Na Facebooku je falešný Kellnerův profil. Ošálil politiky i byznysmeny

  4:01aktualizováno  4:01
Na Facebooku se objevil falešný profil českého miliardáře Petra Kellnera. Podvodníkovi naletělo pět set lidí, mezi nimi i známé osobnosti. Zástupci Kellnerovy PPF to považují za zneužití osobnosti a už požádali o stažení profilu.

Na Facebooku se objevil falešný profil Petra Kellnera. Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Černobílá fotografie z loňské výroční zprávy PPF, v pozadí střízlivý obrázek vysokohorských hřebenů, pravdivé datum narození. Vše navozuje dojem, že by mohlo skutečně jít o pravý profil nejmovitějšího Čecha Petra Kellnera, majitele skupiny PPF. Ten se přitom jinak světu neukazuje a své soukromí si bedlivě střeží.

Nejde sice o první profil, který využívá Kellnerova jména, ale jedině tento si dokázal získat "přátelství" asi pěti set uživatelů Facebooku. Mezi nimi i řady významných byznysmenů, politiků nebo novinářů.

Podle zástupců PPF jde však jen o další podvrh, který se skupina snaží dostat z internetu. Považuje to za zneužití osobnosti. "Ano, o tom víme. Jedná se o falešný profil, který uvádí uživatele Facebooku v omyl. Už dříve jsme proto provozovatele sítě požádali o stažení tohoto podvodného profilu," uvedl Radek Stavěl, mluvčí PPF. I několik týdnů po stížnosti je však profil stále na síti.

Pikantní na celé věci je, že mezi "přáteli" virtuálního Kellnera je i řada vlivných a významných osobností tuzemského byznysu, politiky i médií. Ti často uvěřili, že jde o skutečný Kellnerův profil.

Elektronické přátelství s ním uzavřeli třeba někdejší ministr životního prostředí za ODS Tomáš Chalupa, poslanec Věcí veřejných Petr Skokan, poslanec Petr Gazdík za TOP 09, ale třeba také ekonom Michal Mejstřík nebo šéf mediální skupiny Lagardere Michel Fleischmann, řada novinářů či starostů. Celkem to ke dnešnímu dni bylo 511 osob.

"Asi před týdnem jsem si všiml jeho profilu, tak jsem ho požádal o přátelství. Musím říci, že jsem si myslel, že jde opravdu o jeho stránku. Žádná komunikace s ním ale přes Facebook neproběhla," uvedl Michel Fleischmann, šéf skupiny, do které patří třeba rádia Evropa 2 či Frekvence 1.

Je to zneužití osobnosti, tvrdí právníci

Podle právníků je takový způsob zneužití osobnosti problém. Zejména proto, že profil využívá až příliš osobních znaků, také z něj na první pohled nevyplývá, že by šlo o uměleckou satiru či recesi. Facebook dnes navíc slouží i jako masové komunikační médium, zneužití identity tak může způsobit dotyčnému nemalé škody.

"Na zneužití osobních údajů pamatuje zákon o ochraně osobních údajů. Kromě toho existuje v občanském zákoníku i obecná úprava vztahující se k ochraně osobnosti. Uvedeným jednáním došlo k porušení výše uvedených právních předpisů," vysvětluje Petr Kůta, advokát z kanceláře KMVS.

Avšak podle odborníků je právní obrana v takových případech velmi komplikovaná. "Facebook totiž funguje na svých podmínkách použití, které jsou založeny na zákonech USA," upozorňuje Ladislav Kos, šéf Horké linky při Národním centru bezpečnějšího internetu. Nejsnazší cestou je tak obrátit se přímo na Facebook, prostřednictvím elektronického rozhraní přímo na webu. "Ze zkušeností uživatelů víme, že vyřízení trvá i několik dnů, případně k němu nedojde vůbec. Nejspíš kvůli velkému množství podnětů, které na Facebook přicházejí," říká Kos. O zdlouhavosti procesu se přesvědčili zástupci PPF.

Tiskové oddělení Facebooku na zaslané otázky redakce do uzávěrky nereagovalo. Podle Kose může v těchto případech pomoci také horká linka. "Máme osobní kontakt na oddělení Facebooku, které je za to zodpovědné. Díky dobrým vztahům přijde ve většině případů odpověď do několika hodin," dodává Kos.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Největší řetězec v ČR ovládají Vietnamci, mají pětinu trhu, tvrdí šéf svazu obchodu

Největším řetězcem v České republice co do velikosti tržeb je oficiálně Kaufland. Prezident Svazu obchodu a cestovního...

Byty na Manhattanu už nikdo nechce. Cena rapidně klesá, makléři se diví

Američtí realitní makléři čelí zapeklité záhadě. Přestože je ekonomická situace dobrá a úrokové sazby se v USA pohybují...

KOMENTÁŘ: Rozepře mezi Prahou a Pekingem budou Česko stát 23 miliard

Probíhající rozepře Číny a Prahy se promítnou do českého hrubého domácího produktu negativně, čímž poškodí tuzemskou...

Premium

Řekněte, odkud máte miliony. Soud poprvé rozhodl v prokazování majetku

Podnikatelka L. Š. přiznala příjmy ve výši půl milionu korun. Jenže podle zjištění Finančního úřadu pro Zlínský kraj se...

Naštvaná Schillerová. ČSSD nechce zdanit rezervy na životní pojištění

Sociální demokraté ve středu rozladili ministryni financí za ANO Alenu Schillerovou. Hlasovali při jednání rozpočtového...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky
Premium

Rychlý nástup robotů. V Česku má zaniknout 40 procent pracovních míst

Téměř třetina pracovních míst by v následujících letech mohla celosvětově zaniknout v souvislosti s robotizací. Analýza...

Zákaz prodejů o některých svátcích se rušit nebude, rozhodla Sněmovna

Zákon zakazující prodej v obchodech o stanovených svátcích bude i nadále platit. V úterý tak rozhodla Sněmovna, když...

Miliardová transakce. Korejci získali budovu Amazonu u Prahy

Obří logistické centrum v ­České republice, odkud odbavuje zboží především do Německa největší internetový prodejce,...

Téměř každý sedmý pracující v Česku je cizinec, je jich tu téměř 700 tisíc

Množství cizinců pracujících v ČR se rok od roku zvyšuje. Na živobytí si jich v tuzemsku vydělává téměř 700 tisíc....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz