To se však nelíbí menšinovým akcionářům AB Barrandova: producentu Miroslavu Voštiarovi s 20 procenty akcií a skupině filmařů v čele s režisérem Milošem Formanem, kameramanem Miroslavem Ondříčkem a někdejším šéfem Barrandova Václavem Marhoulem, kteří mají symbolických 0,3 procenta akcií firmy.
Obávají se, že prodej volných pozemků by mohl vážně poškodit budoucnost ateliérů. Soudu již dokonce podali návrh na předběžné opatření, které má prodej zastavit.
"Zpráva o tom, že se oceláři rozhodli rozprodat Barrandov, svědčí o ubohé morální i obchodní kapacitě majitelů. Ožebračení instituce, která se budovala přes sedmdesát let, přežila nacismus i komunismus a dostala se na důležité místo světové kulturní mapy, by bylo neodpustitelné," vzkázal Forman. Moravia Steel se hájí tím, že rozprodej nemovitostí je jen záložní variantou v případě, že se nepodaří prodat 79,7 procenta akcií Barrandova.
"Jen pokud by se to nepodařilo, přišel by na řadu prodej jednotlivých objektů," tvrdí spolumajitel Moravia Steel Tomáš Chrenek. Ani v případě rozprodeje části nemovitostí nevidí Třinečtí ohrožení filmařských aktivit na Barrandově. "Chceme prodat pouze ty pozemky, které jsou dlouhodobě nevyužité a přímo neslouží k práci filmařů," uvedl Chrenek.
Producenti a filmaři však vidí nebezpečí v tom, že ateliéry okleštěné o některé části by byly méně konkurenceschopné. Nynější dobrý zvuk Barrandova u zákazníků, hlavně amerických produkcí, do jisté míry určuje i skutečnost, že zde štáby naleznou veškeré služby takříkajíc "pod jednou střechou", od staveb přes kostýmy až po laboratoře.
"Ucelený soubor služeb je opravdu důležitý. Ty české jsou rychlé, levné, dobré," řekl producent Vance van Petten, zástupce americké profesní organizace sdružující na šestnáct set produkčních firem. Podle něj se v Anglii, Německu či Francii Američanům natáčí "obtížněji než v Praze". Na pozemcích navržených k prodeji se například točí exteriéry.
Některé objekty, třeba dům v pražské Mostecké ulici s kinem U hradeb či bývalé rekreační středisko Mariánská už AB Barrandov rozprodal. Jeden z malých akcionářů, Marhoul, však tvrdí, že ne vždy to bylo za výhodných podmínek. To však majoritní akcionář rezolutně popírá.
Moravia Steel se ateliéry pokouší prodat už několik let, ale nikdy předtím neorganizovala soutěž. Možní kupci včetně kanadské firmy Kodiak Group nebo skupiny kolem vlastníků TV Nova nakonec nebyli schopni zaplatit požadovanou částku ve výši 1,3 miliardy korun.
Barrandovu nyní zbývá doplatit 165 milionů korun privatizačního dluhu státu. Kromě toho dluží Moravii Steel 332 milionů korun, především jde o půjčky na splácení privatizace. Hlavní vlastník tvrdí, že bez prodeje firmy nelze dluhy uhradit.
Kromě toho je část areálu zastavena u České spořitelny za dvoumiliardový úvěr, kterým koupila Moravia Steel Třinecké železárny.