Rekonstrukce Thermalu začne už letos, během festivalu ji vždy přeruší

  • 34
Karlovarský hotel Thermal nenechává nikoho chladným, a to nejen kvůli své brutalistické architektuře. Hotel vlastněný státem se léta potácí na hranici ziskovosti a přes čtyřicet let stará budova hladoví po investicích. Těch by se již brzy měla dočkat.

Premiér Andrej Babiš se před třemi lety, ještě jako ministr financí, nechal slyšet, že by se ho nejradši zbavil. Ukázalo se, že to nejde – díky nerozlučnému sepětí s úspěšným filmovým festivalem se hotel fakticky stal součástí kulturní politiky státu, a tak se dočká rekonstrukce za bezmála 600 milionů.

Investiční plán teď musí schválit akcionář, ministerstvo financí. „Vedení společnosti Thermal-F připravilo investiční program na provedení rekonstrukce objektu v celkové výši 580 milionů korun. Rekonstrukce by měla být zahájena v letošním roce a ukončena v roce 2021,“ říká Klára Dytrychová, která od loňska společnost Thermal-F řídí. 

Postup podle ní nemá ohrozit plynulý průběh příprav a uspořádání karlovarského filmového festivalu.

Podle Jiřího Bartošky, prezidenta festivalu a majitele pořadatelské společnosti Film Festival Servis Karlovy Vary, se má rekonstrukce vždy v dubnu přerušit, aby mohly proběhnout přípravy a samotný festival, a čtrnáct dní po jeho konci zase znovu začít.

Vzhled hotelu se měnit nebude

Oprava proběhne ve třech hlavních etapách – nejprve má být zateplena fasáda, poté přijdou na řadu technologické záležitosti, jako jsou voda, kanalizace, elektřina, a dokončit by se měla rekonstrukce zbývajících šesti pater pokojů. Ty ostatní už rekonstrukcí prošly, čtyřhvězdičkový Thermal má ve čtrnácti patrech celkem 273 pokojů.

„Vzhled měnit nebudeme, bude se to zateplovat zevnitř, budou se vyměňovat okna a opravovat statické prvky,“ mírní rozšířenou představu o obkládání budovy polystyrenovými deskami předseda představenstva Thermal-F Ivan Chadima.

Na zateplení má přispět Státní fond životního prostředí, jeho součástí bude i přesklení spodní prosklené části hotelu, kudy utíká množství tepla. Rekonstrukce zahrne také bazénový komplex, do kterého se má vrátit veřejnost. Od roku 2015 je termální bazén (ze třetiny se napouštěl termální vodou a navíc se vytápěl) kvůli špatnému stavu zavřený a dál chátrá – opadávají kachličky a „zdobí“ ho graffiti.

Prohlášení celého komplexu hotelu za kulturní památku

Stát bazénový komplex nabídl k prodeji, ale proti tomu se zvedla vlna nevole veřejnosti i původních architektů hotelu, kteří považují bazén za nedělitelnou součást hotelu. V červenci 2015 ministerstvo od prodeje bazénu ustoupilo. Místo toho se začalo hovořit o případném prohlášení celého komplexu hotelu Thermal za kulturní památku.

I z toho sešlo, loni návrh, iniciovaný městem Karlovy Vary, ministerstvo kultury pod tehdejším vedením Daniela Hermana zamítlo. Podle rezortu zajišťuje stavbě dostatečnou ochranu její umístění v městské památkové zóně.

Ministerstvo financí si oddychlo, protože by to rekonstrukci zkomplikovalo a prodražilo, například kvůli použitým materiálům. I tak se pře s autory architektonického návrhu o způsob rekonstrukce. „Rozsah autorských práv Ing. arch. Machoninové je předmětem mnoha diskusí a odborných posudků. V tomto smyslu postupuje Thermal-F v souladu se zákonem,“ uvedla bez dalších podrobností Dytrychová.

Hotel je střídavě ve ztrátě a v zisku

Festival a jeho hotel si navzájem prospívají. Hotel vznikl v 70. letech právě pro mezinárodní festival a dnes pořadatelé využívají spodní patra hotelu jako zázemí, k promítání slouží pět menších kinosálů a především unikátní kruhový sál o kapacitě 1 150 diváků, kde se odehrává zahájení a zakončení festivalu a také se zde promítají soutěžní filmy. Za pronájmy prostor a pokojů inkasuje Thermal podle Bartošky každý rok asi 14 milionů korun.

„Spolupráce s KVIFF je pro hotel otázkou prestiže. Zhruba 40 procent kapacity i v průběhu festivalu zbývá pro lázeňské hosty,“ uvádí Dytrychová. Podle ní hotel loni skončil při obratu 234 milionů korun v čistém zisku čtyři miliony a průměrná obsazenost překročila 54 procent. Výsledky pokazil požár balneo a wellnes centra loni v červenci.

Hotel je podle údajů z výročních zpráv střídavě ve ztrátě a v zisku – maximálně však v jednotkách milionů korun. Rozsáhlou rekonstrukci by si nemohl dovolit, proto došlo k navýšení základního kapitálu hotelu o 300 milionů. Podle dříve zveřejněných informací má další miliony dodat stát a zčásti si má hotel půjčit.