glass Czech Štěpán Popovič

Ve věku 73 let zemřel Štěpán Popovič, nejvýraznější polistopadový manažer, který působil na severu Čech, a jeden z...

Jak vyvést stamiliony z dopravního podniku? Plán vznikal už v roce 2016

Bývalý ředitel DPMLJ Luboš Wejnar, jehož v roce 2017 spolu s Pavlem Šulcem...

MF DNES rozplétá složitou korupční síť, kdy se lidé napojení na firmu BusLine pokoušeli vytunelovat a zničit liberecký...

Druhý měsíc bez zakázek. Aerolinky přestaly objednávat letadla Boeing

Zaparkované Boeingy 737 MAX v továrně ve městě Renton na severovýchodě USA

Krize společnosti Boeing nekončí. Jeden z největších výrobců letecké techniky na světě oznámil, že už druhý měsíc v...

U táty a u mámy je dobře. U rodičů bydlí teenageři, třicátníci i starší

ilustrační snímek

Bydlení u rodičů není v Česku ani náhodou záležitostí teenagerů a čerstvých dvacátníků. Podle dat Eurostatu bydlí tak...

Další z rubriky

Máme se dobře a naše země vzkvétá, soudí podle průzkumu CVVM Češi

Ilustrační snímek

Více než polovina Čechů považuje životní úroveň svojí domácnosti za dobrou. A téměř polovina lidí hodnotí kladně i...

Kůrovec sežral tři miliardy. Připravil Lesy České republiky o celý zisk

V roce 2018 státní Lesy ČR vytěžily skoro 11 milionů metrů krychlových dřeva, z...

Státnímu podniku Lesy České republiky loni propadl čistý zisk na 70 milionů korun ze 3,08 miliardy korun v roce 2017....

Hospoda na každém rohu. Gastronomii je v Česku daří

Při vaření se používá hodně postupů, které v anglické terminologii u nás nejsou...

Počet restaurací v Česku se za posledních devět let zdvojnásobil. Podle analýzy poradenské společnosti Bisnode je...

Najdete na iDNES.cz