Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Odvaha i houževnatost. Jak se hledá nejlepší podnikatelský příběh

  12:53
Už podvanácté budou na přelomu roku čtenáři iDNES.cz a MF DNES rozhodovat o vítězi ceny pro nejlepší podnikatelský příběh, která je součástí soutěže EY Podnikatel roku. I když je každý rok osmička příběhových finalistů odlišná regionálně, oborově i věkově, některé rysy mají všichni podnikatelé dlouhodobě společné.
Jan Vokurka ze společnosti Kitl, držitel ceny čtenářů MF DNES a iDNES.cz za...

Jan Vokurka ze společnosti Kitl, držitel ceny čtenářů MF DNES a iDNES.cz za nejlepší podnikatelský příběh roku 2020. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Odvaha

Tu mají opravdu všichni. Jen málokdo začínal s nějakým kapitálem, na kterém by mu příliš nezáleželo, a adresářem plným kontaktů. Zato poslední úspory, půjčky od rodiny či zastavený dům představují běžnou startovací výbavu. Začátky v garáži sice znějí jako klišé, ale je to často realita.

„Po narození dcery jsem částku za porodné, tehdy asi tři tisíce korun, věnoval na první nákup materiálu. Formu jsem si dal dohromady ze starého železa a od rodičů dostal starou míchačku,“ popsal své začátky třeba zakladatel betonářské firmy Libor Brož.

Nápad

Často nejpřekvapivější. Každý rok se vynořují desítky firem, které se dokázaly prosadit s výrobkem nebo službou, na kterou by normálně málokdo pomyslel, a za nenápadným názvem je často schovaný výrobce minimálně evropského formátu.

Vladimír Olmr převzal cenu čtenářů iDNES.cz a MF DNES z rukou předsedy představenstva mediální skupiny Mafra Štěpána Košíka.

Jako třeba modletická společnost Sopo, jejíž zakladatel Vladimír Olmr vsadil před lety na navíjení statorů a rotorů. Nemusíte vědět, o co přesně jde, ale to podstatné je, že jeho výrobky končí v elektrokolech, větrných elektrárnách nebo elektrickém nářadí po celém světě. A v anketě tehdy příběh vinutí nasbíral nejvíc hlasů.

Houževnatost

Většinou jsou to dnes už jen vzpomínky, ale i ten, kdo už měří obraty minimálně ve stamilionech, někdy nervózně vyhlížel prvního zákazníka, rozvážel sám první objednávky ve staré dodávce, neznal víkendy. „Přespali jsme v lese pod stanem. Já jsem se ráno převlékl do obleku a vyrazil,“ popsal přípravu na své první jednání s klíčovým dodavatelem v Německu výrobce outdoorového oblečení Tilak Roman Kamler.

Svého oblíbeného podnikatele můžete do soutěže nominovat na webu podnikatelroku.cz

Zodpovědnost

O ní se často tolik nemluví, ale i tak je vidět. A není to jen zodpovědnost za zaměstnance a jejich rodiny, ale i ta společenská. Z projevů ve Sněmovně to sice občas vypadá, že dobro lze konat jen přerozdělením daní, ale oni s penězi umějí rozumně nakládat i ti, kdo je sami vydělali. „Chtěl jsem po sobě nechat něco hmatatelného,“ shrnul kyjovský podnikatel Josef Kouřil, který nechal v Bukovanech místním postavit kostel a u Svatobořic-Mistřína muzeum připomínající internační tábor z druhé světové války.

Mládí

To je spíš dlouhodobě nepřehlédnutelný trend. „Hned jak mi bylo osmnáct, založil jsem si firmu,“ zaznívá v různých obměnách každým rokem častěji.
A třeba Jan Sláma a David Špunar, kteří uspěli se svou aplikací proti šikaně a v anketě soutěžili loni, to ještě trumfli. Nechali se kvůli podnikání zplnoletnit už v šestnácti.

Jan Sláma (vlevo) a David Špunar se nechali kvůli podnikání zplnoletnit. První aplikaci Taháky do kapsy přitom vymysleli už ve třinácti letech.

O tento mix odhodlání a úsilí nepřipravil české podnikatele ani koronavirus. Nominovat kandidáty, kteří se utkají o trofej v novém ročníku, je možné do 21. října na webu podnikatelroku.cz.

Ať vyhraje kdokoli, vím, že to dopadlo dobře, říká člen poroty za iDNES.cz

Tomáš Ventura, redaktor iDNES.cz

Redakci MF DNES a iDNES.cz zastupuje v porotě EY Podnikatele roku už dvanáctým rokem zástupce šéfredaktorky a vedoucí ekonomické redakce Tomáš Ventura. „My novináři máme rádi příběhy. Je to součást naší práce, která nás baví asi nejvíc,“ říká.

Můžete představit kategorii Nejlepší podnikatelský příběh?
Když jsme hledali, čím obohatit hlavní soutěžní kategorii EY Podnikatel roku, byla to první věc, která se nabízela. Navíc nemusíme svolávat vlastní porotu nebo hledat vlastní skupinu firem, ale vycházíme přímo z dotazníků přihlášených firem určených pro hlavní porotu.

Jak se vybírá vítěz této kategorie? Jak to funguje?
První předvýběr podnikatelů, ze kterých pak vybírají čtenáři hlasováním vítěze, dělám já jako člen hlavní poroty. Protože všechny dotazníky čtu, nějak zhruba tuším, které příběhy vybrat. Snažím se aby byl předvýběr regionálně rozprostřený, aby tam byli zastoupeni muži i ženy a aby i oborová pestrost byla co největší. Vyberu osmičku finalistů a pak v redakci připravíme jejich medailonky, s každým podnikatelem sami znovu mluvíme. Příběhy se publikují v tištěné MF DNES a na webu iDNES.cz. Na webových stránkách se pak hlasuje a vítězný příběh se vyhlašuje na slavnostním galavečeru na Žofíně.

Jak dlouho jste v porotě a co vás na tom nejvíce baví?
Je to jednak možnost vidět při práci vítěze a porotou a pravidelně se s nimi potkávat. To je krásná zkušenost a jsem rád, že jsem je měl možnost je poznat blíž a asi i jinak, než je znají třeba zaměstnanci nebo spolupracovníci. A v soutěži mě nabíjí čtení všech těch příběhů. Za souhrny čísel nebo výkazy zisků a ztrát jsou schované opravdu lidské osudy, které jsou unikátní, napínavé, je v nich esence odvahy a překonávaní překážek. Těší mne i vidět upřímnou radost vítězů, když si čtenářské ocenění přebírají.

Členem poroty jste tedy již řadu let, jak byste shrnul vývoj této soutěže a kategorie?
Asi hlavní posun vnímám v přesunu ke službám. Výrobních podniků proporčně pomaličku ubývá. Jestli je to dočasný jev nebo už definitivní se asi ukáže během dalších let, ale to tam určitě znát je. Viditelný je i nástup mladých podnikatelů. V byznysu nejsou jen lidi, kteří by tady byli desítky let a představovali jsme je na vrcholu nebo sklonku jejich kariéry, ale i spousta těch, kteří začínají, jsou v tom čerstvě, mají chuť a odhodlání.

Proč je pro vás osobně soutěž EY Podnikatel roku důležitá?
Jedna věc mi hlavně přijde zvlášť významná. V poslední době jako kdyby se zapomnělo, že práce nevzniká sama od sebe, že ji musí lidem někdo dát a ten někdo ji musí vymyslet, zorganizovat, zafinancovat. Při tom se samozřejmě neobejde bez dobrých zaměstnanců, nikdo z vítězů nezapomene zmínit, že by svého úspěchu nedosáhl bez lidí, kteří v té firmě pracují a kteří mu jeho vizi pomáhají zhmotnit. Ve veřejném prostoru to ale vypadá, že práce se jen tak odněkud bere, ale co za ní skutečně je, na to se už zapomíná. A to podle mě tato soutěž pomáhá ukazovat velice dobře.

Na základě, jakých kritérií vybíráte podnikatelské příběhy, pro které budou vaši čtenáři hlasovat?
Nad tím přemýšlím každý rok, protože mám strach, že ty dobré příběhy nepoznám. Ale nakonec na mě z těch osudů něco dýchne, něco tam je. Může to být odvaha nebo překážky, které ten člověk musel překonat, nebo nějaký nápad. Ty příběhy často začínají něčím, co není moc pozitivní, někdo někoho podrazil, přišel o práci, něco někde nefungovalo. Ale i z těch negativních impulsů a z jejich překonávaní se pak rodí silné odhodlání a silná vůle to někam dotáhnout.

Jaký byl pro vás doposud nejvýraznější podnikatelský příběh, který se vám dodnes vybaví jako první?
Samozřejmě si vždy vzpomenu na pana Fikara a jeho čokoládovnu. Vyhrál první ročník čtenářské soutěže, tehdy jsem si nebyl jistý, jestli to děláme správně, jestli se to ujme a budeme vůbec pokračovat i v dalších letech. Ale velká výhoda této kategorie je, že ať vyhraje kdokoli, vím, že to dopadlo dobře. Nikdy nemám svého favorita, vždy jsem spíš smutný kvůli těm, kteří nevyhrají, než abych byl zklamaný z toho, kdo vyhrál.

Shoduje se obvykle váš osobní tip na vítěze s tím, koho vyberou vaši čtenáři?
Moc ne. Často si z nějakých důvodů myslím, že nějaký příběh to bude mít nejsnazší a nakonec je to jinak. Pro mě to je další důkaz, že čtenáři ty příběhy opravdu čtou a snaží se o tom popřemýšlet. Před lety vyhráli za sebou pánové Baloun a Olmr. Oba byli hrozně fajn a jsem rád, že vyhráli. Oba jsou to strojaři a vyrábí věci, které z našich čtenářů nejspíš nikdo nikdy neviděl, nemůže si je sám koupit nebo si na ně sáhnout. Těm jsem vůbec nevěřil, o to více mě pak potěšilo, když dokázali vyhrát.

Víte o některém z vítězů, kterým toto ocenění přineslo popularitu a nakoplo jejich podnikání?
To asi přeci jen platí spíš pro hlavní kategorii EY Podnikatele roku České republiky nebo minimálně pro finalisty či krajské vítěze. Ale třeba o Vasky jsme psali myslím ještě relativně na začátku a po vyhlášení ceny pak firma pokračovala dál ve strmém vzrůstu. Ale za tím je hlavně elán pana Staňka. Podobně jako třeba u paní Plemlové.

Jaké předpoklady by měl podle vás splňovat podnikatelský příběh, který zvítězí v roce 2021?
Ty osudy vlastně mají vždy něco společného. Především tu odvahu na začátku se vůbec do podnikání pustit. To je pro mě polovina toho úspěchu. Ta druhá je pak v překonávaní překážek, protože prakticky nikdy to nejde samo, nejde to hladce. Jednou vám něco někde vyhoří, někdo vás opustí, přijde krize a zmizí odběratelé, kteří byli domluvení, může to být cokoliv. Ale to, že to podnikatel nikdy nevzdá, je silný pilíř celého jeho příběhu.

Šárka Janků, Lenka Šimůnková (EY)

Autor:
  • Nejčtenější

Číňané naletěli ruským podvodníkům. Zaplacené tisíce tun mědi nikdy neviděli

13. června 2024

Obří čínský státní obchodník s komoditami vyšetřuje ztrátu, kterou mu způsobili ruští podvodníci....

Místo investování práci jen předstírali. Banka zaměstnance načapala a vyhodila

14. června 2024

Americká banka Wells Fargo propustila část svých zaměstnanců, protože zjistila, že svou práci jen...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Fanouškům Anglie a Srbska prodají jen „ředěné“ pivo. Šikana, zní z Ostrovů

14. června 2024  11:35

Nedělní utkání základní skupiny fotbalového Eura mezi Anglií a Srbskem je podle organizátorů vysoce...

Potraviny jako před krizí. Kuřecí za stovku, cibule i za patnáct, říká web

18. června 2024

Ceny některých potravin proti stejnému období minulého roku výrazně zlevnily. U některých...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Hospodaření státu vypadá hrozivě. Vláda už skoro vyčerpala letošní schodek

15. června 2024

Premium Výsledek hospodaření státu vypadá po necelé půlce roku hrozivě. Vláda si naplánovala schodek 252...

Impérium luxusu LVMH expanduje. Převzalo slavný pařížský restaurant

21. června 2024  8:36

Francouzský luxusní koncern LVMH expanduje do restauračního odvětví. Dokončil převzetí slavné...

Už žádný Rhodos. Ministerstvo má manuál proti zmatkům při záchraně turistů

21. června 2024

Zhruba čtyřem tisícům českých turistů zkomplikoval loňskou dovolenou rozsáhlý požár na řeckém...

Test lehkých piv: celkem chutné letní nápoje, které ale nejsou pro cyklisty

21. června 2024

Premium Trendem dnešní doby jsou lehčí piva. Bádání nad tím, zda za to může teplejší klima nebo spíš změna...

Japonci účtují turistům vyšší ceny. Má to svou logiku, vysvětlují odborníci

20. června 2024

Návštěva japonského hradu Himedži by mohla cizince brzy vyjít šestkrát dráž než místní obyvatele....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Survivor 2024 má vítěze, ten si kromě titulu odnáší i výhru 2,5 milionu korun

Na platformě Voyo mohli diváci v úterý večer sledovat napínavé finále reality show Survivor Česko & Slovensko. Na Nově...