Experti přes datové schránky: Zhroucení systému nehrozí

  11:30aktualizováno  13:34
Ministerstvo vnitra vylaďuje systém datových schránek. Ty běží naostro teprve 14 dní, využívá je zatím zhruba polovina firem, ale řadě z nich se je zatím nedaří pořádně rozjet. Na otázky spojené s chodem datových schránek odpovídali v on-line rozhovoru Jaroslav Chýlek z ministerstva vnitra a Petr Stiegler z České pošty.

Ředitel sekce eGovernmentu na České poště Petr Stiegler (vlevo) a náměstek pro informatiku na ministerstvu vnitra Jaroslav Chýlek. | foto: iDNES.cz

Lidé se ptali například na to, zda budou moci přes elektronického pošťáka komunikovat vedle státních institucí také s dalšími osobami a firmami. "Ano. Zákon předpokládá možnost této privátní komunikace od 1.července 2010," odpověděl šéf sekce eGovernmentu České pošty Petr Stigler.

Pokud by někomu z lidí, které si schránku zřizují a i v budoucnosti budou zřizovat pouze dobrovolně, její provoz nevyhovoval, může si ji na požádání nechat zrušit.

On-line rozhovor

Odpovědi na otázky kolem datových stránek najdete zde

Čtenáři se také zajímali o to, zda systém nezkolabuje, když se změní zákon a státní úřady budou muset například rozeslat desítkám tisíc lidí rozhodnutí o snížení sociální dávky.

Podle Stieglera to však nehrozí, protože systém je nastaven až na stovky milionů zpráv ročně.

Někteří čtenáři pranýřovali to, že stát sice na provozu schránek ušetří, lidé i firmy na to ale doplatí. Cena téměř 18 korun za jednu zprávu jim připadá nepřiměřená.

"Úřední korespondence zasílaná klasickou poštou obsahuje často v jedné obálce několik dohromady zasílaných písemností. V systému datových schránek se ale každá tato písemnost musí zasílat sólo. Kde je úspora? Doufám, že se dožiji dne, kdy si za způsob, jakým jsou dnes schránky nastaveny, kdy je přes systém v podstatě tunelován státní rozpočet, půjdete vy a vám podobní vykutálenci sednout pěkně do chládku," napsal Stanislav Hubálek.

Podle Jaroslava Chýlky, který má na ministerstvu vnitra na starosti dokončení projektu datových schránek, to však není pravda.

"Nemáte pravdu v tom, že v systému musí být každý dokument zasílán samostatnou datovou zprávou, naopak je možné do ní vložit tolik dokumentů, které by se do normální obálky ani nevešly," argumentuje.

Náměstek Chýlek také upozornil na to, že cena za poslání jedné zprávy se v budoucnosti sníží z původních 17,90 korun na 9,90 Kč.

co mají na starosti


Petr Stiegler (38)

Ředitel Sekce eGovernmentu na České poště. Kromě datových schránek zodpovídá také za další rozvojové projekty, jako je CzechPOINT, Certifikační autorita PostSignum a další.

Jaroslav Chýlek (36)

Od 12. listopadu je náměstkem pro informatiku na ministerstvu vnitra. Na starosti má především dokončení projektu datových schránek a výběrových řízení na základní registry státní správy.

Úředníci zodpovědní za chod schránek nyní řeší hlavně problém se jejich zabezpečením proti podvodníkům. Systém se potýká především se stránkami, které parazitují na oficiálním portálu www.datoveschranky.info. Odkaz na jednu z nich se v minulých dnech dokonce šířil do e-mailů firem jako nevyžádaná pošta.

Ministerstvo si proto nechá zpracovat právní analýzu, jak postupovat proti firmám s webovými stránkami, které přístupový portál k datovým schránkám napodobují. Chce tak zabránit možnému phishingu, tedy vylákání a zneužití přístupových dat majitelů schránek.

Datové schránky fungují naostro od 1. listopadu. Během čtrnáctidenního provozu prošlo systémem denně kolem 60 tisíc datových zpráv. Celkem jich uživatelé odeslali přes 465 tisíc.

Autoři: ,

Nejčtenější

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Nezaúčtoval koláč, dostal pokutu 11 tisíc. Soud se teď prodejce zastal

293 milionů účtenek se již do včerejška vydalo.

Soud se zastal prodejce, který nevystavil EET účtenku za desetikorunový koláček. Místo původní pokuty 11 tisíc korun...

Mince s nulovou hodnotou. Blýskavá past na penzisty má stovky obětí

Sběratelská plaketa s hlavou princezny Diany v nabídce Českého mincovního...

Je to šlendrián, který v Česku běží už léta. Do schránky přijde leták se zdánlivě výhodnou nabídkou lesklých...

Češi prodali radar na nespokojené klienty. Mění call centra po celém světě

Ilustrační snímek

Čeští investoři v čele s Jakubem Havrlantem prodávají zlaté startupové vejce jménem Brand Embassy. Úspěšný nástroj péče...

Další z rubriky

Na skládkách končí tisíce tun jídla. S vyhazováním bojují hlavně řetězce

Pracovnice Tesco třídí potraviny, které obchodní řetězec věnuje do potravinové...

Snižujte potravinový odpad, radí Evropská unie. Kolik ho vzniká a kdo se na jeho vytváření nejvíc podílí, však zatím...

Mince s nulovou hodnotou. Blýskavá past na penzisty má stovky obětí

Sběratelská plaketa s hlavou princezny Diany v nabídce Českého mincovního...

Je to šlendrián, který v Česku běží už léta. Do schránky přijde leták se zdánlivě výhodnou nabídkou lesklých...

Chybějící zboží a nekonečné fronty. Socialistické centrální plánování selhalo

U Mototechny se tísnil dav zájemců, kteří chtěli koupit Škodu Favorit 136, nový...

Jedním z nejvýraznějších symbolů předlistopadového režimu se staly fronty. Socialistické centrální plánování v...

Najdete na iDNES.cz