Experti chtějí zrušit daňovou slevu u půjček na bydlení a hypoték

  4:01aktualizováno  4:01
Expertní skupina pro daňovou reformu navrhuje zrušení daňových výhod na hypotéky a stavební spoření. Tvrdí, že je sleva nespravedlivá, protože znevýhodňuje ty, kteří si bydlení koupili za své. Splácení úvěrů by pak podražilo až o deset procent. Jak na tento návrh budou reagovat politici, zatím není jasné.
Experti chtějí zrušit slevu na dani u hypoték a půjček na bydlení.

Experti chtějí zrušit slevu na dani u hypoték a půjček na bydlení. | foto: Profimedia.cz

Expertní skupina chystající nový zákon o dani z příjmů totiž navrhuje, aby byla zrušena možnost odečíst si úroky ze základu daně.

To by státu ušetřilo zhruba pět miliard korun ročně. O tuto souhrnnou sumu by přišli všichni, kdo splácejí úvěry na vlastní bydlení a každé jaro se těší na vrácení části daňových záloh. Hlavně na počátku splácení hypotéky, kdy se více platí úroky, jde o významnou částku, která za rok bohatě pokryje jednu měsíční splátku hypotéky.

Člověku, který je na začátku splácení 2,5milionového úvěru se splatností třiceti let, stát letos vrátí asi 18 tisíc korun. To je zhruba desetina z roční splátky.

Sleva je jen pro plátce hypoték

Experti připravující daňovou reformu namítají, že je tato sleva nespravedlivá, protože ji nemohou využívat lidé, kteří si bydlení koupí ze svého nebo bydlí v nájmu. Proti tomu se stavějí banky, kterým hrozí menší poptávka po úvěrech. A zlobí se i lidé, kteří hypotéku splácejí.

"Je legitimní uvažovat o zrušení podpory hypoték. Je třeba zvážit účel, pro který byly zavedeny," uvedl již dříve v rozhovoru pro MF DNES Ladislav Minčič, náměstek ministerstva financí (MF) pro daně (ODS) a hlavní mozek expertní skupiny MF pro daňovou reformu.

Aby z výjimky mohli profitovat všichni, musel by se zavést například daňový paušál na bydlení nebo dávka pro každého. Mělo by to i další přínos: kdo by chtěl úlevu uplatnit, musel by prokázat, že někomu nějaký nájem platí.

"Když stát podporu zaváděl, měli politici plná ústa podpory těm, kteří jsou odpovědní a pořizují si vlastní bydlení," říká nespokojeně třiatřicetiletá Zuzana K. z Prahy, která splácí zhruba pětimilionovou hypotéku na rodinný dům.

Kalousek chce novou daň z příjmu představit jako celek

Ministr financí Miroslav Kalousek, který bude mít v konečné podobě navrhovaného zákona zásadní slovo, včera o návrhu hovořil opatrně. "Nechci komentovat jednotlivé body nové daně z příjmu. Chci ji představit jako celek," řekl.

Z jeho dřívějších vystoupení a z jeho snahy vymýtit daňové výjimky lze usuzovat, že zrušení daňového zvýhodnění hypoték a stavebního spoření podpoří. Je otázka, jak se k tomu postaví koaliční partneři.

"Zrušit úlevu na úroky z bydlení nechceme. Dovedu si ale představit snížení daňového odpočtu. Využívají to i nízkopříjmové skupiny, rodiny s dětmi," říká poslanec Michal Babák, stínový ministr financí VV.

Premiér Petr Nečas (ODS) nechtěl návrh komentovat. Dříve se však klonil k tomu, že by podpora hypoték měla být zrušena a nahradil by ji příspěvek na bydlení pro všechny.

Ten by však pro hypotékáře nebyl tak štědrý. Nový zákon o dani z příjmů by měl platit od roku 2013. Hypotékáře tak možná čekají poslední tři "bohatší" jara.

Příspěvky na stavební spoření se sníží, vláda ušetří pět miliard

Vláda celkově přehodnocuje podporu vlastního bydlení. Na příspěvcích na stavební spoření se letos chystá vyplatit zhruba šest a půl miliardy korun. To je o pět méně než loni. Dosud nejvyšší podpora činila 4,5 tisíce a 3 tisíce korun na střadatele ročně (podle data uzavření smlouvy). Stát díky tomu získá miliardu na dani navíc.

Vlastní programy na podporu bydlení má také Ministerstvo pro místní rozvoj. Loni na úvěry pro mladé půjčilo ministerstvo 150 milionů korun.

Jak už dříve informovala MF DNES, v rámci rušení daňových výjimek ministerští experti navrhují také zrušení daňového zvýhodnění stravenek a režijních jízdenek. Místo nich by zavedli zaměstnanecký výdajový paušál.

Každý pracovník by si mohl od základu daně odečíst částku 1 200 korun měsíčně a odvést tak při nově zvažované dvacetiprocentní dani z příjmu o 250 korun méně státu.

  • Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Rozepře mezi Prahou a Pekingem budou Česko stát 23 miliard

Probíhající rozepře Číny a Prahy se promítnou do českého hrubého domácího produktu negativně, čímž poškodí tuzemskou...

Byty na Manhattanu už nikdo nechce. Cena rapidně klesá, makléři se diví

Američtí realitní makléři čelí zapeklité záhadě. Přestože je ekonomická situace dobrá a úrokové sazby se v USA pohybují...

Premium

Řekněte, odkud máte miliony. Soud poprvé rozhodl v prokazování majetku

Podnikatelka L. Š. přiznala příjmy ve výši půl milionu korun. Jenže podle zjištění Finančního úřadu pro Zlínský kraj se...

Naštvaná Schillerová. ČSSD nechce zdanit rezervy na životní pojištění

Sociální demokraté ve středu rozladili ministryni financí za ANO Alenu Schillerovou. Hlasovali při jednání rozpočtového...

mBank je na prodej, klientů by se to ale dotknout nemělo, říká její šéf

Před 12 lety vstoupila mBank – jako první „nízkonákladová“ banka – do Česka. Postupně přibyli další hráči a dnes...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Další případ obírání cizinců. Pokutu 60 tisíc dostalo pražské muzeum

Pražské muzeum iluzí dostalo pokutu 60 tisíc korun za diskriminaci cizinců a další nekalé jednání. Letos v lednu podnik...

Premium

Vize světa bez plastů: mobil velikosti batohu, tuny papírových tašek

Jako první na světě začal tým brněnských vědců pod vedením Jiřího Tocháčka zkoumat stárnutí plastů na Antarktidě. Dnes...

Politická korektnost, cenzura, AI. V Rozstřelu promluví ekonomka Šichtařová

S androidkou v posteli. Tak zní název nejnovější knihy blogerky a ekonomky Markéty Šichtařové. Její témata se však...

Dukovany nestačí, musíme rozšířit i Temelín, říká ministr Havlíček

Jen obnovitelné zdroje nedokážou uhlí nahradit. Nezbývá nám nic jiného než do jádra jít, říká ministr průmyslu a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz