České e-shopy dobývají východní frontu. Alza otevře v Německu

  6:03aktualizováno  6:03
Ostrá konkurence udělala z českých e-shopů dravce, kteří expandují po celé Evropě. Letos v dobývání dalších trhů někteří hráči pokračují. Otevírat nový e-shop za hranicemi bude Alza.cz, parfumerie Notino.cz, prodejce potravin Rohlik.cz a další.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Getty Images

Lídr trhu Alza.cz oslaví letošních pětadvacet let od vzniku vstupem do Rakouska a Německa. Po východní ofenzivě jde o první krok na „západ“. V minulosti Alza.cz spustila e-shopy na Slovensku a v Maďarsku, ve druhé jmenované zemi přitom obrat dosáhl už miliardy korun. Celkem zahraničí generuje méně než polovinu tržeb.

„Expanze je důležitá z hlediska rozvoje, stále jsme ale firma, která daní v ČR,“ řekl místopředseda představenstva Tomáš Havryluk. Uspět u západních sousedů chce firma s „miliardovými segmenty“, jako jsou mobily, PC, televize, bílá technika a domácí elektro. Zároveň čeká, že narazí na náročnějšího zákazníka, který bude chtít detailnější informace, filtrování i návody.

Alza.cz generuje více než polovinu obratu z tuzemského trhu, ale zahraničí se stalo podobně jako u dalších e-shopů silným zdrojem příjmů. Maďarský trh, kde kromě ČR a Slovenska působí, už dosahuje jedné miliardy korun.

Češi válcují sousedy

Porovnání podílu online prodejů na celkovém obratu prodeje technického zboží

Česko 45,8 %
Slovensko 37,6 %
Německo 29,5 %
Rakousko 24,9 %
Polsko 19,5 %

Pozn: období 1-9/2018
Zdroj: GfK

Prodejce parfémů Notino, který je už na 22 trzích a letos přidá další, má ze zahraničí zhruba tři čtvrtiny obratu (prodejce měl v roce 2017 tržby 5,9 miliardy Kč). „I v letošním roce chystáme otevření dalších trhů,“ uvedl šéf marketingu Radek Ondrášík bez dalších podrobností. Podle něj se zákazníci v různých zemích odlišují například tím, jaké vyžadují benefity. „Někde je to široká nabídka doprav, jinde osobní odběry nebo třeba odlišné platební metody,“ uvedl.

„Expanze na Západ je těžší s ohledem na silnou konkurenci a přítomnost velkých globálních hráčů typu Amazon,“ soudí Matěj Boruta z Leverage Technology, jež investuje do online technologií.

Nenasytné Rumunsko

Spíše než na západní trhy proto e-shopy dosud mířily na východ. A to jim vydrží. Láká je vedle Slovenska a Maďarska i dvacetimilionové Rumunsko, které je jednou z nejoblíbenějších destinací. „Rumuni mají ‚Made in Czech‘ pořád za určitou známku kvality,“ vysvětluje Radek Hudák, ředitel marketingu firmy Shoptet, která vytváří e-shopy.

„Rumunsko je zajímavým trhem, zákazníci tam nakupují více z mobilů než v Česku,“ přikyvuje David Šiška, šéf Bonami, internetového prodejce nábytku a domácího vybavení. Polovina jedné miliardy korun loňských tržeb tohoto obchodníka pochází ze zahraničí. Letos hodlá posilovat svou pozici v pěti zemích, tedy v ČR, Polsku, Slovensku, Rumunsku a Maďarsku.

Na mapu pro expanzi e-shopů se začíná dostávat i Chorvatsko a další republiky bývalé Jugoslávie. Podle Hudáka mají výhodu v „jednom“ jazyku, relativně hodně obyvatelích a rychlém bohatnutí.

Středně velké a větší e-shopy silně rostou za hranicemi několik posledních let. V rostoucí konkurenci se to jeví jako nutnost pro ty, kdo chtějí hrát na trhu významnější roli. V Česku je přes 43 tisíc e-shopů, přibývají tempem několik tisíc ročně. V některých segmentech se navíc v ČR o svůj krajíc chleba hlásí i zahraniční hráči. Těsno bude v módní branži kvůli vstupu německých e-shopů Zalando a About You.

Expandovat se chystá také investor Michal Mička se svou značkou oděvů Pietro Filipi, která již má e-shopy na Slovensku, v Litvě a Lotyšsku. Letos plánuje spustit německou, rumunskou a maďarskou mutaci webu. Doručuje však i do jiných zemí. „České e-shopy jsou obecně více rozvinuté než ty v regionu východní Evropy, takže je vyšší pravděpodobnost, že tam budou úspěšné,“ věří investor.

Podle ředitele marketingu tvůrce e-shopů Shoptet Radka Hudáka se do ciziny pouštějí dva typy e-shopů: ti, kterým začal být trh malý a dobývání každého dalšího procenta je za cenu obřích investic do marketingu a zákaznické péče, a potom výrobci, kteří chtějí dostat své zboží do celé Evropy. Expandují zpravidla ti, kdo mají obrat nejméně v nižších milionech korun měsíčně.

Svou zahraniční premiéru avizuje i rozvozce potravin Rohlik.cz. Letos plánuje otevřít v Budapešti. Velké šance tam vidí díky dvojnásobné populaci oproti Praze a slabé pozici řetězce Tesco na maďarském trhu.

Na místním trhu rozváží potraviny ještě společnost Auchan a menší lokální služby. „Žádná z nich nedokáže konkurovat svým nastavením našemu logistickému systému a především rychlosti a kvalitě doručování a zákaznického servisu,“ věří si česká firma.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Inspekce zveřejnila tři restaurace s podivným původem hovězího masa

Ilustrační snímek

Od propuknutí kauzy s nevyhovujícím hovězím polským masem provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)...

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Husákovy hradby. Symbol minulého režimu poskytl domov milionům Čechů

Sídliště na Slezském předměstí v Hradci Králové (5.2.2019).

Pozůstatek minulého režimu v podobě rozsáhlých betonových sídlišť bývá často kritizován jako nevzhledné, nekvalitní či...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Levná data? Musíme porovnat skutečné ceny a mluvit s operátory

Ilustrační snímek

Česko má jedny z nejvyšších cen mobilních dat v celé Evropě. Podle posledních porovnání u nás ceny mobilních služeb...

Důvěřují a neprověřují. Čechům bezpečnost na internetu moc neříká

Ilustrační snímek

Češi netuší, co jim hrozí na síti. Spolu s Rakušany a Švýcary patří k nejdůvěřivějším v Evropě. Jak ukazuje...

Proslulé kladenské věžáky čeká rekonstrukce, bývaly symbolem komfortu

Šest rozdělovských věžáků vyrostlo mezi lety 1953 a 1958. Městský architekt...

Kladenské věžové domy čeká v nejbližších letech rekonstrukce, její rozsah zatím není daný, město nechává prověřit stav...

Najdete na iDNES.cz