„Exekuce se koncentrují do stále užší části společnosti a jedna exekuovaná fyzická osoba tak má nyní v průměru 5,8 exekuce,“ řekl člen prezidia Exekutorské komory ČR Petr Polanský na čtvrteční tiskové konferenci. Před dvěma lety to bylo 3,3 exekuce. „Vymožení pohledávky u lidí, kteří čelí zároveň několika exekucím, je v rozumném čase prakticky nemožné,“ dodal.
Exekutoři, kteří jsou placeni jen z vymožených pohledávek, tak podle údajů komory nedostávají zaplaceno minimálně za 60 procent případů. Růst mnohočetných exekucí je společně s rostoucími náklady jednou z hlavních příčin výrazně se horšící ekonomické situace soudních exekutorů. Ta prý může vyústit až v zásadní pokles vymahatelnosti pohledávek.
Exekutoři vymáhají 302 miliard korun
„Exekutoři nedostávají za svou práci zaplaceno, což může znamenat omezení jejich služeb. Bez adekvátního řešení se tak můžeme vrátit do situace před rokem 2001, kdy se vymahatelnost pohledávek pohybovala kolem tří procent,“ varovala prezidentka komory Pavla Fučíková.
ExekucePočet občanů v exekuci v Česku klesá, strmě ale roste počet těch, kteří mají čtyři a více exekucí. Za poslední dva roky se počet fyzických osob v exekuci snížil o 27 procent, a to z milionu v říjnu 2013 na 731 tisíc v říjnu 2015. Současně však o 29 procent ze 3,3 milionu na 4,3 milionu řízení vzrostl počet exekucí vedených na tyto osoby. |
Exekutoři aktuálně zpracovávají 4,5 milionu případů a vymáhají jistinu za 302 miliard korun, což je čtvrtina státního rozpočtu. Pokles vymahatelnosti pohledávek tak může podle ní ohrozit celou ekonomiku.
V říjnu 2013 byl počet občanů, vůči kterým byla vedena jen jedna exekuce, 400 tisíc. Dnes je takových jen 177 tisíc . Klesá i počet osob se dvěma či třemi exekucemi, ale strmě naopak stoupá počet osob se čtyřmi a více exekucemi. Od roku 2013 počet takových osob narostl o čtvrtinu. Ještě markantnější je pak nárůst u osob s deseti a více exekucemi. Těch je již 120 tisíc, což je dvakrát více než před dvěma lety. Aktuálně je až polovina nově nařízených exekucí uvaleno na osoby s deseti a více exekucemi.
Věřitelé exekutory nadužívají
Exekutorská komora vidí hlavní příčinu růstu počtu opakovaných exekucí v tom, že jsou služby soudních exekutorů nadužívány. Pro věřitele je totiž soudní exekuce vždy zadarmo, a to i když je bezvýsledná. Proto někteří věřitelé podávají stále nové exekuce na dlužníky, kteří již mají několik exekucí, a u nichž je tudíž zřejmé, že je vymožení dlužné částky v rozumném časovém horizontu prakticky nemožné. „Co je zadarmo, je nadužíváno,“ poznamenala Fučíková.
Vymahači dluhů si chtěli seškrtat žraločí poplatky, úřad to zatrhl |
Situaci však zhoršuje i samotné chování dlužníků. Často lidé v takovéto bezvýchodné situaci začínají splácet půjčku půjčkou nebo hradí běžné výdaje z půjčených peněz.
„Nelze se jim ale někdy divit, rozumné východisko ze své situace nemají. Nyní totiž neexistuje efektivní řešení pro lidi v dluhové pasti. Na institut oddlužení lidé s multiexekucemi ve většině případů nedosáhnou,“ vysvětlil viceprezident komory Vladimír Plášil.
Věřitelé by podle komory měli mít motivaci zvážit, zda má skutečně smysl podávat konkrétní exekuci. Nástrojů je podle Fučíkové řada, od povinného poplatku za podání exekuce přes úhrady nákladů za neúspěšné exekuce až po povinné zálohy. Exekutor by měl mít zároveň možnost za určitých podmínek možnost exekuci zastavit a tím systém dál nezatěžovat.
„Stát i věřitelé si musí uvědomit, že exekuce nejsou zadarmo,“ uzavřela Fučíková.